REKLAMA

Osoby zaszczepione w UE i USA zwolnione z kwarantanny w Anglii

2021-07-28 17:09
publikacja
2021-07-28 17:09
Osoby zaszczepione w UE i USA zwolnione z kwarantanny w Anglii
Osoby zaszczepione w UE i USA zwolnione z kwarantanny w Anglii
fot. Melinda Nagy / / Shutterstock

Od poniedziałku osoby, które w Unii Europejskiej lub USA zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, po przyjeździe do Anglii z krajów z tzw. żółtej listy nie będą musiały odbywać kwarantanny - ogłosił w środę brytyjski rząd.

Obecnie - od 19 lipca - z obowiązku kwarantanny po przyjeździe z krajów z żółtej listy zwolnione są tylko osoby, które zostały w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego programu szczepień, przy czym nie dotyczy to przyjazdów z Francji, gdzie nawet zaszczepienie nie zwalnia z tego wymogu.

Zmiany dotyczą osób, które zostały w pełni zaszczepione w państwach UE - z wyjątkiem Francji - w państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i regulatora leków w Szwajcarii.

Podróżni ci nadal będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii, a także w drugim dniu po przyjeździe, nie będą natomiast musieli wykonywać jeszcze jednego testu - w ósmym dniu. Zmiany te wchodzą w życie w poniedziałek o 4 rano i na razie dotyczą tylko przyjazdów do Anglii, bo rządy pozostałych części Zjednoczonego Królestwa jeszcze nie ogłosiły, czy wprowadzą takie same zasady, choć w ostatnim czasie harmonizowały one reguły z tymi obowiązującymi w Anglii.

"Poczyniliśmy ogromne postępy na drodze do ponownego otwarcia ruchu międzynarodowego, a dzisiejszy dzień jest kolejnym ważnym krokiem naprzód. Niezależnie od tego, czy chodzi o rodzinę spotykającą się po raz pierwszy od początku pandemii, czy o przedsiębiorstwo korzystające ze zwiększonego handlu - jest to postęp, z którego wszyscy możemy się cieszyć. Oczywiście nadal będziemy kierować się najnowszymi danymi naukowymi, ale dzięki naszemu wiodącemu na świecie programowi szczepień możemy patrzeć w przyszłość i zacząć odbudowywać kluczowe szlaki transatlantyckie z USA, jednocześnie umacniając więzi z naszymi europejskimi sąsiadami" - oświadczył brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Do poluzowania przez brytyjski rząd zasad przyjazdów dla osób zaszczepionych od dawna wzywały linie lotnicze, władze portów lotniczych, a także biura turystyczne. Z kolei opozycyjna Partia Pracy, komentując jeszcze przed ogłoszeniem decyzji medialne spekulacje, określiła taką zmianę jako lekkomyślną.

Zmiany dotyczą przyjazdów z krajów z żółtej listy, na której jest ponad połowa państw świata, w tym niemal wszystkie europejskie. Przyjazd z ok. 50 krajów z czerwonej listy jest możliwy tylko w przypadku obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii oraz Irlandii i łączy się z obowiązkiem odbycia płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych przez władze hoteli.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
https://www.worldometers.info/coronavirus/?
the_mind_renewed
USA Today usuwa fragment sugerujący, że zaszczepione osoby mogą rozprzestrzeniać COVID z „wyższym poziomem” wirusa

„NBC News, powołując się na anonimowych urzędników świadomych tej decyzji, poinformował, że pojawia się po tym, jak nowe dane sugerują, że zaszczepione osoby mogą mieć wyższy poziom wirusa
USA Today usuwa fragment sugerujący, że zaszczepione osoby mogą rozprzestrzeniać COVID z „wyższym poziomem” wirusa

„NBC News, powołując się na anonimowych urzędników świadomych tej decyzji, poinformował, że pojawia się po tym, jak nowe dane sugerują, że zaszczepione osoby mogą mieć wyższy poziom wirusa i zarażać innych w związku z gwałtownym wzrostem przypadków wywołanych przez wariant delta koronawirusa ” – donosi USA Today w fragment, który później został usunięty z artykułu.
marekpoznan
https://www.cnbc.com/2021/07/27/cdc-to-reverse-indoor-mask-policy-to-recommend-them-for-fully-vaccinated-people-in-covid-hot-spots.html

CDC reverses indoor mask policy, saying fully vaccinated people and kids should wear them indoors
The Centers for Disease Control and Prevention recommended Tuesday that fully vaccinated
https://www.cnbc.com/2021/07/27/cdc-to-reverse-indoor-mask-policy-to-recommend-them-for-fully-vaccinated-people-in-covid-hot-spots.html

CDC reverses indoor mask policy, saying fully vaccinated people and kids should wear them indoors
The Centers for Disease Control and Prevention recommended Tuesday that fully vaccinated people begin wearing masks indoors again in places with high Covid-19 transmission rates. The agency is also recommending kids wear masks in schools this fall.

Federal health officials still believe fully vaccinated individuals represent a very small amount of transmission. Still, some vaccinated people could be carrying higher levels of the virus than previously understood and potentially transmit it to others.

“This pandemic continues to pose a serious threat to the health of all Americans,” CDC Director Rochelle Walensky told reporters on a call. “Today, we have new science related to the delta variant that requires us to update the guidance regarding what you can do when you are fully vaccinated.”

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki