REKLAMA

Ostrożność amerykańskich inwestorów może przełożyć się na spadki indeksów

2008-02-15 14:03
publikacja
2008-02-15 14:03
Przed piątkową sesją na Wall Street trudno dostrzec zbyt dużo optymizmu. Inwestorzy niepokoją się o kondycję gospodarki, a straty instytucji finansowych stale rosną. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe są na niewielkich minusach.

W czwartek nowojorskie giełdy przerwały trwającą od początku tygodnia serię wzrostów. Inwestorzy bardzo źle odebrali słowa Bena Bernanke, który spodziewa się znacznego spowolnienia gospodarczego (ale nie recesji!) w pierwszych dwóch kwartałach. Chociaż szef Fed-u niemalże wprost zapowiedział kolejne obniżki stóp procentowych oraz liczy, że w drugiej połowie roku dynamika PKB odbije się od dna, to giełdowi gracze zdecydowali się zmniejszyć swoje zaangażowanie w akcje.

Do tego dochodzą jeszcze kolejne informacje o kłopotach europejskich banków, które raportują o znacznych stratach poniesionych w amerykańskim segmencie subprime. Do tego doszła jeszcze decyzja agencji Moody’s, która obniżyła rating ubezpieczyciela obligacji - spółki FGIC - aż o sześć poziomów. Pozostałe firmy ubezpieczające obligację liczą już właściwie tylko na pomoc państwa lub znalezienie nowych inwestorów. W ten sposób kryzys w branży kredytów hipotecznych może jeszcze dotkliwiej uderzyć w wyniki banków.

Swoje trzy grosze dodał także były szef Fed-u Alan Greenspan, który powiedział dzisiaj, że amerykańska gospodarka bez żadnych wątpliwości znajduje się na „granicy recesji”. Zdaniem Greenspana warunkiem koniecznym do powstrzymania kryzysu jest stabilizacja cen na rynku mieszkaniowym.

Na plusie sesję mogą rozpocząć za to walory Kraft Food, którego kurs we Frankfurcie idzie w górę o 1,8%. W Londynie drożeją za to akcje notowanego także na NYSE koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline. Wczoraj podano informację, że w papiery tych spółek zainwestował Warren Buffett.

Istotne mogą się też okazać dane o styczniowej produkcji przemysłowej. Po stagnacji w grudniu jakikolwiek wzrost tego wskaźnika powinien zadowolić inwestorów, natomiast spadek zapewne jeszcze bardziej pogorszy nastroje.

K.K.
Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki