REKLAMA

Ostatni dzwonek na wykorzystanie zaległych urlopów

2014-09-20 04:01
publikacja
2014-09-20 04:01
Ostatni dzwonek na wykorzystanie zaległych urlopów
Ostatni dzwonek na wykorzystanie zaległych urlopów
fot. istock / / Thinkstock

Jeszcze tylko niecałe dwa tygodnie pozostały na wykorzystanie zaległych urlopów. Taki urlop można rozpocząć do 30 września włącznie - wyjaśnia w rozmowie z IAR Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy. Jak mówi, zgodnie z kodeksem pracy, niewykorzystany za 2013 rok urlop, musi być udzielony pracownikowi do końca września tego roku.

Źródło: Thinkstock

Nieudzielenie w terminie zaległego urlopu jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Grozi za to kara grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Co do zasady zatrudniający powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył on do niego prawo. Zdarza się jednak, że pracownik nie jest w stanie wykorzystać całego urlopu w danym roku kalendarzowym. Wówczas taki urlop staje się zaległym, a pracodawca musi go udzielić najpóźniej do 30 września roku następnego.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/to/Źródło:IAR
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~jac
Prościej pisząc: jeśli ukradną Ci wóz to muszą Ci oddać samolot, to taka świecka tradycja, ekstradycja.Na dzień dzisiejszy mam 16 dni urlopu wypoczynkowego z 2013r. i zamierzam go wykorzystać w grudniu br. Mogę. Urlop należy wykorzystać a nie trzeba jak to głosi pańciunia z urzędu. Co, ona własnych przepisów nie Prościej pisząc: jeśli ukradną Ci wóz to muszą Ci oddać samolot, to taka świecka tradycja, ekstradycja.Na dzień dzisiejszy mam 16 dni urlopu wypoczynkowego z 2013r. i zamierzam go wykorzystać w grudniu br. Mogę. Urlop należy wykorzystać a nie trzeba jak to głosi pańciunia z urzędu. Co, ona własnych przepisów nie rozumie czy ludzi w trąbę robi?
~Marek
A co w sytuacji, gdy nie wykorzystam zaległego urlopu do 30 września?
~ff
Roszczenia ze stosunku pracy, w tym związane z urlopem, ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 par. 1 k.p.). Przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 k.p.), bądź najpóźniej z Roszczenia ze stosunku pracy, w tym związane z urlopem, ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 par. 1 k.p.). Przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 k.p.), bądź najpóźniej z końcem trzeciego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 k.p.). Dodatkowo bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego (art. 293(1) k.p.).
~gg odpowiada ~ff
Niech mi ktoś powie kto w tym kraju pisze prawo i dla kogo sie je pisze? to jakiś bełkot.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki