Ostre hamowanie polskiej gospodarki

Końcówka 2019 roku przyniosła ostre hamowanie w polskiej gospodarce. Roczna dynamika produktu krajowego brutto obniżyła się do 3,1% wobec 3,9% odnotowanych kwartał wcześniej.

Produkt krajowy brutto Polski w IV kw. 2019 roku był realnie o 3,1% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Była to najniższa roczna dynamika PKB od trzech lat. Podkreślmy, że mówimy tu o wzroście w ujęciu realnym, czyli już po uwzględnieniu inflacji.

Względem poprzedniego kwartału wyrównany sezonowo PKB wzrósł o 0,2%, co było wynikiem lepszym od oczekiwań analityków, którzy obawiali się spadku PKB o 0,1% kdk. Była to mimo wszystko najniższa kwartalna dynamika polskiego PKB od ponad trzech lat.

Ekonomiści spodziewali się słabych danych już po wstępnym odczycie za 2019 rok, jaki Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec stycznia. Według wstępnych danych w całym 2019 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł realnie (czyli już po uwzględnieniu inflacji) o 4%, co było wówczas sporym rozczarowaniem. Po tym raporcie ekonomiści szacowali dynamikę PKB w IV kw. na -0,1% kdk i 3,0% rdr.

Wyniki polskiego PKB nieco lepiej prezentują się w ujęciu wyrównanym sezonowo. Po uwzględnieniu m.in. różnicy w liczbie dni roboczych realna dynamika polskiego PKB wyniosła w IV kw. 0,2% kdk i 3,5% rdr. Kwartał wcześniej odnotowano wynik na poziomie 1,2% kdk i 4,0% rdr.

GUS zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny. Statystyki te będą jeszcze poddawane rewizjom Pierwszą z nich poznamy 28 lutego. Wtedy też dowiemy się, jaki był wpływ poszczególnych kategorii

Równocześnie GUS opublikował dane o inflacji CPI za styczeń. Wzrost cen koszyka towarów i usług przyspieszył z 3,4% do 4,4% rdr, osiągając najszybsze tempo od 2011 roku.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
160 92 karbinadel

Nic się nie stało! Polacy, nic się nie stało!

! Odpowiedz
120 92 antek10

Proponje pozamykac sklepy również w soboty łahahah

! Odpowiedz
50 16 jasiek2017

Dokładnie tak, małe sklepy plajtują, ludzie w niedzielę kupują na stacjach paliw za ceny + 100-200% to i inflacja leci do góry.
Gdyby była konkurencja ludzie kupiliby taniej i mieliby więcej w kieszeni.

! Odpowiedz
57 87 antydonald

,,ostre hamowanie''???? tow. K.K. czyżbyście zaczęli lizac z ,,open_mindem'' tuskom?

! Odpowiedz
37 29 ryszard_ochodzki

antydonaldzie, wiem że myślisz powoli dlatego będę pisał powoli. Gospodarka spowalnia mimo taniego kredytu. Mamy mega zadłużenie, demografia leży, inflacja jaka jest każdy widzi. I co ty na to antydonaldzie? Masz jakieś klapy na oczach i oceniasz świat przez pryzmat PO-PiSowy. Oświecę Cię, żebyś się nie musiał więcej wysilać, jedni i drudzy to banda złodziei. Nie liczy się dla nich interes Polski, z resztą przejrzysz na oczy jak ci kaczor dowali podatków żeby spłacić 447 eskimośków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
92 102 bt5

Zarobki Polaków ( poza około 1.5 milionową grupą) kształtują się w strfach kwot zapomóg dla żuli w krajach rozwiniętych, przy czym ceny w sklepach ( co paragonami udowadniają internauci) są w praktyce takie same w PL jak w krajach rozwinietych. Do tego około 5 mln osób wieku produkcyjnym jest fe facto bezrobotnymi bez zasiłku ( i rejestracji w UP) - czyli nie są żadnymi klientami w gospodarce. A do tego wszystkiego w światowej gospodarce nastąpiło zsynchronizowane spowolnienie. Więc jakby nie torturować danych statystycznych to cudu się nie wykręci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 14 jasiek2017

Masz odwieczny syndrom wiecznego narzekacza na wszystko i wszystkich. Wyjedź z Polski, po co się tu męczysz ?
Koszty, życia to nie tylko chleb czy masło ale wszystko dookoła a tu masz więcej info, wprawdzie z 2018 ale to ledwo 1,5 roku temu.

chwilowo.pl/prasa/srednie-zarobki-i-koszty-zycia-w-krajach-europejskich- porownanie/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
47 43 bt5 odpowiada jasiek2017

Przecież ci tłumacze że nie ma dokąd wyjechać. Wszędzie w Europie załamania demografi, drożyzna mieszkaniowa, stagnacja zarobków. Praca z agencji pracy tymczasowej gdzie nakazy rządowe o stałych umowach obchodzie dawaniem 60 %, 40 % , czy nawet tylko 20% etatu. Ale nie tylko ja mam paragony z zachodnicj dklepów gdzie ceny są takie same jak w PL, to normalnie ludzie wrzucają do internetu. Ciuchy zresztą tam kupi się o wiele taniej nic w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 39 rusin19

siedze w hiszpani i ceny na polkach sa nawet nizsze niz w polsce :)

! Odpowiedz
161 185 grzechu_comeback

I oczywiście wina Kaczyńskiego a nie np Niemiec, czyli najistotniejszego partnera..... Takie skutki OŚMIU lat poddaństwa w stosunku do Angeli. Możliwość POprawiania marynarki na europejskich salonach miała większy priorytet aniżeli dążenie do gospodarczej "istotności".
Teraz, nagle zupełnie zapomniane się staje co się dzieje w reszcie gospodarek tzw krajów rozwiniętych i gospodarczy system naczyń połączonych nagle staje się zbiorem naczyń izolowanych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil