REKLAMA

Oszczędzanie energii? Większość Polaków nie zamierza zmniejszać jej zużycia [Sondaż]

2022-08-03 06:52
publikacja
2022-08-03 06:52
Oszczędzanie energii? Większość Polaków nie zamierza zmniejszać jej zużycia [Sondaż]
Oszczędzanie energii? Większość Polaków nie zamierza zmniejszać jej zużycia [Sondaż]
fot. igra.design / / Shutterstock

60 proc. Polaków nie zamierza zmniejszać zużycia energii. Oszczędzanie deklaruje 37 proc. – wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF, opublikowanego w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Gazeta informuje, że "najnowszy sondaż United Surveys dla +DGP+ i RMF pokazuje, że 60 proc. Polaków nie zamierza zmniejszać zużycia energii". "Oszczędzanie deklaruje 37 proc. Pytanie zadaliśmy w kontekście rosnących cen energii i możliwych podwyżek taryf" – dodaje.

Dziennik zauważa, że "w szczegółowych danych widać dwie prawidłowości". "Po pierwsze, skłonność do oszczędzania na ogół rośnie z wiekiem. Najwyższa jest u seniorów w wieku 60-69 lat, wśród których deklaruje ją 46 proc. I po drugie, wyraźnie wyższą od średniej skłonność do oszczędzania energii widać również wśród osób, które mają dzieci, zwłaszcza więcej niż jedno" – stwierdza.

W badaniu zapytano też, "w jaki sposób osoby deklarujące oszczędzanie energii zamierzają to robić?".

"Większość badanych (53 proc.) twierdzi, że będzie pilnować, by gasić niepotrzebne oświetlenie. Z kolei mniej więcej co piąty badany przewiduje, że zmniejszy temperaturę w mieszkaniu w okresie grzewczym. Ponad 11 proc. mówi o ograniczeniu korzystania z urządzeń elektrycznych. Bardzo mało osób deklaruje zmianę źródła ogrzewania (4,5 proc.) czy remont i docieplenie swoich domów (2,4 proc.)" – zwraca uwagę.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według "DGP" "te ostatnie wyniki nie dziwią Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego".

"Ludzie mają świadomość, że nie przeprowadzą takich inwestycji przed tym sezonem grzewczym mimo namów ze strony premiera. Dlatego w tak krótkim horyzoncie czasowym pod uwagę biorą to, co jest możliwe do wykonania. Wymiana źródła ciepła i termomodernizacja domu to projekty często na wiele miesięcy, a nawet lata, i wymagające odpowiednich narzędzi finansowych" – mówi Andrzej Guła. 

dap/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
alibaba85
Wiecie - ja wiem wy nie wiece - a plan jest taki: kto mądry wymienia złomówki na banknoty (najlepiej zbierać 10 zł) i w materac! Potem czekać aż to wszystko zrobi łubudu* - paczki z materaca na środek salonu i mamy ciepełko! Papier najlepszym środkiem tezauryzacji! Nie da ci tyle ciepła matka, ani sąsiadka co dać ci może pieniędzy siatka!
jenak
Ciekawe, czy lud jak w 1956 r. się wścieknie i sam otworzy kopalnie? To oczywiście pewna przenośnia. Ale pod deklem kipi.
kryzysio
Bardzo wiele osób nie widzi związku pomiędzy wysokością rachunków za energię a jej marnotrawstwem.
Być może to brzmi trochę seksistowsko, ale większość pań, z którymi mam przyjemność się zadawać, nie zna zasady działania termostatu i przyjmuje zerojedynkowy model eksploatacji zaworów termostatycznych na grzejnikach - otwarty
Bardzo wiele osób nie widzi związku pomiędzy wysokością rachunków za energię a jej marnotrawstwem.
Być może to brzmi trochę seksistowsko, ale większość pań, z którymi mam przyjemność się zadawać, nie zna zasady działania termostatu i przyjmuje zerojedynkowy model eksploatacji zaworów termostatycznych na grzejnikach - otwarty / zamknięty. Klimatyzację przestawiają co kwadrans z 18 na 26 stopni.
ebm242
Nie mam problemu aby obniżyć temperaturę do 18 stopni. Przegrzane mieszkanie nie jest zdrowe. Energię też oszczędzam. Jak ktoś nie chce tego robić to jego sprawa. Niech płaci dwa razy większe rachunki niż do tej pory.
jenak
A jak ci każą przykręcić do 15, a później całkiem wyłączyć?

Naprawdę nic nie rozumiesz? Ani ani?


McFly, jest tam kto?
qart
Gorzej może być z gazem, bo może go zabraknąć w całej Europie, a patrząc na kompetencje polityków w Europie (niezależnie od opcji) to mamy dramat. Więc np. krótszy prysznic wskazany czy skręcenie temperatury o 1 czy 2 stopnie.
8088
Nie zawsze trzeba oszczędzać by płacić mniej. Czasem wystarczy zmiana przyzwyczajeń i taryfy z G11 na G12W. Tańszy prąd i dystrybucja codziennie w godzinach 13-15 i 22-6 oraz weekendy i święta całą dobę. Pralkę i zmywarkę wystarczy zaprogramować by włączyły się o godzinie 13. Podobnie bojler jeśli ktoś posiada. Trawnik koszę i tak Nie zawsze trzeba oszczędzać by płacić mniej. Czasem wystarczy zmiana przyzwyczajeń i taryfy z G11 na G12W. Tańszy prąd i dystrybucja codziennie w godzinach 13-15 i 22-6 oraz weekendy i święta całą dobę. Pralkę i zmywarkę wystarczy zaprogramować by włączyły się o godzinie 13. Podobnie bojler jeśli ktoś posiada. Trawnik koszę i tak w soboty więc w tańszych godzinach. Wymieniać można sporo, a oszczędności duże.
Raffmo
Poza tym jeszcze sporo osób wciąż ma mało efektywne urządzenia (np. lodówka Mińsk) czy tradycyjne żarówki.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki