Oświatowa Solidarność: domagamy się zmiany systemu wynagradzania nauczycieli

Bez zmiany systemu wynagradzania nauczycieli grupa nauczycieli, którym trzeba będzie wyrównywać wynagrodzenie do płacy minimalnej, będzie w następnych latach rosła – powiedział w środę Jerzy Ewertowski z oświatowej Solidarności.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

W ministerstwie edukacji odbyło się w środę spotkanie oświatowych związków zawodowych z kierownictwem resortu. Dotyczyło głównie projektu rozporządzenia płacowego zakładającego od 1 stycznia wzrost tylko tych nauczycielskich wynagrodzeń, które byłyby w przyszłym roku niższe od płacy minimalnej (2600 zł brutto).

Oświatowa Solidarność negatywnie zaopiniowała projekt. Ewertowski przypomniał, że jego związek od dawna dopomina się zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Najpierw jednak – jego zdaniem – musi się zmienić system finansowania zadań oświatowych.

"Wydaje się, że minister Piontkowski zaczyna ten problem dostrzegać. Niemniej, przestrzegaliśmy i również przestrzegamy dzisiaj w naszej opinii do projektu, że ten patologiczny system będzie coraz bardziej nabrzmiewał" – stwierdził.

Jak zaalarmował, jeśli nie nastąpi zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, to w następnych latach "liczba grup awansu zawodowego i poszczególnych specjalności nauczycieli, którym trzeba będzie podnosić wynagrodzenie do płacy minimalnej, będzie rosła".

Dodał, że obecne wyrównywanie nauczycielskich wynagrodzeń do poziomu płacy minimalnej jest przykre.

Zapytany przez dziennikarzy o zapowiadaną przez ministra edukacji 6-procentową podwyżkę od września 2020 r., odpowiedział: "Przyjmujemy to, ale to nie jest w żadnym wypadku zadowalające".

Stwierdził, że Solidarność wierzy ministrowi, że dojdzie do tej podwyżki, choć zastrzegł, że nie jest to spełnienie oczekiwań związku, "tylko znowu narzucone przez rząd liczby. I szkoda, że dopiero od września. Bo tak naprawdę, jeżeli postulujemy, aby wynagrodzenia nauczycieli przyrównywać i obliczać tak jak przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, to owe 6 proc. od września będzie tak naprawdę średniorocznie oznaczało 2 proc." – powiedział. (PAP)

Autorzy: Karolina Mózgowiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kmz/ dsr/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil