Ostatnia szansa na dotację na założenie firmy w 2013 roku

Osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej mają ostatnią szansę, aby skorzystać z bezzwrotnej dotacji na ten cel. Trzeba się spieszyć, bo kończą się środki na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Później będzie można liczyć głównie na preferencyjne kredyty, określane mianem mikropożyczek.

dotacja na założenie firmy w 2013 r.
foto: PODPIS

Kończące się działanie 6.2. wspiera inicjatywy zmierzające do tworzenia nowych miejsc pracy. Grupą docelową działania są osoby fizyczne zamierzające otworzyć działalność gospodarczą. Program jest skierowany w szczególności do osób pozostających bez zatrudnienia przez co najmniej kolejnych 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat, kobiet (zwłaszcza powracających i wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci), a także osób do 25. roku życia, po 45. roku życia, niepełnosprawnych oraz mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Co można zyskać z działania 6.2?


Osoby, które zakwalifikują się do projektu, mogą oczekiwać doradztwa i szkoleń, które umożliwią im uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia swojej firmy. Przede wszystkim jednak mogą liczyć na środki finansowe do 40 tys. zł (lub 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni bądź spółdzielni socjalnej).
Zobacz także:
firma budowlana
Jaka dotacja na rozwój firmy produkcyjnej


Beneficjenci działania 6.2 mogą też liczyć na wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wsparcie jest wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji. Jest ono połączone z doradztwem i pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

Dotacje na założenie firmy w 2013 roku


W sprawozdaniu z realizacji Programu Kapitał Ludzki czytamy, że roczna alokacja (stan na 31 grudnia 2012 r.) środków finansowych na działanie wynosiła ponad 2.223 mln zł. Zawarto 868 umów o dofinansowanie, na które przeznaczono już 92 proc. tych środków. Najwięcej środków z programu otrzymały województwa mazowieckie i śląskie. W dobrej sytuacji były też województwa wielkopolskie, małopolskie i dolnośląskie. Najmniej pieniędzy otrzymało lubuskie.

Ponieważ niektóre programy są już zamknięte, zwróciliśmy się do urzędów wojewódzkich z pytaniem, czy zainteresowani mogą jeszcze liczyć na bezzwrotne środki na start swojego biznesu. Środki z POKL wyczerpały się już w województwach lubuskim, śląskim i świętokrzyskim. W pozostałych jest niewiele lepiej. Bezzwrotne dotacje są na wyczerpaniu, a w większości województw pracuje się już nad projektem mikropożyczek, który ruszy w drugiej połowie 2013 roku.
Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną»Jak podatkowo rozliczyć dotację unijną


Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Pracy w Warszawie, 4 marca ruszy tam nabór do ostatniego projektu bezzwrotnych dotacji w tym województwie. Oznacza to, że jeszcze 33 osoby mogą liczyć na dofinansowanie swojego pomysłu na biznes i wsparcie pomostowe, wypłacane przez pół roku w kwocie 1200 zł miesięcznie. W innych urzędach najczęściej informowano nas, że ostatnie środki zostaną rozdysponowane przez poszczególnych operatorów – czyli pośredników – wśród autorów najlepszych pomysłów na biznes z danego sektora. W pierwszej kolejności pod uwagę będą brane osoby do 25. lub po 50. roku życia oraz osoby niepełnosprawne i z małych miejscowości.

Osoby zainteresowane pozyskaniem środków powinny sprawdzić, czy ich pomysł na działalność jest zgodny z projektem operatora, który jest w posiadaniu środków w danym województwie. Informacje znajdują się na stronach internetowych wojewódzkich urzędów pracy.

Województwo dolnośląskie

www.pokl.dwup.pl

Województwo kujawsko-pomorskie

www.wup.torun.pl/pokl

Województwo lubelskie

www.wup.lublin.pl/pokl/

Województwo lubuskie

www.wup.zgora.pl

Województwo łódzkie

http://efs.wup.lodz.pl

Województwo małopolskie

www.pokl.wup-krakow.pl

Województwo mazowieckie

www.pokl.mazowia.eu

Województwo opolskie

www.pokl.opolskie.pl

Województwo podkarpackie

http://pokl.wup-rzeszow.pl/

Województwo podlaskie

www.pokl.wrotapodlasia.pl

Województwo pomorskie

www.defs.woj-pomorskie.pl

Województwo śląskie

http://efs.wup-katowice.pl

Województwo świętokrzyskie

www.wup.kielce.pl/pokl

Województwo warmińsko-mazurskie

www.up.gov.pl/pokl

Województwo wielkopolskie

www.efs.wup.poznan.pl

Województwo zachodniopomorskie

www.pokl.wup.pl


Dodatkowe informacje o zakładaniu własnej firmy znajdziesz w serwisie MamBiznes.pl. W sekcji "Pomysł na biznes" możesz znaleźć swoją inspirację do założenia własnej firmy.


Justyna Niedbał

Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Marcin

Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) "Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych" ciekawe..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Michał

Chcesz założyć biznes i nie wiesz jak to zrobić? Pomagam zakładać firmy z Lubelszczyzny. Przyłożyłem rękę do powstania ponad 75 przedsiębiorstw. Mam doświadczenie, ponieważ pracuję w biurze rachunkowo – finansowym. Oferuję kredyty na start.
Nie wiesz jak się za to zabrać, albo chcesz się zorientować to umów się ze mną na spotkanie 669001117, lubelskafirma@gmail.com – Michał.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bezrobotna

mnie własnie odrzucono takie to wsparcie planowalam otworzyć salon fryzjerski i nic człowiek jak sam nie wyłozy to nikt nie da ja tylko jestem ciekawa kto tak na prawde tą dotacje dostaje bo wsumie to sie do gazety nadaje żeby to opisać bo jestem długo trwale zarejestrowana i tak nie dostałam jestem po urodzeniu dziecka co też jest puktem i nic z tego a taki co zarejestrował się kilka dni przed zlozeniem wniosku dostał no to już jest szczyt wszystkiego szkoda gadać wogule

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Radek

witam. mam 19 lat. skończyłem szkołę elektryczną (ale to nie jest ważne). chciałbym z siostra otworzyć studio tatuażu w moim mieście. czy jest szansa aby dostać pieniądze na taki cel?

! Odpowiedz
0 0 ~az

zacznijmy do nazwy portalu dla mazowsza !!! jestem w polsce i wymagam języka polskiego a nie mazowia !!!! barany , i od takich baranó myśliće że wam dadzą kasę a nie kolesiom . aby dostać dotacje wszyscy wiedzą że trzeba zapłącić i wówczas wszystko jest ok !!! oczywiście wiedzą wszyscy tylko nie ci co ich powinni kontrolować , jakie to ciekawe nie prawdasz panie ?????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wwww

nie kloccie sie tusk z komorowskim sie ciesza jak nie ma jednosci w narodzie i sie klocicie

! Odpowiedz
0 1 ~wars

Próbowałem uzyskać taką dotację trzy lata temu. Wniosek składałem czterokrotnie , za każdym razem dostawałem coraz mniej pkt chociaż dokonywałem poprawek w pkt opisanym przez UP za słaby . Gdy zobaczyłem na scianie budynku UP ogłoszenie o pomocy w uzyskaniu dotacji zrozumialem o co chodzi. Prowizja byla zbyt duza do zaakceptowania.
Od dwuch lat pieniadze na ten cel zabral Vincent dla siebie. Z tego programu organizowane sa tylko szkolenia nic nie dajace oprocz sporych dochodow dla firmy ktora je prowadzi.
Jednym slowem fundusze europejskie sluza bdb elicie zubozajac narody.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~trzeba próbować

Popatrzcie na wpisy poniżej. Same narzekania, marudzenia i stękania ...

! Odpowiedz
0 0 ~KLV

Nie zakładajcie firm ! To tylko pretekst do przysłania później UKS'u na kontrolę ! Ja działalność po takiej właśnie imprezie chyba będę zamykał bo zdrowia brakuje już po 10 letnich opłatach ZUS, US i kontroli co rok. Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 1 ~sd

większość kasy pójdzie na szkolenia - zarobią firmy doradcze a ten który był bez roboty dalej będzie bezrobotny
sic.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne