Osiatyński, RPP: Wysoki wzrost PKB utrzyma się jeszcze przynajmniej przez 1-2 kwartały

Wysokie tempo wzrostu PKB będzie się utrzymywać jeszcze przynajmniej przez 1-2 kwartały - ocenił członek RPP Jerzy Osiatyński. Dodał, że prognozy inflacji do końca 2018 r., a może i połowy 2019 r., są bardzo bezpieczne.

(fot. Robert Gardziński / FORUM)

„Mamy bardzo dobry wzrost (co pokazują – PAP) ostatnie dane. Dwa kraje mają trochę wyższą stopę wzrostu, ale ta nasza będzie się utrzymywała. Przynajmniej jeszcze kwartał, dwa kwartały” – powiedział w piątek podczas Warsaw Economic Hub Osiatyński.

„Mamy inflację, której prognozy są, właściwie do końca 2018 r., a może nawet połowy 2019 r., bardzo bezpieczne. Nie wychodzimy poza przedział inflacji. Mamy dobrą sytuację jeśli chodzi o rachunek bieżący. Mamy dobrą koniunkturę zagraniczną, przede wszystkim w Niemczech” - dodał.

Mówiąc o zagrożeniach dla utrzymania korzystnej sytuacji w polskiej gospodarce, Osiatyński wymienił dwa czynniki ryzyka – dynamikę wynagrodzeń oraz kurczącą się podaż pracy.

„I to są te wyzwania, przed którymi stoimy. Jeśli sobie z nimi nie będziemy mogli poradzić, to obawiam się, że może nastąpić zachwianie tej dzisiejszej, stosunkowo niezłej równowagi makroekonomicznej, co będzie wymagało działań dostosowawczych zarówno w polityce fiskalnej, jak i w polityce pieniężnej. Jedno i drugie jest bardzo niebezpieczne” – dodał. (PAP Biznes)

nik/ mj/ jtt/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 kzabor

No to Panie biorę kredyt na mieszkanie, a jak stopy pójdą w górę wyślę rachunek do Pana, za nietrafione prognozy.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 20 pomorzaninm

...oby do wyborów... a potem chocby potop...

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl