REKLAMA

Ostry zwrot na walutach. NBP interweniuje na rynku?

Krzysztof Kolany2023-09-13 11:42główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-13 11:42

Przed południem doszło do gwałtownego umocnienia złotego, który mocno tracił przez ostatnie kilka dni. Na rynku spekuluje się, że za tym ruchem stać mogła interwencja Narodowego Banku Polskiego.

Ostry zwrot na walutach. NBP interweniuje na rynku?
Ostry zwrot na walutach. NBP interweniuje na rynku?
/ NBP

Jeszcze o poranku pisaliśmy, że złoty „znalazł się na równi pochyłej”, dynamicznie osłabiając się względem euro i dolara. Łącznie od niespodziewanej decyzji RPP o głębokiej obniżce stóp procentowych kurs euro wzrósł był o przeszło 20 groszy.

Ale po 9:40 kurs euro zawrócił „na południe”, obniżając się z ok. 4,6750 zł do 4,6550 zł. Kolejne uderzenie nastąpiło równiutko o 10:40, gdy notowania euro wciągu minuty spadły o ok. 3 grosze. Był to bardzo duży i szybki ruch w dół, zwykle niespotykany na polskim rynku walutowym.

Reklama

Zbiegł się on w czasie z wypowiedzią Pawła Borysa, szefa PFR i doradcy premiera Morawieckiego. Prezes Borys powiedział, że złoty jest obecnie za słaby i że optymalny poziom kursu EUR/PLN to przedział 4,40-4,60 zł. Borys dodał też, że Polska ma narzędzia do przeciwdziałania nadmiernej deprecjacji polskiego złotego.

I być może dokładnie w tej samej chwili te narzędzia zostały użyte. Trudno bowiem przyjąć hipotezę, że rynek walutowy tak mocno i nagle zareagowałby na słowa bądź co bądź niedecyzyjnego polityka obozu władzy. - Jednocześnie nie możemy jednak wykluczyć potencjalnej interwencji na rynku walutowym ze strony NBP – napisali analitycy XtB.

Do 11:40 kurs euro zdążył spaść do poziomu 4,6181 zł, co oznacza ruch o ponad 5 groszy względem porannego maksimum. Nie zmienia to faktu, że złoty wciąż jest znacząco słabszy niż przed zeszłotygodniową decyzją RPP.

Co więcej, tego typu interwencje walutowe banku centralnego mogą co najwyżej spowolnić tempo deprecjacji krajowej waluty, ale nie są w stanie odwrócić trendu. Ten bowiem wynika z przesłanek natury „fundamentalnej”: trwale niższych stóp procentowych w otoczeniu wciąż wysokiej inflacji i utraty wiary w to, że Polska kiedykolwiek osiągnie 2,5-procentowyc cel inflacyjny NBP.

Tym bardziej że kolejni członkowie RPP wypowiadają się w bardzo „gołębim” tonie, podtrzymując narrację prezesa Adama Glapińskiego. Dzisiaj Wiesław Janczyk usiłował tłumaczyć, że stopy procentowe NBP powinny być znacznie niższe przy inflacji wynoszącej 10%, niż były przy inflacji rzędu 18%. Problem w tym, że w obu przypadkach były (i nadal są) one zdecydowanie niższe od samej inflacji.

Tymczasem pierwsi ekonomiści ostrzegają, że w 2024 roku trend inflacyjny może ulec odwróceniu. Przy wciąż bardzo silnej presji płacowej, podwyżce stawki VAT na żywność (z 0% do 5%) i oczekiwanym „odmrożeniu” taryf na energię elektryczną przyszłoroczna inflacja CPI może utrwalić się na poziomach przekraczających 5%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Komentarze (119)

dodaj komentarz
friedens
Wywołany przez Glapińskiego i pisowskich członków RPP krach na złotym jest już wyraźnym trendem. Można ten trend na krótką chwilę zwolnić, ale nie da się go odwrócić ani słownym zaklinaniem rzeczywistości, ani tym bardziej kosztownymi interwencjami NBP i MF, wyprzedających w panice twarde waluty. Jedynym ratunkiem jest nadzwyczajne Wywołany przez Glapińskiego i pisowskich członków RPP krach na złotym jest już wyraźnym trendem. Można ten trend na krótką chwilę zwolnić, ale nie da się go odwrócić ani słownym zaklinaniem rzeczywistości, ani tym bardziej kosztownymi interwencjami NBP i MF, wyprzedających w panice twarde waluty. Jedynym ratunkiem jest nadzwyczajne posiedzenie RPP, ustąpienie Glapińskiego, pilne wyznaczenie jego wiarygodnego następcy spoza PiS (np. prof. Tyrowicz) oraz pilne podwyższenie stóp % powyżej inflacji. Jednym słowem trzeba postawić na nogach to, co stało na głowie.
adas_it_rolniczy
wytrzymajmy jeszcze dwa tygodnie
friedens odpowiada adas_it_rolniczy
Na co czekać? Aż euro będzie po 7 PLN, a potem po 10 i jeszcze drożej, a polskich obligacji nawet z oprocentowaniem 20% r/r nikt nie weźmie do ręki. To jest równia pochyła. Złoty leci jak lira. Przecież Kaczyński z Glapińskim będą dalej ciąć stopy%. Tak jak Erdogan. Raz utraconego zaufania w finansach nie da się odzyskać czekaniem Na co czekać? Aż euro będzie po 7 PLN, a potem po 10 i jeszcze drożej, a polskich obligacji nawet z oprocentowaniem 20% r/r nikt nie weźmie do ręki. To jest równia pochyła. Złoty leci jak lira. Przecież Kaczyński z Glapińskim będą dalej ciąć stopy%. Tak jak Erdogan. Raz utraconego zaufania w finansach nie da się odzyskać czekaniem na Godota. Glapińskiemu nie ufają rynki. Tu jest pies pogrzebany.
itso_not_to_be
pełno tu zawistnych ludzi którzy źle życzą człowiekowi z ratą :D

przytaczają jakieś makroekonomiczne argumenty w polewie ideologicznej z pogranicza fantazji i abstrakcji :D
simonsoft8
wszystko potwierdzane naukawo -- NBP interweniuje bardzio sprawiedliwie
itso_not_to_be
NBP interweniuje na rynku?

nie rozumiem skąd taki pomysł, sprzedawczykom i zagranicznemu kapitałowi zależy przede wszystkim na eksporcie a nie na umocnieniu waluty
itso_not_to_be
nadal aktualne w mediach/lne gwiazdy chwalą się napływem zagranicznego kapitału haha
simonsoft8 odpowiada itso_not_to_be
gdzie widzisz kapitał, bo nic wiedzę
unclepepe
Już wyprzedają dzisiejszą interwencje.
Po 16.00 PLN znowu zaczął się osłabiać.
Ręce opadają ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki