REKLAMA

Ottawa nakłada sankcje na Iran za łamanie praw człowieka i prześladowanie kobiet

2022-10-03 16:39
publikacja
2022-10-03 16:39

Kanada nałożyła sankcje na 25 Irańczyków i 9 irańskich podmiotów w związku z pogwałceniami praw człowieka i prześladowaniami kobiet – poinformowała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

Ottawa nakłada sankcje na Iran za łamanie praw człowieka i prześladowanie kobiet
Ottawa nakłada sankcje na Iran za łamanie praw człowieka i prześladowanie kobiet
fot. INTERFOTO / / FORUM

„Trwające poważne i ustawiczne naruszenia prawa międzynarodowego są dobrze znane i udokumentowane, włączając jawny brak poszanowania dla ludzkiego życia” - napisała Joly na Twitterze. Komunikat kanadyjskiego MSZ wskazuje na „systematyczne prześladowania kobiet i, w szczególności, skandaliczne działania, których się dopuściła irańska tzw. policja moralności, a które doprowadziły do śmierci Mahsy Amini po jej zatrzymaniu”. W komunikacie przypomniano też o zestrzeleniu ukraińskiego samolotu w styczniu 2020 r.

Na liście objętych sankcjami jest 25 wysokich urzędników irańskich, w tym m.in. szef tzw. policji moralności, szefowie wywiadu i szef sztabu irańskiej armii oraz podmioty, które „wdrażają represyjne środki, naruszają prawa człowieka, rozpowszechniają propagandę i wprowadzające w błąd informacje irańskiego reżimu”.

Osoby objęte sankcjami mają zakaz wjazdu do Kanady, sankcje oznaczają też zakaz jakichkolwiek transakcji z objętymi nimi osobami i podmiotami oraz zamrożenie aktywów, które mogą znajdować się w Kanadzie.

Od śmierci Mahsy Amini w Kanadzie trwają demonstracje przeciwko władzom Iranu. W niedzielę w Richmond Hill na północ od Toronto zgromadziło się 50 tys. osób, według danych policji.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Dziwnym trafem tylko Iran. Przecież w każdym kraju muzułmańskim jest tak samo więc jeszcze trochę i zostało. Niech Kanada wykupi korepetycje u Zbyszka "zero". On pokaże jak nie być miękkiszonem (choć może to jednak kiepski pomysł, bo jak delegacja UE chciała rozmawiać o PEGASUSie, to schował się za szafę).
endes
Złodziej krzyczy łapać złodzieja!… sankcje to na antyobywatelski rząd justina trzeba nałożyć!

Powiązane: Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki