Oszuści wyłudzają majątek od seniorów

W ostatnich dniach w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim uaktywnili się oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów. Mieszkanka Olsztyna przekazała ponad 100 tys. zł oszustom, którzy podszywali się pod policjantów CBŚP, inna przelała na wskazane konto 13 tys. zł.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

Rzecznik prasowy olsztyńskiej policji Rafał Prokopczyk poinformował PAP, że w ostatnich dniach nasiliły się w mieście oszustwa, w których przestępcy wyłudzają od starszych ludzi pieniądze.

"Mieszkanka Olsztyna straciła ponad 100 tys. zł, ponieważ oszuści wmówili jej, że jej bliska osoba jest w kłopotach i potrzebuje pieniędzy. Starsza pani trzymała taką sumę w domu" - powiedział policjant i dodał, że kobieta przekazała oszustom pieniądze mimo ostrzeżeń męża, który podejrzewał, że opowieść nieznanych osób to oszustwo.

Kolejna pokrzywdzona straciła 13 tys. zł. "Najpierw odebrała rzekomy telefon z poczty. Informowano ją o przesyłce i poproszono o wiele danych osobowych. Następnie zadzwonił kolejny oszust podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji, który zapytał, czy przed chwilą starsza pani rozmawiała z pocztą. Skrzyczał ją za podanie danych osobowych przez telefon i wmówił, że przez to jej oszczędności są zagrożone. Polecił przelanie oszczędności na wskazane konto i kobieta to uczyniła" - powiedział PAP Prokopczyk.

W ostatnim czasie oszuści w podobny sposób wyłudzili m.in. 70 tys. zł od mieszkańca Lubawy.

Policja prosi o czujność i wielką ostrożność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami. Funkcjonariusze przypominają, że prawdziwi pracownicy służb nigdy nie proszą mieszkańców o udział w prowokacji ani o pieniądze czy wrażliwe dane.(PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 h-b

Niestety z każdym rokiem coraz więcej na rynku żerujących ,,cwaniaków".

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT