REKLAMA

Ostre pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce

2020-11-20 10:47
publikacja
2020-11-20 10:47
Ostre pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce
Ostre pogorszenie koniunktury gospodarczej w Polsce
fot. vlad_mlshk / / Shutterstock

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły hipotezę o załamaniu aktywności gospodarczej w listopadzie. Najmocniej ucierpiała branża gastronomiczno-hotelarska. Ale bardzo słabe odczyty zarejestrowano także w przemyśle, handlu i budownictwie.

- W listopadzie br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki kształtuje się na niższym poziomie niż w miesiącu poprzednim – oznajmia GUS.

- Pogorszenie składowych „prognostycznych” odnotowuje się we wszystkich badanych obszarach, natomiast składowych „diagnostycznych” w większości obszarów – dodaje urząd. Badanie koniunktury w przedsiębiorstwach przeprowadzono w okresie od 1 do 10 listopada, a więc już po wprowadzeniu rządowych dekretów paraliżujących branże gastronomiczną, handel czy hotelarstwo.

I to właśnie w „zakwaterowaniu i gastronomii” odnotowano najgorsze wyniki. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w tym sektorze zanurkował do -61,1 pkt. wobec -29 pkt. w październiku, zbliżając się do rekordowo niskiego poziomu z kwietnia 2020 roku. Nieco lepiej było w handlu detalicznym, gdzie analogiczny wskaźnik spadł do -26,3 pkt. wobec -9,8 pkt. odnotowanych miesiąc wcześniej. To jednak wciąż rezultat wyraźnie lepszy niż wiosną (-49,5 pkt.).

Niepokojący jest jednak fakt, że dekoniunktura szybko rozlewa się także na branże nieobjęte antycovidowym lockdownem. W przetwórstwie przemysłowym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury spadł do -20,5 pkt. z -9,7 pkt. w październiku. W budownictwie odnotowano regres z -16,5 pkt. do -26,2 pkt. Nie są to jeszcze odczyty tak fatalne jak w kwietniu czy maju, ale nie napawa optymizmem fakt, że pogorszenie następuje tak szybko. Ponadto są to wskazania sugerujące, że czwarty kwartał przyniesie dość głęboki spadek PKB.

Jedynym pocieszeniem może być fakt, że przedsiębiorstwa zdają się szybko adaptować do nowej rzeczywistości, zwiększając rezerwy płynnościowe i operacyjne. Poza budownictwem oraz zakwaterowaniem i gastronomią już blisko połowa firm deklaruje, że jest w stanie przetrwać ponad pół roku w warunkach utrzymania obecnych szykan gospodarczych wprowadzonych przez rząd.

Drugą dobrą wiadomością jest to, że poza hotelami i restauracjami nie widać jeszcze deklaracji o głębokim cięciu tegorocznych inwestycji. Firmy nie zapowiadają także masowych zwolnień pracowników. Za wyjątkiem hotelarstwa i gastronomii deklarowany poziom redukcji etatów waha się od 0,6% w przemyśle i transporcie po 4,3% w budownictwie.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (32)

dodaj komentarz
marxs
"Na różnego rodzaju profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach w trakcie nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że kierownictwo policji rozważa podjęcie "Na różnego rodzaju profilach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nazwiska policjantów, którzy mieli rzekomo uczestniczyć w czynnościach w trakcie nielegalnego zgromadzenia strajku kobiet - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że kierownictwo policji rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie i na pewno nie pozostawi policjantów samych sobie, mogą oni liczyć na każdą możliwą pomoc."-onet.pl
marxs
jak na Białorusi upubliczniano nazwiska i zdjęcie funkcjonariuszy Omonu to w PIS i TVPis wyli z radości i zachwytu wydaje mi się że w tym takim samym przypadku w PIS i TVPis też powinni wyć z radości i zachwytu z powodu transparentości i jawności
karbinadel
Na początek zdejmijcie te esesmańską błyskawicę :)
specjalnie_zarejestrowany2
Bandy Kaczyńskiego będą bić żonę Dudy?
meryt
gronostaj "zespoły disco polo"

Rząd niemiecki... pomoc dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą... osoby te zatrudnione w branży kulturalnej mają otrzymać w grudniu tego i w pierwszych sześciu miesiącach przyszłego roku m.in. jednorazową dotację w wysokości do 5.000 euro. Pokryje to
gronostaj "zespoły disco polo"

Rząd niemiecki... pomoc dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą... osoby te zatrudnione w branży kulturalnej mają otrzymać w grudniu tego i w pierwszych sześciu miesiącach przyszłego roku m.in. jednorazową dotację w wysokości do 5.000 euro. Pokryje to 25 procent porównywalnych obrotów z roku 2019 gdy ich działalność zmniejszyła się o więcej niż połowę z powodu pandemii koronawirusa"
meryt odpowiada (usunięty)
.ebac_pis "Kompleks niemiecki"

Nie krępuj się z krytyką analogicznych obostrzeń w gospodarce niemieckiej :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki