Ostre hamowanie polskiej gospodarki

Końcówka 2019 roku przyniosła ostre hamowanie w polskiej gospodarce. Roczna dynamika produktu krajowego brutto obniżyła się do 3,1% wobec 3,9% odnotowanych kwartał wcześniej.

Produkt krajowy brutto Polski w IV kw. 2019 roku był realnie o 3,1% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Była to najniższa roczna dynamika PKB od trzech lat. Podkreślmy, że mówimy tu o wzroście w ujęciu realnym, czyli już po uwzględnieniu inflacji.

Względem poprzedniego kwartału wyrównany sezonowo PKB wzrósł o 0,2%, co było wynikiem lepszym od oczekiwań analityków, którzy obawiali się spadku PKB o 0,1% kdk. Była to mimo wszystko najniższa kwartalna dynamika polskiego PKB od ponad trzech lat.

Ekonomiści spodziewali się słabych danych już po wstępnym odczycie za 2019 rok, jaki Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec stycznia. Według wstępnych danych w całym 2019 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł realnie (czyli już po uwzględnieniu inflacji) o 4%, co było wówczas sporym rozczarowaniem. Po tym raporcie ekonomiści szacowali dynamikę PKB w IV kw. na -0,1% kdk i 3,0% rdr.

Wyniki polskiego PKB nieco lepiej prezentują się w ujęciu wyrównanym sezonowo. Po uwzględnieniu m.in. różnicy w liczbie dni roboczych realna dynamika polskiego PKB wyniosła w IV kw. 0,2% kdk i 3,5% rdr. Kwartał wcześniej odnotowano wynik na poziomie 1,2% kdk i 4,0% rdr.

GUS zastrzega, że opublikowane dziś dane mają charakter wstępny. Statystyki te będą jeszcze poddawane rewizjom Pierwszą z nich poznamy 28 lutego. Wtedy też dowiemy się, jaki był wpływ poszczególnych kategorii

Równocześnie GUS opublikował dane o inflacji CPI za styczeń. Wzrost cen koszyka towarów i usług przyspieszył z 3,4% do 4,4% rdr, osiągając najszybsze tempo od 2011 roku.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
59 23 marcin321

Obudźcie się. W ciągu nocy przybyło dużo ocen do komentarzy. Szczególnie tych nieprzychylnych naszej władzy. Mam nadzieję, że każdy normalny widzi tu manipulację.

! Odpowiedz
45 30 marcin321

Postuluję do szanownej Redakcji, aby komentarze były oceniane dla zalogowanych, ewentualnie za pomocą DISQUS, żeby farma troli trochę się zmniejszyła. Bo to, że można za pomocą TORa w ciągu 15 min dać ponad 100 łapek, to jest żenada.

! Odpowiedz
66 22 search

PKB 3,1% inflacja 4,4% i to dzieki spadkowi cen butow. Jakby na to nie patrzec do budzetu wiecej kasy wpada na socjal ale prawde mowiac to sie zwijamy. A dla trolom przypomne ile moga soabie kupic m2 mieszkania za pensje i czy maja dotacje MdM. Choc musza jeszcze potrolowac by doczekac obiecany 2000 /m2

! Odpowiedz
9 51 and00

Jak można takie brednie pisać???
PKB się liczy w cenach stałych. inaczej najwyższy wzrost na świecie miała by Wenezuela

! Odpowiedz
17 8 _jasko odpowiada and00

Jak można takie bzdury pisać? Przeczytaj jeszcze raz komentowany tekst.

! Odpowiedz
83 41 open_mind

„Ostre hamowanie polskiej gospodarki” Do PKB wlicza się niestety produkcje w zachodnich obozach pracy wyzyskowej na terenie Polski, znaczy Niemcy wolniej-kaput to Polska zaczyna rzężeć. Tak oto działa gospodarka w „demokratycznej komunie Europejskiej” Znaczy panu ze stołu spadnie to i pies się naje, albo panu nie staje to i psu też nie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
61 26 open_mind

Nie dziwię się czerwonym klikom, mnie też ciężko było tą oczywistą prawdę napisać.

! Odpowiedz
58 12 marxs

' Do PKB wlicza się niestety produkcje w zachodnich obozach pracy wyzyskowej na terenie Polski'-hehe 100% prawda ale tłumacz to durnemu polaczkowi i tak nic nie zrozumi

! Odpowiedz
47 18 open_mind odpowiada marxs

Dlaczego to nasze Polakowo to zawsze - Idioci, jak polityczni tak ekonomiczni, czary jakieś czy co?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil