Oświadczenia majątkowe prokuratorów dostępne w internecie

Oświadczenia majątkowe prokuratorów wszystkich szczebli pojawiły się w internecie. Decyzję taką podjął minister sprawiedliwości-Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Niejawne dotąd dokumenty są dostępne na stronie internetowej Prokuratury Krajowej. 28 przedstawicieli wysokich szczebli złożyło wniosek o utajnienie ich oświadczeń majątkowych. 5 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Oświadczenia majątkowe prokuratorów dostępne w internecie. To decyzja Zbigniewa Ziobry
Oświadczenia majątkowe prokuratorów dostępne w internecie. To decyzja Zbigniewa Ziobry (fot. Krystian Maj / FORUM)

Zbigniew Ziobro stwierdził, że stan majątkowy śledczych musi podlegać „społecznej kontroli” – stąd decyzja o ujawnieniu dokumentów. Prokuratura Krajowa podaje na swojej stronie internetowej do publicznej wiadomości informacje dotyczące majątku prokuratorów regionalnych, prokuratorów Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz prokuratorów okręgowych.

Prokuratura Krajowa podkreśla jednak, że oświadczenia majątkowe prokuratorów są sukcesywnie publikowane na stronach poszczególnych szczebli prokuratury od maja, kiedy to zarządzenie wydał ówczesny Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Dzisiaj o decyzji Zbigniewa Ziobry jako pierwsze poinformowało radio RMF FM.

Wnioski o utajenie swoich oświadczeń majątkowych złożyło 28 śledczych Prokuratury Krajowej, 5 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Pozostałe są dostępne na stronie PK. Można tam znaleźć informacje m.in. o nieruchomościach i przedmiotach o wartości ponad 10 tys. zł posiadanych przez danego prokuratora oraz o jego długach. Przełożony może podjąć decyzję o utajeniu informacji zawartych w oświadczeniu, jeżeli ich ujawnienie mogłoby spowodować zagrożenie dla prokuratorów lub osób dla niego najbliższych.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 31 ~Adam

I dobrze - prawo równe dla wszystkich. To nie są Indie z najwyższą kastą - jak chce prezes rzeplinski i szefowa NSA. BRAWO ZIOBRO!!!

! Odpowiedz
9 15 ~Papi

Jeżeli prawo równe dla wszystkich, to powinieneś /jak nie masz swojej strony/ upublicznić swoje oświadczenie majątkowe!

! Odpowiedz
3 13 ~S1234 odpowiada ~Papi

Tylko że Pan Adam nie jest narażony nie dostaje pensji z naszych podatków i pewnie nie jest narażony na ryzyko łapówkarstwa czy defraudacji.

! Odpowiedz
2 2 ~Papi odpowiada ~S1234

Jeżeli nie jest narażony to pewnie jeszcze chodzi do szkoły, bo prawie każdy może być narażony, więc może prewencyjnie każdy obywatel powinien składać w internecie swoje oświadczenie majątkowe, albo od razu PiT.
Może wiesz ile spraw skarbowych rozpoczęto przeciwko osobom które publikują swoje oświadczenia na podstawie doniesienia obywatelskiego?
Pomijam polityków, bo wiadomo, że pan Jarek no i tak nie poniesie konsekwencji, a jego wierzycielka dostała dobrze płatną fuchę w kilku spółkach skarbu państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~autor

Idźmy dalej. Wszyscy powinni publikować swoje oświadczenia w internecie. Ty też. Po co złodzieje mają mieć utrudnioną pracę. Oświadczenia składali corocznie a wgląd do tych oświadczeń powinny mieć tylko służby kontroli a nie ciekawe i zawistne "Adamy" i moherowe babcie.

! Odpowiedz
0 8 ~last odpowiada ~Papi

Zarobki/majątki każdego żyjącego z budżetowych transferów powinny być jawne. Życie na koszt innych (rzeczywistych podatników) powinno mieć jakieś niedogodności. Nie ma przymusu bycia pachołkiem państwa - w końcu wielu z nich żyje z utrudniania/zatruwania życia innym ludziom. Natomiast majątki/zarobki tych, którzy utrzymują państwo (pracujących w realnej gospodarce nie w budżetowej fikcji) to wyłącznie ich sprawa - likwidacja narzędzia totalitarnej kontroli ("PIT") byłaby wyjątkowo na miejscu. I to jest rzeczywista "równość" - skoro jedni żyją kosztem drugich (żyjący z podatków vs. płacący podatki), to jawność majątkowa tych uprzywilejowanych jest oczywistością i zmniejszeniem nierównowagi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Ciekawskisąsiad odpowiada ~S1234

Ale pan Adam może nie płaci podatków a ja bardzo chciałbym wiedzieć za co sąsiad postawił nową wille. Może handluje narkotykami albo robi przewałki na vacie.

! Odpowiedz
13 9 ~Papi

Tabloidowy dyktatorek!
I czemu to upublicznienie ma służyć?! Dla gawiedzi, by mogła sobie poczytać, a pan Zbysiu nabić parę punktów.
Ale jest szansa, jak pan Zbysiu opublikuje oświadczenia stenotypistek sądowych, to może zabierze się do realnego rozwiązywania spraw.

! Odpowiedz
3 12 ~cv

Temu, że pensje prokuratorów są znane.
Jeżeli majątek jest znany to można łatwo zobaczyć kto ma więcej niż wynika to z zarobków.
A to oznacza korupcje.

! Odpowiedz
1 7 ~cv odpowiada ~cv

A dlaczego nie dotyczy to wszystkich obywateli.
A chociaż by z tego powodu, że pozostali obywatele nie mają np immunitetów i innych specjalnych przywilejów.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl