Zatrzymania w Plus Banku w związku z wyłudzeniami VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób m.in. z prywatnego banku w związku z udzieleniem kredytu i próbą wyłudzenia nienależnego VAT - dowiedziała się PAP. Kwota wyłudzeń VAT miała sięgnąć 23 mln zł, a szkoda banku - 50 mln zł.

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Wśród zatrzymanych są byli prezesi i członkowie zarządu, dyrektor oraz pracownicy banku komercyjnego, a także byli i obecni prezesi spółek z woj. mazowieckiego - wynika z informacji PAP.

"W Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności, usiłowania oszustwa, przestępstw na szkodę wierzycieli, przestępstw skarbowych oraz związanych z nierzetelnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ukrywania dokumentów oraz przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu nieprawdziwych danych" - przekazała w wydanym w poniedziałek komunikacie Prokuratura Krajowa.

Jak sprecyzowała PK w poniedziałek "na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób w ramach śledztwa prowadzonego m.in. w sprawie nadużycia zaufania oraz niedopełnienia obowiązków przez pracowników Plus Bank, czym wyrządzono spółce szkodę w wysokości ponad 50 mln zł w związku z udzieleniem kredytu spółce nie posiadającej zdolności do zaciągnięcia tak poważnego zobowiązania finansowego".

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP w poniedziałek, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura.

"To nowe śledztwo Biura, które dotyczy podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mln zł w mieniu banku, w związku z udzieleniem kredytu na zakup centrum wystawowego w Opolu" - powiedział PAP Brodowski.

Zaznaczył, że kredytu udzielono najprawdopodobniej pomimo braku zdolności kredytowej i bez ustanowienia szczególnej formy zabezpieczenia jego spłaty. Ze śledztwa wynika, że następnie odraczano terminy spłaty należności poprzez aneksowanie umowy kredytowej ukrywając tym samym straty banku - podał naczelnik.

W związku z pozorną transakcją nabycia nieruchomości w Opolu postępowanie obejmuje także działanie na szkodę Skarbu Państwa przez przedstawicieli mazowieckiej spółki. Chcieli oni w ten sposób uzyskać nienależny zwrot VAT w wysokości 23 mln zł.

Brodowski zaznaczył, że obecnie trwają czynności z udziałem zatrzymanych osób. "Aktualnie trwają przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych" - przekazała PK. Brodowski podkreślił zaś, że "sprawa ma wiele wątków i rozwija się".(PAP)

autor: Aleksander Główczewski, Marcin Jabłoński

ago/ mja/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 31 428ustka

marazm i utopia inwestowania lepiej trzymac w skarpecie

! Odpowiedz
4 7 karbinadel

Lepiej metal kupić

! Odpowiedz
15 36 leszczykowy

Chyba znowu w wiadomościach na Polscacie obrazili Pana Prezesa.

! Odpowiedz
27 21 camaroooo

Za PO zatrudnili by syna Tuska i mogliby jeszcze na spokojnie dzialac 8 lat.

! Odpowiedz
3 10 secundus

Tak się składa, że zatrudnili protegowanego prezesa NBP, tylko pewnikiem nie jest on z odpowiedniej frakcji w jedynie słusznej partii, więc się żrą.

! Odpowiedz
2 8 open_mind

Rozbójnik z pistoletem może wziąć tylko to, co masz przy sobie, bankier w garniturze i pod krawatem, długopisem weźmie wszystko, co masz, wszystko, co będziesz miał i co twoje dzieci i wnuki też będą miały!

! Odpowiedz
2 16 nostsherlock

Ciekawe kiedy będą zatrzymania w sprawie afery SKOK Wołomin.... no tak, nigdy, obecna partia rządząca ma interes w tym, żeby sprawę wyciszyć

! Odpowiedz
1 7 morawieckipinokio

cienkie te zarzuty. w aferze skok realne straty w miliardach a prokuratura udaje że nie widzi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil