Ostateczne wyniki referendum na Węgrzech: 98,36 proc. przeciw kwotom

98,36 proc. Węgrów, którzy oddali ważny głos w referendum z 2 października w sprawie obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców, zagłosowało przeciw kwotom - podało we wtorek ostateczne wyniki Narodowe Biuro Wyborcze (NVI).

Według NVI 6,7 proc. głosujących oddało nieważny głos, a odsetek ważnych głosów w stosunku do całkowitej liczby uprawnionych wyborców wyniósł 41,32 proc. Biuro już w wieczór po zakończeniu głosowania podało, że referendum jest nieważne, gdyż odsetek ważnych głosów nie sięga wymaganego progu 50 proc. uprawnionych.

Tylko 1,64 proc. wyborców, którzy oddali ważny głos, zagłosowało za kwotami.

Pytanie referendalne brzmiało: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

W poniedziałek premier Viktor Orban złożył w parlamencie projekt zmian w konstytucji, zgodnie z którym cudzoziemcy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogliby osiadać na Węgrzech tylko na podstawie wniosku indywidualnie rozpatrzonego przez władze węgierskie według procedury określonej w ustawie uchwalonej przez parlament".

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil