Oszustwo "na MSZ". Chcieli wyłudzić pieniądze od obcokrajowców

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że odnotowało przypadki nieuprawnionego podszywania się pod służbowy numer telefonu resortu i próby wyłudzeń pieniężnych od obcokrajowców. Ministerstwo nie podejmuje kontaktu z cudzoziemcami przebywającymi na terenie Polski - podkreśla MSZ.

"W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odnotowało przypadki nieuprawnionego podszywania się pod służbowy numer telefonu MSZ: 022 523-90-00, opublikowany na oficjalnej stronie internetowej resortu. Osoby wykonujące połączenia telefoniczne kontaktowały się z obcokrajowcami przebywającymi na terytorium Polski informując m.in., że w trakcie procedury wizowej aplikant nie dopełnił wszystkich formalności, np. przekazał niekompletną dokumentację lub podał błędne dane osobowe, co z kolei miało skutkować groźbą wydalenia tego cudzoziemca z Polski" - poinformowało MSZ w przesłanym PAP w środę w komunikacie.

Podało, że w celu uniknięcia rzekomej procedury deportacji żądano od ofiary wpłaty określonej kwoty pieniężnej przy wykorzystaniu firm zajmujących się międzynarodowym przekazem pieniędzy.

"Mając powyższe na uwadze wyjaśniamy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie podejmuje kontaktu z cudzoziemcami przebywającymi na terenie Polski" - podkreśla resort. Przypomina, że organami wizowymi są konsulowie pracujący w placówkach poza granicami Polski.

W przypadku stwierdzenia prób nawiązania kontaktu dotyczącego podobnych okoliczności, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje zgłoszenie się do najbliższej jednostki policji oraz poinformowanie MSZ o zaistniałej sytuacji drogą mailową na adres rzecznik@msz.gov.pl. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne