Ostateczne rozwiązanie kwestii OFE

główny analityk Bankier.pl

Nowa władza potrzebuje pieniędzy równie rozpaczliwie, co poprzednia. Zmiana rządu zbiegła się w czasie z ważnym orzeczeniem Trybunały Konstytucyjnego. W mojej ocenie oba fakty zdecydowanie zwiększają szansę na „ostateczne rozwiązanie” kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości potrzebuje pieniędzy na realizację hojnych obietnic z kampanii wyborczej, dzięki którym zdobył władzę. Sam program „500 zł na dziecko” to lekko licząc 20 mld zł rocznie. Obniżenie wieku emerytalnego to zdaniem Kancelarii Prezydenta 30-40 mld zł w ciągu czterech lat. „Bezpłatne” leki dla osób po 75 roku życia będą kosztować podatników kilka miliardów rocznie.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Do tego dochodzi ubytek w dochodach podatkowych rzędu 15 mld zł rocznie, z tytułu wymuszonej przez Trybunał Konstytucyjny podwyżki kwoty wolnej od podatku, przynajmniej do poziomu minimum egzystencji. Razem to przynajmniej 45 mld zł. Rocznie! Przez cztery lata oznacza to potrzeby rzędu 180 mld zł, choć faktyczne wydatki mogą się okazać o 10-20% niższe ze względu na różnego rodzaju ograniczenia planowane przez rząd (np. dotacja na dziecko nie obejmie "najbogatszych", podobnie jak nowa kwota wolna od PIT).

Gdzie znaleźć 150 000 000 000 złotych?

Rząd nie może sobie pozwolić na istotne zwiększenie deficytu budżetowego i długu publicznego, który poprzednia ekipa pozostawiła w pobliżu górnych limitów określanych przez prawo unijne (3% deficytu w relacji do PKB) i Konstytucję RP (60% PKB długu publicznego). Jedynym trwałym rozwiązaniem byłaby podwyżka podatków w skali 35-45 mld zł rocznie. Jednak tak silne zacieśnienie polityki fiskalnej zdławiłoby wzrost gospodarczy i zrujnowało słupki poparcia partii rządzącej.

Nawet jeśli nowemu rządowi znacząco udałoby się zwiększyć ściągalność VAT i CIT, w co osobiście wątpię, to nadal w budżecie państwa zabraknie ok. 150 mld złotych w ciągu czterech lat. Gdzie można znaleźć takie pieniądze? Tylko w OFE. Na koniec października 2015 roku aktywa Otwartych Funduszy Emerytalnych wynosiły 147,5 mld złotych.

Okazja (i potrzeba) czyni złodzieja

W sukurs nowej władzy przyszedł Trybunał Konstytucyjny, który jeszcze w starym składzie orzekł, że „skok” na OFE był zgodny z konstytucją. Nie tylko moim zdaniem oznacza to, że wydarzenia sprzed dwóch lat były wstępem do całkowitej likwidacji Funduszy. W ramach „drugiego rozbioru OFE” rząd Donalda Tuska przywłaszczył 152 mld złotych, jakie OFE ulokowały w obligacjach Skarbu Państwa. W sensie ekonomicznym była to zamiana długu jawnego w dług ukryty, pod postacią przyszłych zobowiązań państwa wobec emerytów.

O ile jednak "przejęcie" obligacji było technicznie stosunkowo prostą operacją, to „trzeci rozbiór OFE” będzie zdecydowanie ambitniejszym zadaniem. Obecnie trzy czwarte aktywów OFE stanowią akcje spółek notowanych na GPW. Taki pakiet jest niesprzedawalny bez znaczącego obniżenia cen upłynnianych walorów.

Mówiąc wprost: nie da się szybko (tj. w ciągu kilku tygodni czy nawet miesięcy) sprzedać akcji będących w posiadaniu OFE, bez znaczącego obniżenia ich wartości rynkowej. Podobny problem pojawi się w przypadku obligacji korporacyjnych (8,2 mld zł) czy krajowych listów zastawnych (1,15 mld zł). Szybko i po dobrych cenach można zbyć tylko akcje spółek zagranicznych (10,3 mld zł) oraz przetransferować gotówkę (9,8 mld zł).

Giełdową spółkę szybko sprzedam

Ten lub następny rząd stanie przed wyzwaniem o skalę trudności wyższym od problemu, z którym tak sprawnie uporał się duet Tusk-Rostowski. Ale jak uzasadnił wyrok sędzia TK prof. Marek Zubik, transfer pieniędzy publicznych z/do OFE to tylko „kwestia techniczna”. Popuśćmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie, jak taki „techniczny” transfer mógłby wyglądać.

Po słabym dla GPW roku 2015 z obozu władzy pojawią się komentarze, że giełda to „kasyno” i że tak małe i słabe OFE nie zapewnią „godnych” emerytur. Oficjalna propaganda ruszy z kampanią, jak to obcy kapitał spasł się na przyszłych emerytach (to akurat prawda) i że najwyższy czas z tym skończyć, przenosząc resztę aktywów OFE do jakiegoś Narodowego Programu Emerytalnego, który pod czujnym okiem państwa zapewni bezpieczne emerytury przyszłym pokoleniom…

Detale są do ustalenia, ale w dużym skrócie tak może wyglądać akcja nacjonalizacyjna. Aktywa OFE trafią do jakiegoś państwowego podmiotu, który podzieli je na cztery grupy:

1)  gotówka i wpływy ze sprzedaży akcji spółek zagranicznych od razu zasilą budżet państwa

2)  udziały OFE w „narodowych czempionach” (KGHM, PGE, PKO BP, PZU) trafią do Skarbu Państwa,  który tak jak dotychczas będzie okazjonalnie „sypał” pakietami poza regularną sesją giełdową

3) pozostałe akcje i instrumenty dłużne zasilą jakiś Polski/Narodowy Fundusz/Zakład Emerytalny (niepotrzebne skreślić), który będzie je systematycznie zamieniał na gotówkę.

OFE – czas zaorania

Realizacja tego scenariusza miałaby bardzo poważne konsekwencje dla polskiego rynku kapitałowego. Po pierwsze, znikłaby grupa podmiotów do niedawna będących regularnymi i dużymi nabywcami akcji oraz obligacji korporacyjnych. Skutki pierwszych dwóch „skoków na OFE” (z 2011 i 2013) bardzo mocno odbiły się na obrotach i koniunkturze na GPW. Ostateczne rozwiązanie kwestii OFE nasiliłoby chorobę niskiej płynności na warszawskim parkiecie.

Tak było dwa lata temu:Reforma OFE podpaliła giełdę

Po drugie, inwestującym na GPW doszedłby nowy czynnik ryzyka. Spółki ze znaczącym udziałem OFE w akcjonariacie stałyby się podatne na nagłe i nieprzewidywalne działania MSP, które już nie raz udowodniło, jak gwałtownie potrafi „sypać” walorami. W przypadku niektórych spółek są to pakiety na tyle duże, że MSP mogłoby przejąć nad nimi bezpośrednią kontrolę operacyjną, mianując członków rad nadzorczych i zarządu. Z doświadczenia wiemy, że państwo jest bardzo złym właścicielem, którego rządy mogą zaszkodzić nawet najlepiej prosperującej firmie.

Udział OFE w akcjonariacie, który dziś często bywa swoistym „stemplem jakości” dla spółki, po nacjonalizacji Funduszy stałby się poważnym obciążeniem. Takie ryzyko może w przyszłości dotyczyć m.in. Asseco Poland (udział OFE w akcjonariacie: 39,5%), LPP (29,2%), mBanku (14,9%) czy Synthosu (13,4%). W gronie średnich spółek zagrożone byłyby: Kęty (72%!), Sanok (49,5%), Kruk (43,2%), Intercars (43,1%) i AmRest (41,4%) oraz Forte (36,9%),GTC (31,4%), Netia (30,5%), CCC (29,5%) i CD Projekt (28,9%).

Lista wymienionych powyżej spółek jest na tyle długa, że pojawiłoby się pytanie o sens inwestowania na GPW. Już teraz inwestorzy mają coraz mniejszy wybór spółek, które nie byłyby zależne od widzimisię polityków na ogół niemających zbyt wysokich kompetencji w zakresie gospodarki i rynku kapitałowego. W takich warunkach nie tylko zagraniczni, ale też polscy inwestorzy zapewne wynieśliby się z „bananowej giełdy” lub wręcz w ogóle zrezygnowali z trzymania aktywów w kraju, który od kilku lat zmierza w stronę europejskiego Bantustanu.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~NC_na_okrągło

No to teraz tylko NC :)

! Odpowiedz
6 5 ~ck

Trzecia skala podatkowa.Czemu nie wprowadzić logicznego podatku dla grupy mieszczącej się w drugim przedziale zarobkowym, czyli 25000 do 85000 rocznie, czyli najbardziej korzystających. Chodzi o urzędników Tuska, który tym sposobem pozyskiwał swoich wyborców. Ich liczba wzrosła wiadomo o ile. Takie rozwiązania są np. w Anglii i innych bogatych krajach. To powinno być ostateczne rozwiązanie a nie giełda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~satyryk

Kto nie odda pieniedzy emerytom zostanie wyklety .Pierwszy Abramowicz i społka miliarderów.Taki moj wnosek po filmie "Jak zyja milonerzy".Zosatw majatek i podazaj za mna mówił Jezus.

! Odpowiedz
2 3 ~franek

Nie mow tego glosno.Krolowa GB lubi emigrantow,decydentow i uciemiezonych z kasa.Daje in UK obywatelstwo i status pokrzywdzonych przez totalitarne rezimy.
Ale to nie wszystko.Za 1mln$ mozesz miec obywatelstwo USA.Za 10 tys$ P Obama usciskaly Ci dlon podczas obiadu charytatywnego polaczonego z przyszla elekcja.Obama to juz mial swoje 2x5min.Moze Madam Clinton?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 ~MG

O ile ja się znam na ekonomii ,jeśli zabraknie OFE , które głównie kupowały polskie akcje a dotychczas zgromadzone akcje przejmie i upłynni SP to ceny na GPW mogą tylko spadać a wycenione na dziś akcje OFE na 150 mld zł za rok mogą wynosić na przykład polowę wartości dzisiejszej.

! Odpowiedz
7 4 ~franek

Zalezy ktorej ekonomi?Sa ekonomie kreatywne podobnie jak z ksiegowoscia.
Zaczne od poczatku.Do OFE trafialo38% skladek z ZUS.Ale ZUS nie miał tych pieniadzy wie Rzad RP przekazywal do OFE obligacje tj Twój dlug.Jesli ZUS wplacal pieniadze do OFE jak niektorzy sugeruja inni, zatem w ZUS zabraklo 38% kasy na wyplate bierzacych swiadczen.Rzad w Twoim imieniu emitowal obligacje(Twój dlyug) na np 5% aby wyplacic emeryture czy rente Twojej cioci,wujkowi dziadkowi babci. Twierdzisz ze OFE posiadalo 150 mld/zl aktywow w postaci akcji.Ale te akcje zostaly kupione na kredyt ,tj obligacje RP.
Oczywiscie.Bedziesz mial te aktywa ,akcje ,jesli splacisz dlug tj wykupisz obligacje Rzadu RP wystawione w Twoim imieniu plus odsetki od obligacji 5-7%.
Wobraz sobie ze masz w kieszeni 150 zl,przelozylez to do drugiej kieszeni a Twoj posrednik wzial 5% od obligacji i 9 % od wplat na OFE(obecnie3.5%).Zatem 150mld/zl-7.5mld odsetek -5.25mld oplat OFE od skladek. Wychodzi mi ze Polacy byli dojeni lekko 10 mld/zl rocznie.
Dlatego miesieczna emerytura po 10 latach oszczedzania wynosila mniej niz 100zl/mc
Jedynym bebeficjentem tego szwindlu byli wlasciciele OFE.W calym OFE zatrudnionych bylo raptem ok. 70 osob.Reklam nie wliczam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~franek odpowiada ~franek

Dodam aby uciszyc malkontentow ze powinno byc biezace wyplaty.Nie ''rz''

! Odpowiedz
2 0 ~Teresa_Jakubowska odpowiada ~franek

Święta racja. Akcje powinny przejść spod zarządu PTE pod zarząd ZUS czy Funduszu Demograficznego, bo nie bedzie gorzej a napewno taniej. Oprocz tego, ze wlaściciele OFE czyli PTE inkasują prowizje "na wejściu" to jeszcze co miesiac inkasują prowizję za zarządzanie, wszystko bez względu na efekty tego zarządzania. Czyli właściciele zawsze dostaja swoja dolę nawet wtedy gdy jak w 2009 gielda leciala w dół i akcje traciły wartość na potege. Tracili przyszli emeryci ale nie własciciele.

W dodatku figurują one w Polsce w większości nie jako międzynarodowe giganty finansowe tylko Powszechne Towarzystwa Emerytalne, malutkie firmy, które maja wprawdzie w nazwie też
nazwe giganta, ale sa zarejestrowane w Polsce z malutkim kapitalem, żeby na wszelki
wypadek jak zbankrutuja nie bylo co zbierac. Zyski i dywidendy transferuja za granice.

Proceder rejestrowania w Polsce małych firm jest podobny jak w akcji szukania gazu w łupkach. Zapaprali zasoby wody w gruncie zniszczyli nieodwracalnie w wielu miejscach środowisko po czym zwinęli sie i szukaj wiatru w polu. Chevron Polska sp. z o. o, który zanieczyścił w lubelskim Główne Zbiorniki Wód Podziemnych i pozbawił kilka gospodarstw rolnych wody pitnej - mial chyba 20 tys. kapitału. Władze odmówiły wszelkiej interwencji.
Jeden wielki skandal.

To jest tak gigantyczne oszustwo, że czekam kiedy odpowiedzialni za to ludzie pójdą pod sąd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~znawcapetru

wycena wielu polskich spółek przy obecnym kursie eur/pln i usd/pln jest niezwykle interesująca dla kapitału międzynarodowego. dzisiaj wielkie larum o spadkach za rok wielkie wzrosty, stara balada, wyciąć słabych i przejąć to co jeszcze zostało na zgliszczach za grosze.

! Odpowiedz
18 16 ~Tomek

Kiedy Donald T odpowie za zrunowanie Polski?

! Odpowiedz
4 3 ~wroc

jak tusk? rujnowanie to ty zobaczysz teraz stary. za tuska był spokuj w porównaniu jakie cyrki teraz beda miały.

! Odpowiedz
7 16 ~Jan

PiS jest jak pożar lasu w yellowstone. Po takim pożarze zostanie wypalona ziemia i zgliszcza. Ale żeby wyrósł nowy las pożar musi wypalić stare zmurszałe pnie.

! Odpowiedz
3 3 ~franek

To pisal Jan wypalony w corpo.
Widziasz karczowanie jest potrzebne aby usunac wydojone przez corpo drzewa,ktore uparcie i wciaz twierdza ze sa w stanie wycisnac z siebie jeszcze jedna krople potu aby wesprzec bankierow via fundacje Rockefeller Foundation ,Soros,Ford itd.

! Odpowiedz
9 11 ~okradziony

pisory takie same bydlaki i zlodzieje jak platforma, sld, psl, nowoczesna, palikociarnia itd

! Odpowiedz
1 2 ~robotroll

a co ty taki rozgoryczony?

na 500 zł się nie załapało?

! Odpowiedz
10 18 ~Gościu

Dlatego 2 miesiące temu wyjechałem z Polski i nie zamierzam wracać. Dość mam durni którzy nie mają pojęcia co robić. Doja od nas kasę. W portfelu coraz mniej. I jak tu rodzinę założyć. Kocham Polskę ale dość mam kłamstw polityków. A skąd wziąść kasę to proste opodatkować kościół .niech płacą podatki tak jak wszystkie przedsiębiorstwa w kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 12 ~Dżejms

Ale rabinów też? Zdajesz sobie sprawę że to byłby antysemityzm? PE, Strasburg i Wartburg dostałyby sraczki. TK też.

! Odpowiedz
22 11 ~hawk

Czytam te anty PIS-owskie i inne, przeciw Orbanowii i właściwie przeciw wszystkiemu na "nie" i zastanawiam się ile takiej ciemnoty szczującej mamy w Polsce. Mam nadzieję że jest to skala "micro". Życzę opamiętania pseudo Polacy ...

! Odpowiedz
11 9 ~jj

Ale żeś żarta puścił autorze z tym tytułem....

! Odpowiedz
3 11 ~autor

Co ciebie tak ubawiło? Czy po prostu nie pojąłeś o czym napisano w artykule.

! Odpowiedz
5 12 ~galben

OFE same w sobie byly przekretem tysiąclecia (vide 7% marzy za kupno obligacji-rozbój w bialy dzien ), bo skąd mialy pieniądze ? Ano od ZUS-u a ten ściąga z ludzi parapodatek jakim jest skladka ZUS.
Kaczynski i tak by to zrobil, bo on malpuje w 100% Orbana !

! Odpowiedz
8 29 ~nick

Za zagrabienie ludziom pieniędzy z OFE odpowiada rząd po i psl ! Tyle w temacie - mieli TK, ktòry im służył i zrobili, co chcieli... :(

! Odpowiedz
3 10 ~nation

I dostali kopa w zadek - zgadza się?

! Odpowiedz
1 0 ~Dżejms odpowiada ~nation

Ale kasę zwrócili???

! Odpowiedz
3 6 ~Jankiel

A ten tytuł to koniecznie musi sią kojarzyć z Holocaustem? Niby że co? -podobna tragedia

! Odpowiedz
0 21 ~Ferdek

Podatkiem powszechnym i łatwo ściągalnym mogłaby być akcyza na wodę. Na początek symbolicznie 1 zł za m3. Płatnikami byłyby spółki wodociągowe ( tania administracja, odcięcie dopływu - w razie niepłacenia). Pretekst? Walka z ociepleniem klimatu albo podatek od suszy. Abonament stały za studnie :-)

! Odpowiedz
0 4 ~x_

Jestem przygotowany na taki podatek, mam ukrytą studnie.

! Odpowiedz
1 22 ~dobromir

Orban podpowiada, że kolejnym sektorem do opodatkowania mogą być telekomy. Od SMSa, od połączenia, od MMSa, od transferu danych w internecie, od maila etc. A co tam, niech płacą France Telecom, Deutsche Telekom, właściciele Playa i Plusa...bogaci są (a obciążą oczywiście polskich klientów)

! Odpowiedz
32 13 ~jjj

Gdzie znaleść dzisiatki miliardów rocznie??? Już podpowiadam. wprowadzić podatek od luksusu za kazdą nastęną posiadananieruchomość. Zwolnić tylko jedną dla kazdego obywatela, ta która zaspakaja jego potrzeby mieskzaniowe, pozostałe solidnie opodatkować. Niech Petru i jemu podobni płącą za te 10 mieszkań, za grunty , fabryki itd słony podatek !!!
To bedą wpływy coroczne , te z OFE to jednorazowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 28 ~PiotrN

Weź się odwal od moich nieruchomości. Po to je gromadzę żeby mieć z czego żyć na emeryturze. Od ponad 20 lat funduję emeryturki innym, a widać z tego co się dzieje że mi nikt nie zafunduje. to chcę sam to zrobić.

! Odpowiedz
1 19 ~Komentator1962

oczywiście za te fabryki itp. zapłacić bedzie musiał nie tylko Petru (on osobiście nie ma ani jednej fabryki) tylko wszystkie podmioty (przedsiębiorstwa takie fabryki i nieruchomości posiadające).

Efekty kolego będą następujące:
1. wzrost wszystkich cen (każda rzecz czy to chleb, czy samochód sprzedawana jest w jakimś budynku, jak podatek za budynek będzie znacząco wyższy, to z czegoś trzeba będzie pokryć ten podatek)
2. spadek cen nieruchomości, bo wiele osób będzie chciało się ich pozbyć, czyli spadnie też wartość mieszkań tych ludzi, którzy mają tylko jedno mieszkanie
3. zatrzymanie wszelkich inwestycji w Polsce, bo kto będzie chciał budowac hale w kraju, w którym podatek od budynków jest gigantyczny.
4. wzrost bezrobocia, bo część pracujących obecnie nieruchomości na siebie nie zarobi (niektóre bary, sklepy, kluby fitness itd), czyli zostaną one zamknięte, a pracownicy zwolnieni.

To wszystko oczywiście doprowadzi do wielkiego "wzrostu" PKB", a Polakom będzie się żyło dostatniej.
Oj kolego, kolego, może by tak najpierw pomyśleć, a potem coś pisać????
p.s. za mojego dzieciństwa mawiano, że myślenie ma przyszłość nawet w Milicji Obywatelskiej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~c2h2

To znaczy jak mam mieszkanie w bloku i kupię sobie działkę rekreacyjną to mam wielkie luksusy,.Gratuluję pomysłu na pewno się będzie cieszył "aprobatą" wśród ludności

! Odpowiedz
2 4 ~ante

@jjj : brednie pisiaku tez mają swoje granice. Przenieś sie może ze swymi pomyslami do Korei Płn.

! Odpowiedz
14 2 ~TaniDrań

Oczywiście trudno mówić o faktach jak nie przedstawia się sposobu wyliczenia np. kwoty 20 mld zł 500 zł na dziecko. Lekko licząc oznacza to, że w Polsce mamy 40.000.000 dzieci (20 mld zł przez 500 zł). Cóż dalej nie chciało mi się już czytać skoro autor na początku pisze takie brednie.

! Odpowiedz
0 12 ~bolomanolo

ty pewnie gościu jesteś po "reformie edukacji" podziel to jeszcze przez 12 albo podziel 20 mld zł przez 6 tysięcy

! Odpowiedz
1 8 ~costello

Podziel t 40000000 przez 12 bo autor podaje kwotę rocznie, a zasiłek ma być wypłacany miesięcznie. Potem dokończ czytanie artykułu.

! Odpowiedz
0 6 ~mg

Chyba ktoś raczej nie wie o czym czyta. 500 zł na dziecko na miesiąc a nie na rok

! Odpowiedz
4 12 ~romtek

Nie dziwne, że PiS wygrał skoro mamy takich mądrych obywateli, masz dostawać miesięcznie czy rocznie? Durny naród durna władza. Bez komentarza.

! Odpowiedz
0 2 ~Paweł

20 mld dzielimy na 12 miesięcy i jeszcze na 500 zł = 3 mln 333 tysiące dzieci. Całkiem prawdopodobne.

! Odpowiedz
0 2 ~taaaa

Jeszcze zauważ, że rok ma miesięcy 12 a ty tego nie uwzględniłeś w swoich wyliczeniach. 500złx12 miesx liczba dzieci (ok 3,5mln) to daje ponad 20 mld. Liczyć trza umić

! Odpowiedz
1 11 ~hdrvn

W skrócie to oznaczało by koniec GPW

! Odpowiedz
3 6 ~romtek

PiS długo nie porządzi, ale zaufanie do giełdy nie tak łatwo odbudować. PiS zapomina o tym, że mamy jeden bilion długu, który trzeba co roku rolować, jak zniechęci tych złych bankserów i nie kupią nowych obligacji w moment mamy Grecję. Jak ludzie nie dostaną pensji i emerytur parę miesięcy to wyjdą na ulicę i po władzy.

! Odpowiedz
1 6 ~de

widzę ze jak konstytucja mówiła o 55% PKB długu publicznego to POkemony nie mieszcząc się zmieniły na 60...

! Odpowiedz
2 5 ~c2h2

Poprzednia opozycja głosiła konieczność zrównoważenia budżetu i z tym się zgadzam. Obecni rządzący zaczęli od podwyższenia deficytu do 3,2% i to już jest dla mnie głęboki dysonans

! Odpowiedz
2 8 ~pro_publico_bono odpowiada ~c2h2

Zgadzam się. Poprzednie rządy grały na czas. Odwlekały co mogły w przyszłość. Tym razem samodzielny rząd jednej partii ma strategię zgoła przeciwną. To ciekawe, bo zaczynają od rozdawnictwa gdy wybory dopiero co się zakończyły. Kasy oczywiście na to nie mają, więc rośnie ryzyko skoku na oszczędności pracujących, które są poza kontrolą państwa - polityków.
Co zrobią nikt z nas nie wie, ale warto przypomnieć, że za skok na OFE platformersi zapłacili podwójną klęską w wyborach (maj/październik'15). Jeżeli pisowcy zrobią to samo, przegrają wybory za 3 lata, bo naród nikomu tego nie zapomni...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~heh

do sądu ich podam aby mi wypłacili odszkodowanie, bo ja z ZUSu się wypisałem !! więc o co chodzi ?? i tak płacę na ZUS gdzie nigdy z tego nic nie dostanę jak w piramidzie finansowej !!! i jeszcze chcą mi zabrać wolną wolę ???

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Od spekulacji dla gospodarki niczego dobrego nie przybywa. Jeśli przybywa to czego?

! Odpowiedz
2 24 ~Propozycja

PIS może ogłosić referendum i ku uciesze gawiedzi rozmontować OFE i przy okazji zatopić GPW. W końcu ukaraliby tych przebrzydłych zagranicznych kapitalistów i rodzimych spekulantów, którzy zamiast się modlić bawią się w jakieś handle na giełdzie.

! Odpowiedz
13 0 ~Ala4procent4

Jak ktoś ma za dużo kasy może całkiem fajne lokaty założyć
i jeszcze dostać kasę za założenie, można poczytać tu: okazjeinternetowe.pl

! Odpowiedz
0 0 ~niceboy

Na koniec 2014 roku OFE miały 22,58% udziału w akcjach CD Projektu.

http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/index/news/info/664754,zestawienie-udzialow-ofe-w-kapitale-spolek-z-indeksu-mwig-40-%28tabela%29

Skąd Pan ma te dane, że wyszło Panu aż 28,9% udziału OFE. Jak się podaje dane to trzeba podać ich źródło.

! Odpowiedz
9 1 ~morawiecki

Dużo się mówi o wiatrakach, znalazłem fajna analizę opłacalności inw w elektronie. Link. Szczególnie polecam krytyczne komentarze pod artykułem. Myślę, że teraz inwestycje w elektrownie wiatrowe mogą być ciekawym rozwiązaniem przy obecnych bańkach na rynku akcji, obligacji i nieruchomości. Czytałem właśnie artykuł na http://independenttrader.pl/372,inwestowanie_w_elektrownie_wiatrowe.html i wydaje się to całkiem niezłym rozwiązaniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~bolomanolo

spadaj matole bedę inwestować w dewastację środowiska i zabijanie ptaków i nietoperzy

! Odpowiedz
1 4 ~mhm

Najśmieszniej będzie, jak przejmą Agorę S.A. (OFE mają ok. 50%) – choć to chyba niemożliwe, Agora Sp. z o.o. ma jakieś akcje uprzywilejowane.

! Odpowiedz
0 16 ~miś

W ten sposób oddaje się kontrolę nad polskim majątkiem
W kwietniu 2011r KGHM 197zł dolar 2,75zł czyli 1 akcja KGHM=ok 71$
Grudzień 2015 r KGHM 59zł dolar 4,00zł czyli 1 akcja KGHM=ok 15$
To jest spadek wartości prawie o 80%

! Odpowiedz
0 4 ~ikropka

Yankesi też to widzą. Być może dlatego USD ostatnio przestał drożeć, bo kupują PLN-y w wiadomym celu...

! Odpowiedz
1 10 ~bumbum

Kęty to bardzo dobra spółka (wzrost zysków, przychodów, dywidenda). Oczywiście jeśli ktoś tam wpakował kasę by sprzedać z zyskiem za np. 3 lata, to może się teraz bać sypania, ale proszę spojrzeć na to z innej strony. Przy takich spółkach pojawia się MEGA OKAZJA DŁUGOTERMINOWA. Stanieją stabilne i rentowne spółki. Jak ktoś ma kasę, to tylko brać. Będzie dywidenda jak na lokacie 10%. Za jakiś czas na pewno jakieś Żydy z USA kupią korzystając z taniej złotówki i mega tanich kursów akcji. Oni będą mieć majątek, a Polacy będą mieć "patriotyczny PIS dbający o lud". Ciemny lud. Trudno. Nie powiesimy zbrodniarzy z PO-PIS, nie odzyskamy Polski. ale przynajmniej możemy zrobić jak ten Żyd z USA i zadbać o włąsną przyszłość. A lemingi (w tym moherowe) niech umrą z głodu za 20 lat. W ogóle już mi ich nie żal. Człowiek robi z siebie wariata, radykała, rzuca perły przed wieprze...Dość. Trzeba myśleć o sobie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~c2h2

To Twoja opinia można się z nią zgadzać lub nie.KGHM kosztował kiedyś 200 zł , jak spadł do 100 to wielu mówiło żeby kupić , a dzisiaj jest poniżej 60. LPP kosztowało 10 000 za akcję a dziś jest poniżej 6600. Wiem tylko tyle, że nasi politycy są nieprzewidywalni i można grać tylko na chwilowych zmianach kursu.

! Odpowiedz
0 2 ~bumbum odpowiada ~c2h2

Trzeba patrzeć na wskaźniki cenowe. Kupowanie na górce podbitej nadziejami (jak LPP) jest głupotą. Cena akcji jest wtórna gdy zarabiasz na dywidendzie ponad 5% (względem ceny zakupu akcji), a spółka jest zdrowa i nie grozi bankructwo. Natomiast KGHM jeszcze osiągnie te swoje 120-160, bo miedź jest teraz zdołowana. Byle utrzymać zysk 100% na 10 lat (10% rocznie). Gdy patrzysz w takim terminie, to sprawa zupełnie inaczej wtedy wygląda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~miś

Z przykrością muszę stwierdzić że zgadzam się z autorem artykułu szczególnie kwestii kompetencji polityków

! Odpowiedz
1 4 ~c2h2

W tej chwili euro jest ponad 4,32 zł i idzie na maksima z 2011 czyli 4,58 a dolar ok. 4 zł i jest na swoich 10 letnich maksimach. Wig 20 idzie na 1800 i zmierza w kierunku 5 letnich minimów podobnie WIG którego minimum 5-cioletnie jest ok. 35350. Z drugiej strony bezrobocie spada a wynagrodzenia rosną. Ale jeżeli projekcja giełdy na przyszłość się spełni to będzie niewesoło

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~krasnal

WIECIE, DLACZEGO W TYM KRAJU NIGDY NIC NIE WYCHODZIŁO,NIE WYCHODZI I NIE WYJDZIE...? ZMIENIAJĄ SIĘ CZASY,USTROJE,LUDZIE POWIETRZE, TYLKO ...SZEROKOŚĆ GEOGRAFICZNA JEST WCIĄŻ TA SAMA ...!!!! TO CHYBA ZNACIE ODPOWIEDŹ ? !!!!

! Odpowiedz
2 7 ~goldman

Krzysiek ma racje jeżeli taka platforma partia liberalna nie miała zadnych skrupolow żeby zlupic spolki energrtyczne , to dlaczego PIS nie mialby tego zrobić to sa latwe lupy tylko jak wszyscy po kieszeni to wszyscy nie ma swietych krow

! Odpowiedz
9 11 ~PISokomuch

Jak tylko kiedyś w TV zobaczyłem zakłamaną gębę jakiejś pisowskiej paniusi co na śmierć się zaklinała i zarzekała że PIS OFE to nawet nie tknie to od razu wiedziałem że już postanowiono obrobić przyszłych emerytów z ich kasy przecież oni z PIS nic nie potrafią tylko zwiększać podatki,pożyczać i kraść no i jeszcze ciemnego polskiego luda ogłupiać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 9 ~Ego

Panie Krzysztofie proszę o szczerą odpowiedź - czy ten artykuł to objaw Pańskiej frustracji czy też ma pan jakieś "twarde" przesłanki aby wieszczyć podobny scenariusz?

! Odpowiedz
2 5 ~ttt

chociaz mieszkam daleko od Polski to zwyciestwo PiS mnie frustruje, tak jak kazdego kto rozumie prawa ekonomii - chociazby te podstawowe - ale nie uslyszane z ust politykow, powiedzmy 2 pierwsze lata studiow ekonomicznych wystarczy, zeby zrozumiec jakie to oszolomy.

! Odpowiedz
3 2 ~krasnal

WSTAWAJ STALINIE BO POLSKA ZGINIE !!!

! Odpowiedz
3 17 ~ilejeszcze

lubię te argumenty "(...) na realizację hojnych obietnic z kampanii wyborczej, dzięki którym zdobył władzę". Kompletna bzdura, PiS wcale wyborów nie wygrał, to Platforma je przegrała, PiS mógł nie robić nic i miałby taki sam wynik. Wygranymi wyborów są Kukiz i tfu Nowoczesna. Ludzie mieli dość obłudników i złodziei z PO i wybrali sobie nowych, a szaremu Kowalskiemu tak czy siak piach w oczy...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 ~olo

tfu Kukiz .... tak szczekał podczas kampani a zero działania po wyborach ... dobrali się z PiSem. Jedni walczą o TK na śmierć i życie a obietnice przesuwają na kolejne lata zaś Pan od "Piersi" tworzy komitety i inne bzdety

! Odpowiedz
5 9 ~dkk odpowiada ~olo

No co Ty? Ten antysystemowiec dokonał wielkich czynów. Na przykład wbił się w garnitur. To wielka rzecz.

! Odpowiedz
2 8 ~tfu

Tfu Nowoczesna? Pewnie, lepiej siedzieć w zapyziałym, staroświeckim grajdole, wspominać Grunwald i oglądać bez końca Czterech Pancernych. Marzenie Polaka o lepszej przyszłości.

! Odpowiedz
2 4 ~ilejeszcze odpowiada ~tfu

no proszę Cię, na pseudo antysystemowość tej ustawionej szalupy ratunkowej platformy sponsorowanej przez świat finansjery chyba tylko kompletni laicy dali się nabrać. Takiej promocji w polskojęzycznych mediach za darmo się nie dostaje i bez dalszego zgłębiania tematu już to daje poważnie do myślenia.

! Odpowiedz
3 1 ~arek odpowiada ~olo

Sorry ale co Kukiz moze ? Dali wyborcy PISowi pelnie wladzy tym samym zrobili z Kukiza statyste.

! Odpowiedz
1 3 ~nowoczesny odpowiada ~ilejeszcze

Rzecz w tym, że w Polsce istnieje elektorat liberalny, ale nie aż tak skrajnie jak korwiniści, u których nowoczesnym wyborcom przeszkadza też zbytni konserwatyzm światopoglądowy.

Nowoczesna to po prostu taka PO bez Niesiołowskich.

! Odpowiedz
2 2 ~ilejeszcze odpowiada ~nowoczesny

właśnie, sługi zachodnich interesów na terenach polskich...

! Odpowiedz
1 2 ~mhm odpowiada ~ilejeszcze

Najśmieszniej będzie, jak przejmą Agorę S.A. (OFE mają ok. 50%) — choć to chyba niemożliwe, Agora Sp. z o.o. ma jakieś akcje uprzywilejowane.

! Odpowiedz
4 3 ~lol odpowiada ~ilejeszcze

"ustawionej szalupy ratunkowej platformy sponsorowanej" - gdzie dowody ? Brzmisz jak polityk -dużo słów, zero konkretów.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 9 ~Robieni_w_Bambuko

Ja bym tak TK (ludzi PO-PSL-SLD) nie wierzył. Zabrali nam połowę OFE, motywując sytuacją budżetową w kraju (wtedy wiadome media głosiły ,że jesteśmy Zieloną Wyspą). Jestem pewny, żę gdyby PIS chciał zabrać resztę OFE, to obecny TK by twierdził ,że jest tak dobrze , ze nie ma potrzeby kasować OFE. Polityczność TK jest bezsporna . I trzeba to zmienić Konstytucyjnie.
Zgadzam się z p Kolany. OFE nie przetrwa. Rostowski otworzył drogę do polityki zaboru kont (kasy).
Zresztą nawet nie on tylko grupa Bilderberg , w której 2-krotnie uczestniczył, a efekt - Cypr i zabór kasy z kont,, a u nas zabór (153 mld zł) aktywa OFE.
"Mówię jak jest" rzekłby Max Kolonko (nie mylić z p. Kolany)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~bodzio

Nie da się być apolitycznym, chyba że nie masz dostępny do środków masowego przekazu i jesteś odizolowany jak więzień. Wyrok TK może być zgodny albo niezgodny z konstytucją więc skoro są dwie możliwości wyroku są i dwie różne interpretacje to nie ma szans żeby TK był apolityczny. Jeśli spierają się dwa obozy to logiczne, że TK musi się zgodzić z którąś ze stron. PiS twierdzi, ze TK to bastion PO, gdyby TK poparło PiS to samo by zarzucało PO. Po wytworzył smród, a PIS sprawił że ciągnie się jak na łańcuchu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 ~Biedak

To wprowadzenie OFE było błędem. Sama likwidacja to też bezprawie ale przede wszystkim tego co to OFE wpuścił do Polski trzeba by osądzić za umożliwienie grabieży Polaków na niespotykaną skalę. Przypomnijcie sobie jaki procent brało OFE z a tzw. "zarządzanie".

! Odpowiedz
3 7 ~c_r

"Jak wprowadzono w Polsce OFE"

http://www.tygodnikprzeglad.pl/leokadia-oreziak-jak-wprowadzono-polsce-ofe/

! Odpowiedz
4 1 ~dkk

Czyli nie OFE były błędem, tylko prowizje. Wylewasz dziecko z kąpielą.

! Odpowiedz
2 0 ~mhm odpowiada ~dkk

Dodam że koszt działalności ZUS to ok. 2% (4 mld za „przepuszczenie” 200 mld) — a oni przecież nie inwestują.

! Odpowiedz
6 33 ~nie_sędzia

Proponuję ozusować pansje sędziów trybunału konstytucyjnego z przelewem części do OFE. Ciekawe czy wtedy te stare pierniki okradli by samych siebie ?

! Odpowiedz
6 29 ~yetti

Polska pracowała 25 lat na wiarygodność i dlatego ma (miała) stabilną złotówkę a koszty obsługi zadłużenia zagranicznego (1,4 biliona zł) były niskie. jak się teraz rynki zagraniczne przestraszą to koszt obsługi tego długu skoczy o 2 % czyli 28 miliardów rocznie to szybko zrobimy w majtki. Poznamy drogę Grecji. maciarewicz z bombą atomową nie pomoże.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 40 ~suwak

OFE już teraz mają wyrok, bo Rostowski z Tuskiem wmontowali mechanizm SUWAKA, który na dziś zmniejsza dotację z budżetu do FUS o 4 mld zł. Za 20-30 lat będzie pozamiatane... Nie docenia się jednak wtórnego podatkowego efektu rozdawnictwa, fiskus zgarnie większy VAT, akcyzę i CIT - pytanie o ile?

! Odpowiedz
2 8 ~Cień

Generalnie cały misterny plan w piz** , :) no nic została skarpeta , bo na szczescie udało mi się pół roku temu uciec z GPW, Państwo nie zapewni nam nic prócz infrastruktury poruszania się po tym texasie , heh...

PIS powinno zwiększyć dostęp do broni dla cywili :D wtedy by Polacy odzyskali wiarę w lepsze rządy - i za 10-20 lat odbędzie się pucz :D hehe :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 13 ~ziom

Proponuję żeby TK działał z urzędu przy wprowadzaniu każdej ustawy

! Odpowiedz
3 4 ~Cień

jaki jest sens? a po co? :D jak PIS ma większość więc przepcha każdą ustawę , ma także TK i prezydenta :D co jest w stanie zablokować? :D bo nie widze sensu heh...

what is the point of that??

! Odpowiedz
1 5 ~hm odpowiada ~Cień

PiS ma większość w TK ? TK ma 15 sędziów, z czego 10 to skład poprzedniego rzadu. Jeśli 5 wybranych przez PIS będzie orzekać to mają mniejszość drogi kolego. No chyba, że dla Ciebie 5 jest większe od 10

! Odpowiedz
1 0 ~Cień odpowiada ~hm

kolego , myślisz że te pozostałe 10 jest zupeeeełnie bezpartyjna?? myśle że wszyscy oni są tak samo bezpartyjni jak ci wszyscy prezesi spółek skarbu państwa którzy są aktualnie obsadzani :) BTW Pis i tak dąży do zmarginalizowania władzy TK :) więc w sumie racja - nie potrzebują większości :D - punkt dla Ciebie :)

co nie zmienia faktu - gdzie mogą upchać swoich tam to zrobią :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~hm odpowiada ~Cień

Nie wspomniałem o bezpartyjności. Napisałem, że 10 to skład poprzedniego rządzu, czyli (PO +PSL+SLD(większość) vs 5 PiS = 15 sędziów. Żeby zmniejszyć rolę TK potrzebują zmienić konsytucję, konstytucji nie zmienią bo nie mają większości konstytucyjnej (chwała wyborcom)

! Odpowiedz
11 35 ~MM

Wyobrażacie sobie co by było gdyby Trybunał nakazał zwrócić pieniądze do OFE. Nawet jeżeli to byłoby słuszne, to jednocześnie niewykonalne.
Dlatego była taka decyzja jaka była.

! Odpowiedz
18 33 ~show

I to jest przykład na to, że trybunał jest upolityczniony przez ludzi platformy. Teraz wrzask dziki ich ogarnia, że może być inaczej, a chcieli mieć Rzeplińskiego na smyczy do końca świata.

! Odpowiedz
16 9 ~hehe

być może zaprzysiężenie trzech peowskich jest słuszne (moim zdaniem nie jest) - ale jest to niewykonalne, bo jest już komplet zaprzysieżonych sędziów, a konstytucja mówi tylko o 15-tu

! Odpowiedz
4 13 ~giz

To sytuacja mocno symboliczna z tym TK.
Gdyby postawili się w sprawie OFE obronili by autorytet TK ale zeszli do poziomu polityki...
TK sam się zeszmacił więc Prezes ma teraz łatwiejsze zadanie po prostu..

! Odpowiedz
16 8 ~franek

Jak trzeba miec mozg wyprany aby twierdzic ze w OFE byly jakies pieniadze!!! W OFE byly jedynie obligacje skarbu panstw za ktore placiles ok 5% odsetek rocznie.Obligacja to jest Twoj dlug.Otrzymasz emeryture pomniejszona o 9% oplat rocznie plus otsetki 5% za obligacje.
ZUS na biezoco wyplacal swiadczenia poniewaz w Polsce mamy system pokoleniowy.Zatem nie bylo kasy aby placic 38% skladek do OFE tylko obligacje.Nie pisz bzdur.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~bemek odpowiada ~hehe

Konstytucja mówi o 15 wybranych, a wybranych było wcześniej 5 z PO, wiec idąc tym tropem to sorry ale był juz komplet, a że prezydent nie wykonywał swoich obowiązków to trudno....

! Odpowiedz
2 9 ~Elazar odpowiada ~franek

franek, weź spory rozpęd i walnij łepetyną w jakiś solidny mur to może zaczniesz racjonalnie myśleć i przestaniesz BREDZIĆ !
Jak mój pracodawca przelewał środki do OFE wskazanego przeze mnie to to były REALNE pieniądze, jak za te REALNE pieniądze OFE kupowało obligacje czyli papiery dłużne Skarbu Państwa to to nadal były REALNE pieniądze! Potem Państwo Polskie w majestacie "prawa" UKRADŁO moje pieniądze bo stwierdziło że nigdy nic ode mnie nie pożyczało. Czyli najbardziej bezpieczne papiery wartościowe okazały się nic niewartą makulaturą. Gdyby taka sytuacja wystąpiła w przypadku innego niż Państwo dłużnika i skierowałbym sprawę do sądu to nikomu by nie przyszło do głowy, że długu nie było. Spróbuj sam pożyczyć pieniądze od banku a potem powiedz że to tylko była nic nieznacząca transakcja księgową bo realnej gotówki nie dostałes do ręki a jedynie bank zrobił przelew na Twoje konto

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Cień

Tak ! i Tusk powinien oddać z ze swojej pensji UE oraz niech mu UE dopłaci albo pójdzie za kratki :D to myślę że by albo już nigdy nie pojawił się w Polsce :D albo ubłagał bląd mamę o pieniądze na spłate OFE :D

! Odpowiedz
0 2 ~Cień odpowiada ~Cień

bląd - blond / błąd , błąd popełniony celowo :P to tak btw :)

! Odpowiedz
0 0 ~franek odpowiada ~Elazar

Tutaj masz pronlem z mysleniem logicznym.Zatem 38% od skladki ZUS Twoj pracodawca przelewal na konto OFE.W ZUS ie zabraklo na wyplaty biezace ok38% swiadczen Twojej babci,cioci pocioci,wujkowi i dziadkowi.Rzad emitowal papery dluzne, tj Twoj dlug, aby wyplacic na Twoje konto emerytalne w OFE. To nie OFE kupowalo obligacje,to OFE otrzymywalo obligacje poniewaz ZUS na biezaco wyplacal Twoim krewnym pieniadze.
Bedziesz dalej twierdzil ze Twij dlug jako obligacja bedzie Twoja emerytura?Otrzymasz emeryture jak wykupisz obligacje,pomniejszona o odsetki od obligacji oraz pomniejszona o oplaty od skladek OFE poczetkowo 9%.Takich wysokich oplat nie bylo w zadnym kraju na Swiecie.Dlatego pierwsze emerytury po 10 tatach oszczedzania wynosily mniej niz 100zl/mc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 15 ~tatuś

byznes skamle straszy i zawadza nowej władzy bi się kurek z kasą urwie jak dostana dzieci.a tak na marginesie o panie Kolany a ile budżet ograniczy wydatki zwalnoiajac 150 tysiecy przyjętych przez PO iPSL nieudaczników na zbedne posadki ? 150000razy 4 tysiące brutto równa sie600 000 000 miesiecznie razy 12 to wychodzi 7, 4 mld zł rocznie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 r_szczotka

A kto Ci obiecał że zwolni, jeszcze ich przybędzie bo ktoś rozdawnictwo musi obsługiwać. Wielka jest naiwnść w narodzie :-)

! Odpowiedz
1 6 ~dajznac

Czy mógłbyś przytoczyć jakieś dane dotyczące tej liczby, czy to tylko populizm? Póki co zastęują jednych drugimi.

! Odpowiedz
0 1 ~klocek

Mają zacząć zwalaniać w lutym. Ale tylko sympatyków PO i PSL i ich rodziny oczywiście. I nawet nie będa im zasiłków dla bezrobotnych płacić. Bo i po co ? Nachapali się za "komuny".
Zwolennicy PIS przyjęci do pracy za "komuny" do pracy będą zlustrowani przez skazanego Kamińskiego i jak mają mniejsze winy niż on to moga być dalej nieudacznikami na etatach, ale muszą nadal na PIS głosować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 4 ~Pierwszoklasista

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 13 ~Endik

No to panie autor masz już zaliczony udział straszenia ciemnego ludu okropnym PiS-em. Teraz mainstream Ci da banana w nagrodę. Smacznego

! Odpowiedz
1 5 ~woocash83

Tylko moment, kto jest teraz mainstreamem, czy nie aby przypadkiem tuby propagandowe pisu?

! Odpowiedz
1 27 ~cywil_nie_sędzia

Grzech pierworodny to stare pierdziele Trybunału Konstytucyjnego którego podstarzali sędziowie nie płaca ZUSu i boją się że nie starczy kasy dla nich. UBeków i milicjantów z budżetu. Dlatego okradli zwykłych obywateli z OFE.

! Odpowiedz
7 18 ~spostrzegawczy

Głupie lemingi cieszą się, że dostaną od PiS-owców 500 zł jałmużny na dziecko, a nie zauważą nawet jak po cichu zostaną obrabowani przez PiS-owców z kasy w OFE

! Odpowiedz
2 19 ~hehe

zauważyłeś może, jak POkemony OBRABOWAŁY cię z 152 milliardów?
gardłowałeś tutaj?

! Odpowiedz
4 12 ~spostrzegawczy odpowiada ~hehe

Zauważyłem i dlatego nie głosowałem na bandę złodziei z PO tylko na KORWiN. Zobaczymy czy PiS też okaże się bandą złodziei, jak na razie wszystko na to wskazuje.

! Odpowiedz
9 8 ~franek

P Kolany potraz kolejny uprawia propagande na temat OFE.
Petru jako wspoltworca OFE oraz P Sadowski czy Orlowski oraz inni eksperci z Chicago Boys będą uparcie twierdzic ze obywaltelom RP zrabowano pieniadze.Zgadzam się z teza .Polakom zrabowano pieniadze w dniu powstania OFE.Autorzy OFE powinni zostac postawieni przed sadem za oszustwo.
OFE było kolejna maszynka na dojenie z kasy obywateli RP.
Zapytam z ciekawosci :dlaczego dziennikarz Bankiera.pl czy inni ,,znafcy’’ typu Orlowski,Petru,Balcerowicz, Sadowski w swoich polemikach nie podaja liczb?Bankierzy zajmuja się liczbami czy poezja?Podam jak pracowal ten dojny mechanizm.
ZUS bodajze 38% skladek przekazywal OFE.Ale ZUS nie miał tych pieniedzy ponieważ skladki sa wyplacana na biezaco.Zatem OFE otrzymywalo obligacje skarbu panstwa za które Kowalski czy Nowak placil OFE odsetki5-7% rocznie .Niezle trzeba być zaklamanym aby Polakom wmawiac ze wasz dlug tj obligacje będą wasza emerytura.Wykupicie obligacje to dostaniecie emeryture minus odsetki 5-7% .
Ale to nie koniec naszej obywatelskiej tragedii.Od skladek do OFE pobierano prowizje poczatkowo 9% plus oplata za prowadzenie konta emerytalnego.Lacznie ok. 9.5%.Takich oplat nie ma w zadnym cywilizowanym kraju.
Dla porownania w UK laczne oplaty za prowadzenie konta emerytalnego w prywatnej instytucji wynosza ok. 1%.https://www.standard.com/pensions/publications/rp-13438_fees_guide.pdf
Dlatego pierwsze emerytury z OFE po dziesieciu latach oszczedzania wynoszly miej niż 100 zl/mc.
Dlatego uwazam ze powolanie do zycia OFE było po rabunkowej prywatyzacji kolejna zbrodnia finansowa na Polakach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~spostrzegawczy odpowiada ~franek

Nie zmienia to faktu, że w OFE są wymierne aktywa (akcje) o wartości 150 mld zł i że jest to łakomy kąsek dla PiS-owców.

! Odpowiedz
3 0 ~franek odpowiada ~spostrzegawczy

Oczywiscie.Bedziesz mial te aktywa ,akcje ,jesli splacisz dlug tj wykupisz obligacje Rzadu RP wystawione w Twoim imieniu plus odsetki od obligacji 5-7%.
Wobraz sobie ze masz w kieszeni 150 zl,przelozylez to do drugiej kieszeni a Twoj posrednik wzial 5% od obligacji i 9 % od wplat na OFE(obecnie3.5%).Zatem 150mld/zl-7.5mld odsetek -5.25mld oplat OFE od skladek. Wychodzi mi ze Polacy byli dojeni lekko 10 mld/zl rocznie.
Dlatego miesieczna emerytura po 10 latach oszczedzania wynosila mniej niz 100zl/mc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~spostrzegawczy odpowiada ~franek

Wiem o tym, ze pośrednik TFI zdarł ze mnie skórę przy wpłacaniu do OFE, co nie zmienia faktu że osobiście mam w OFE uskładaną całkiem sporą kwotę i nie życzę sobie, żeby PiS-owcy położyli na niej swoje śmierdzące łapska. Podobnie myślą miliony Polaków, którzy dobrowolnie wybrali OFE.

! Odpowiedz
9 5 ~jhfdgj

Duda Duda Duda nic mu się nie uda.

! Odpowiedz
10 20 ~antytusek

niestety Kaczyński z watahą wszedł na drogę walki z czarownicami a gospodarka popłynie
za dwa lata o pisiorach będziemy pisać złodzieje, taka jest smutna prawda

! Odpowiedz
9 5 ~gość

lepiej żeby czarownice (bansterzy) zżerali dochód wypracowany przez Polakó?

! Odpowiedz
7 6 ~Twój_Maciar

PIS nie "walczy". W walce są zasady gry. Terroryzm jest bardziej adekwatne

! Odpowiedz
4 9 ~gacek

20 mld rocznie więc liczbę dzieci podziel na 12 geniuszu

! Odpowiedz
24 6 ~Staszek

Panie Redaktorze,

20 mld dzielone przez 500 zł wychodzi, że mamy w Polsce 40 mln dzieci.
Niech Pan na przyszłość pomyśli zanim coś napisze.

! Odpowiedz
5 11 ~Chandler

a w tych 40mln uwzględnij, że 500zł będzie na 2 i kolejne i podziel jeszcze przez 12 bałwanie

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 11 ~wolnorynkowiec

Podziel sobie Staszku 20 mld przez 500 zł a następnie przez 12 miesięcy to ci wyjdzie 3,33 mln dzieci (od 0 do 18 lat). Coś ci nie pasuje?
Zanim coś napiszesz to pomyśl na przyszłość.

! Odpowiedz
2 3 ~ppawelski

Staszek czytaj ze zrozumieniem 20 mld rocznie, 500 zł x 12msc, to podziel przez 6000zł

! Odpowiedz
4 14 ~haha

właśnie taki ciemny lud co nie umie liczyć to kupił !

! Odpowiedz
3 6 ~dron

Stasek ty łogrze, gdzieś był jak matematykę uczyli?

! Odpowiedz
9 14 ~Pierwszoklasista

PIS się spóźniło. Teraz łupi Banki i Ubezpieczycieli. Są wściekli, a kasa pusta

Myślę, że PIS zacznie już niedługo negocjować wysokość Podatku Bankowego i jego uregulowań prawnych (np.brak możliwości uwzględnienia w kosztach). Bez tych działań gospodarka Polska jest zmuszona wyhamowywać i oni o tym wiedzą. Zacznie się okres ręcznego sterowania zwolnieniami z tego podatku zgodnie z linią polityczną PISu, jako dominatora słuszności wybranych projektów inwestycyjnych, kosztem innych nienamaszczonych politycznie. Wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa już od stycznia 2016r. odczują jego negatywne skutki. Polisy ubezpieczeniowe też znacznie podrożeją.
Szacowany koszt podwyżek w skali rynku ubezpieczeniowego wynosi ok. 1 mld PLN.
PIS w zasadzie nie ma wyjścia, inaczej w maj-czerwiec ludzie wyjdą na ulicę, jak przejrzą na oczy co znaczy GOSPODARKA ALTERNATYWNA.

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 1,65-2,30 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 65 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO corocznych(4-8) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy. Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 1 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,39%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.65 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

- definiują te straty w 2015r. na ok 65 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r.

1 .STRATY2015r. ok. 65 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 450 mld PLN/rocznie)= ok. 5mld PLN
Przychody Łącznie ok. 6 mld PLN = 5mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(10–14) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(10-14)mld PLN - 6 mld PLN =(4-8)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (65-130)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 450 mld PLN)*0,39% = ok. 5 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny = 6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszt = (10-14) mld PLN

koszt kapitału = (65-130)% rocznie,

co WY jaracie ???!!!

"Firmy muszą zarabiać"

Podatek bankowy od aktywów, to podatek od udzielonych i udzielanych kredytów.

Marża rośnie, rynek to nie do końca akceptuje, spada sprzedaż, spadają wyniki. Równolegle następuje wzrost opłat bankowych, spadek kosztów operacyjnych, w tym (10-15)% procentowa redukcja pracowników, likwidacja (5-10)% placówek bankowych, celem ograniczenia potencjalnego prognozowanego spadku wyniku finansowego i zachowania bezpiecznych poziomów ROA i ROE.

Spada zapotrzebowanie na kapitały własne, następuje ich odpływ. Prowadząc do wstrzemięźliwości kredytowej.

Kalkulacje marż banków nie pozwolą schodzić poniżej wartości krytycznych wynikających z analizy ryzyka produktu. Nie znaczy to, że banki całkowicie się zwiną, ale dostosują.

podatek bankowy to koszt kredytu, bo od aktywów banku. Aktywami banków są Kredyty !!!!

Uzupełnię pasywami są Depozyty
Sama branża bankowa zatrudnia ok. 125.000 osób

Wolumen nowych w ciągu roku zawieranych umów kredytowych wynosi ok. 170 mld PLN,
Wolumen kredytów obciążonych podatkiem bankowym wynosi ok. 1.350 mld PLN.
Czyli występuje dźwignia wynosząca 8. Aby banki ją zrównoważyły tylko poprzez marże, to marże kredytowe musiałyby wzrosnąć o ok. 0,39%*8= 3,12 pkt % w stosunku do marż obecnie płaconych, (to jest to słowo, że rynek tego nie do końca nie zaakceptuje)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~futek

Pierdoły. Wystarczy trepów i milicjantów włączyć do systemu ZUSowskiego i kazać im pracować choćby do pięćdziesiątki i masz około 12 mld rocznie. O banki się nie bój.

! Odpowiedz
7 10 ~Edek

"Przez 4 lata rządu oznacza to 180 mld" - jak to przez 4 lata? To co, urodzi mi się drugie dziecko i po kolejnych wyborach nie będę dostawał 500 zł? Chyba sobie jaja robicie, do 18 roku życia dziecka macie mi płacić, a nie za 2-3 lata mi powiecie, że was nie stać. To co ja mam wtedy zrobić z dzieckiem jak już się urodziło? Wydalić z domu bo okaże się, że też mnie na nie nie stać bez tych 500 zł?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~asdf

Spokojna głowa. Zapewne kolejna ekipa zaproponuje 600zł więc można spać spokojnie.

! Odpowiedz
7 7 ~dyzio

W ciągu 4 lat PIS rozp........li gospodarkę Tak należy to rozumieć.Panu Redaktorowi nie wypadało powiedzieć tego wprost.A za 4 lata to nie wiem czy znajdą się chętni na władzę.Bo trzeba by jakiegoś durnia,który sobie ztego sprawy nie zdaje.

! Odpowiedz
2 2 ~Jasko

500 zł pozostanie, ale przy takim sposobie gospodarowania niebawem powróci inflacja i realna wartość nabywcza tej kwoty z roku na rok będzie mniejsza. No, chyba że Trybunał Konstytucyjny będzie ewoluował w stronę Sądu Ludowego, wówczas możliwa będzie comiesięczna waloryzacja.

! Odpowiedz
3 2 ~HansFrank

Zabawny tytuł.

! Odpowiedz
WIG 0,34% 64 207,77
2017-11-23 17:15:00
WIG20 0,58% 2 503,93
2017-11-23 17:15:00
WIG30 0,36% 2 870,06
2017-11-23 17:15:00
MWIG40 -0,31% 4 809,00
2017-11-23 17:15:00
DAX -0,04% 13 010,00
2017-11-23 17:35:00
NASDAQ 0,07% 6 867,36
2017-11-22 22:01:00
SP500 -0,07% 2 597,02
2017-11-22 21:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl