REKLAMA

Ostatni dzień na taki pakiet od PZU. Akcje, dywidenda i zniżki na ubezpieczenie

2022-09-27 09:48
publikacja
2022-09-27 09:48

Wtorek, 27 września, jest ostatnim dniem, w którym nabycie akcji PZU da nam prawo do dywidendy. Dodatkowo, gdy kupimy je przez konkretne biuro maklerskie, możemy uzyskać pakiet zniżek na ofertę ubezpieczyciela. Tym samym zwiększymy pakiet korzyści z posiadanych akcji o dywidendę i tańsze ubezpieczenie.

Ostatni dzień na taki pakiet od PZU. Akcje, dywidenda i zniżki na ubezpieczenie
Ostatni dzień na taki pakiet od PZU. Akcje, dywidenda i zniżki na ubezpieczenie
fot. Jaap Arriens / / FORUM

Największy polski ubezpieczyciel wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendę 20 października 2022 r. Na dzień dywidendy wyznaczono 29 września, co oznacza, że należy na swoim rachunku maklerskim posiadać akcje właśnie tego dnia, aby ją otrzymać. Transakcje na giełdzie rozliczane są z dwudniowym przesunięciem „D+2”, więc ostatnim dniem na kupno akcji, które będą uprawniać do dywidendy od PZU jest 27 września.

W tym roku ubezpieczyciel wypłaci swoim akcjonariuszom 1,94 zł na każdą akcję, w sumie ponad 1,675 mld zł z zysku za ubiegły rok. W stosunku do kursu z poniedziałkowego zamknięcia stopa dywidendy wynosi 7,2 proc. To ostatnia z dużych spółek z udziałem Skarbu Państwa, która jeszcze nie przyznała prawa do dywidendy. Z kolei na wypłatę czekają akcjonariusze PKN Orlen, ale tam listę uprawnionych ustalono 27 lipca.

Oprócz dywidendy i stosunkowo wysokiej stopy zwrotu inwestorzy kupujący akcje za pośrednictwem biur maklerskich Pekao i Aliora  otrzymają także pakiet zniżek na ubezpieczenia w ramach prowadzonego przez PZU programu lojalnościowego dla swoich akcjonariuszy. Zniżki są przyznawane niezależnie od prawa do dywidendy. 

Obejmują one konkretnie ubezpieczenie PZU Auto: AC, OC, NNW Max, ubezpieczenie PZU Gospodarstwo Rolne: Budynki Obowiązkowe, OC Obowiązkowe Rolnika, Mienie, NNW, ubezpieczenie PZU Dom, ubezpieczenie PZU NNW oraz ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer.

Poza wspomnianymi benefitami do skorzystania z oferty może zachęcać spora przecena akcji PZU, które są notowane w okolicach dwuletnich minimów i aż 35 proc. niżej od ostatniego szczytu sprzed roku.

Bankier.pl

By otrzymać zniżki na ubezpieczenie, na wskazanym rachunku maklerskim inwestor musi posiadać min. 100 akcji PZU. W przypadku dywidendy trzeba pamiętać, że zostanie ona pmniejszona o tzw. "podatek Belki" w wysokości 19 proc. Pobraniem i jego rozliczeniem zajmie się biuro maklerskie. 

Więcej o podobnych programach lojalnościowych na rynkach zagranicznych i w Polsce można przeczytać w artykule „Inwestor to też klient. Tańsze paliwo i inne promocje, czyli jak polskie spółki wdrażają programy lojalnościowe”

MKu

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lukaszslask
Polecam wszystkim PZU,ale zeby bylo jasne….
Extra podatek to jest okradanie mniejszosciowych Akcjonariuszy,przeciez to jest logiczne,ze jak stopy byly prawie na zero przez ostatnie lata to Banki przy tych stopach beda mialy lepsze wyniki niz za poprzednie lata i skoro przez ostatnie lata nie wyplacaly dywidend,to teraz Akcjonariusz
Polecam wszystkim PZU,ale zeby bylo jasne….
Extra podatek to jest okradanie mniejszosciowych Akcjonariuszy,przeciez to jest logiczne,ze jak stopy byly prawie na zero przez ostatnie lata to Banki przy tych stopach beda mialy lepsze wyniki niz za poprzednie lata i skoro przez ostatnie lata nie wyplacaly dywidend,to teraz Akcjonariusz oczekuje odrobienia tych strat,a Rzad nie straci na dywidendach,bo i tak dostanie 19%Citu,19% dyw i w koncu sama dyw,jedyne co to okradnie w tej sytuacji wszystkich,ktorzy posiadaja ppk,ike,ikze,polisy na zycie,akcje
Przeciez prawie kazda firma bedzie miala ekstra zyski porownujac do tych mizernych z poprzednich lat…..
zawszeszef
Przecież o to chodzi wydoili tych co mieli w skarpecie lockdownami, teraz doją tych co mają sprytnie pochowane. To partia złodziei która wie jak okraść każdego i biednego i tych bardziej kumatych... PO robiło wały ale się "trochę bali że ich złapią", a PiS ma motto "na przypale albo wcale"
andregru
Pytanie tylko jaka to będzie dywidenda po zapowiedziach Sasina .
kacz-jong-un
Właśnie, PZU ostatni raz wypłaca pewnie taką dywidendę (i tak dużo niższą, niż za poprzedni rok), a potem to będzie kolejna bezwartościowa spółka skarbu państwa, która w nieskończoność spada i wypłaca 1% dywidendy, albo nic nie wypłaca.
marok
Masz napisane jaka- prawie 2 złote na akcję. Dywidendy płaci się z zysków za poprzedni rok, a podatek o nadzwyczajnych zysków tego nie obejmie.
Nie wiadomo nawet , czy PZU zostanie objęte tym podatkiem, bo nie ma nic wspólnego z rosnącymi cenami surowców i energii elektrycznej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki