Oszczędzanie na co dzień

Brak nawyków oszczędzania, niewystarczająca edukacja finansowa, niechęć do realnych zmian
w swoim życiu - powodów niewielkich lub zerowych oszczędności Polaków wskazywanych przez ekspertów jest co najmniej kilka. Warto jednak uzmysłowić sobie, że oszczędzanie  wcale nie musi wiązać się z zakładaniem lokaty terminowej czy inwestowaniem, np. w fundusze inwestycyjne. Możemy wyrobić w sobie nawyk oszczędzania w codziennym życiu. Gdy to się uda, okaże się, że stan naszego konta na koniec miesiąca może nas pozytywnie zaskoczyć. W końcu będziemy mogli pozwolić sobie na takie same przyjemności, jak znajomi, którzy zarabiają podobnie do nas, a jednak częściej jeżdżą na wakacje czy kupują nowy samochód.

Jak to zrobić? Warto przez miesiąc lub dwa spisywać wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze.
Na takiej liście jak w soczewce skupiają się wszystkie nasze „grzechy” związane z nadmiernym wydawaniem pieniędzy. Często okazuje się, że znaczną część naszych wydatków stanowią zakupy artykułów żywnościowych, które nierzadko kończą swój żywot w koszu na śmieci ze względu na przekroczenie terminu przydatności do spożycia. Zdarza się, że kupujemy za dużo produktów lub – bez konsultacji ze współmałżonkiem – dwie sztuki tego samego produktu.

Gdy już wiemy, jakie błędy popełniamy, warto sporządzić cotygodniową listę zakupów i być odpornym na „wyjątkowe okazje”. Dzięki temu zakupy będą przemyślane, dopasowane do naszych aktualnych potrzeb. Zminimalizujemy ryzyko związane z wyrzucaniem przeterminowanego jedzenia, a tym samym zaoszczędzimy. W skali całego miesiąca może to być nawet kilkaset złotych. Planowanie wydatków to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu spędzonego w sklepie, którego również ciągle nam brakuje. Niektóre instytucje finansowe oprócz oferowania produktów dbają o edukację finansową Polaków. Wśród nich jest Kasa Stefczyka, która działa na tym polu we współpracy ze Stowarzyszeniem Krzewienia Edukacji Finansowej.

Kasa.bankier.pl


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.