REKLAMA

Osiągnięto porozumienie w sprawie zwolnień grupowych w PZU

2010-03-12 07:40
publikacja
2010-03-12 07:40

Zarządy spółek Grupy PZU zakończyły negocjacje ze Związkami Zawodowymi podpisując porozumienie w sprawie warunków restrukturyzacji i optymalizacji zatrudnienia w PZU SA i PZU Życie. Restrukturyzacja obejmie maksymalnie do 6655 pracowników PZU SA i PZU Życie SA, w tym zmniejszenie zatrudnienia planowane jest o 2079 osób. Redukcja zatrudnienia będzie przeprowadzana stopniowo w okresie od 26 marca br. do 20 listopada 2010 r.

Porozumienie przewiduje znacznie korzystniejsze warunki odejścia dla zwalnianych pracowników niż te które w podobnych sytuacjach przewiduje polskie prawo.

Pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi, którzy zgodzą się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron otrzymają: odprawę ustawową w wysokości gwarantowanej prawem, dodatkowe rekompensaty zależne od lat stażu pracy, a w przypadku pracowników zatrudnionych w firmie co najmniej 20 lat – dodatkowe odprawy w wysokości od jednego do czterech wynagrodzeń zasadniczych. Wysokość odpraw będzie wyliczana indywidualnie.

„Dziękuję stronie związkowej oraz negocjatorom ze strony pracodawcy za wspólnie osiągnięty wynik negocjacji. Naszą intencją było dostosowanie poziomu i struktury zatrudnienia do potrzeb działań Grupy PZU, ale przy możliwie najmniejszych kosztach społecznych”. – powiedział Rafał Stankiewicz, członek zarządu PZU odpowiedzialny za restrukturyzację. – „Dlatego też, uzgodnione w porozumieniu ze Związkami Zawodowymi warunki odejścia, które będziemy proponować pracownikom, są duże korzystniejsze od odpraw ustawowych. Obok wsparcia finansowego, pracownicy otrzymają również ofertę udziału w programie outplacementu.”

Dla ograniczenia ujemnych skutków zwolnień przygotowano program działań osłonowych obejmujący m.in. doradztwo w zakresie poszukiwania pracy, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Do dyspozycji pracowników będą zewnętrzni eksperci specjalizujący się w działaniach wspierających pracowników dotkniętych zwolnieniami grupowymi.
/ PZU
Źródło:
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~dk
cały ten standard PZU to dzisiejszy poziom dna TP.S.A

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki