REKLAMA

Oszuści wzięli na celownik osoby oferujące wynajem lokali

2023-09-13 16:20
publikacja
2023-09-13 16:20

Specjaliści z zespołu CERT Polska ostrzegają przed szkodliwym oprogramowaniem Vidar Stealer, które oszuści rozsyłają jako załącznik zawierający nazwę środka chemicznego, na które uczulony jest syn nadawców w wiadomości e-mail do osób oferujących wynajem lokali.

Oszuści wzięli na celownik osoby oferujące wynajem lokali
Oszuści wzięli na celownik osoby oferujące wynajem lokali
fot. Ryan DeBerardinis / / Shutterstock

NASK poinformowała, że jej wyspecjalizowany zespół reagowania na zagrożenia w sieci CERT Polska ostrzega przed kampanią dystrybucji szkodliwego oprogramowania Vidar Stealer.

"Oszuści rozsyłają wiadomości e-mail do osób oferujących wynajem lokali. Przekonują potencjalne ofiary do pobrania załącznika, który rzekomo zawiera zdjęcia i nazwy chemicznych środków czystości, na które uczulony jest syn nadawców wiadomości. W rzeczywistości po rozpakowaniu archiwum i uruchomieniu załącznika komputer ofiary infekowany jest szkodliwym oprogramowaniem" - tłumaczą eksperci.

Jak podkreślają oprogramowanie Vidar Stealer wykrada zapisane w urządzeniu dane logowania do różnych portali, w tym do kont bankowych.

Zespół CERT Polska odnotowuje też kampanię phishingową, w której zagrożeni są użytkownicy Poczty Onet. "Właściciele kont pocztowych otrzymują wiadomości, w których przestępcy podszywają się pod administrację portalu" - ostrzega NASK.

"W treści wiadomości pojawia się zalecenie podjęcia jak najszybszych działań w celu odblokowania wiadomości zatrzymanych przez filtr antyspamowy. Kliknięcie w zawarty w treści wiadomości link przenosi na stronę phishingową, za pomocą której wyłudzane są dane logowania do Poczty Onet" - podają specjaliści.

Dodają przy tym, że przejęte konta pocztowe wykorzystywane są przez przestępców do dalszych szkodliwych działań. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ apiech/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zoomek
Mmmm - czyli uratuje nas tylko bestia centralnie strowana. Zadba aby wszystko było koszerne z jednego jedynego najlepszego źródełka!

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki