REKLAMA

Orlen może zaktualizować politykę dywidendową po przejęciu PGNiG, łączny poziom dywidendy nie będzie niższy

2020-11-30 21:56
publikacja
2020-11-30 21:56

Strategia PKN Orlen i założenie wypłaty co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję może się zmienić, jeśli doszłoby do przejęcia PGNiG. Przedstawiciele Orlenu podczas telekonferencji dla analityków zaznaczyli jednak, że nominalny poziom wypłacanej dywidendy nie powinien być niższy w porównaniu do założonego w strategii.

W ogłoszonej w poniedziałek nowej strategii PKN Orlen do 2030 roku przyjęto założenie, że Orlen będzie płacił co roku co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję. Przy obecnym kapitale zakładowym Orlenu dawałoby to dywidendę w łącznej wysokości ok. 1,5 mld zł.

Przedstawiciele PKN Orlen pytani podczas telekonferencji, czy obecne założenia dotyczące dywidendy na akcję mogą się zmienić po przejęciu PGNiG w formie wymiany akcji obu firm, odpowiedzieli, że w przypadku przejęcia PGNiG opracowana zostanie aktualizacja strategii i również aktualizacja polityki dywidendowej.

"Przejęcie PGNiG wpłynie pozytywnie na poziom zadłużenia połączonej grupy. Nominalny poziom dywidendy nie będzie niższy niż założony w obecnej strategii. Nie znając struktury transakcji oraz finalnej liczby akcji PKN Orlen po połączeniu, nie ma możliwości odniesienia się do poziomu dywidendy na akcję" - powiedzieli przedstawiciele Orlenu.

Podczas telekonferencji potwierdzano, że strategicznym celem koncernu jest wypłata dywidendy na poziomie 3,50 zł na akcję lub wyżej w perspektywie do 2030 roku, co ma odzwierciedlenie w założeniach dotyczących wydatków koncernu w perspektywie najbliższych 10 lat. Do 2030 roku łączne wydatki na dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych wyniosą łącznie około 40 mld zł.

Po finalizacji przejęcia PGNiG strategia PKN Orlen do 2030 roku zostanie zaktualizowana tak, żeby uwzględniała efekty włączenia do grupy kapitałowej gazowego koncernu. Obecnie strategia uwzględnia przejęcia Energi i Grupy Lotos, ale nie PGNiG, gdyż negocjacje na temat tej ostatniej transakcji "są jeszcze na bardzo wczesnym etapie".

W zeszłym tygodniu, w wywiadzie dla PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek odniósł się do struktury transakcji przejęcia Grupy Lotos zaznaczając, że preferowany byłby model bezgotówkowy. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Pytany, czy podobna bezgotówkowa struktura transakcji mogłaby być zastosowana przy przejmowaniu PGNiG, prezes odpowiedział, że chciałby, żeby taka konstrukcja była stosowana przy każdej akwizycji.

Zapowiedzi wypłaty co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez analityków i inwestorów giełdowych.

"Bardzo dobrym elementem nowej strategii Orlenu jest podtrzymanie chęci wypłaty dywidendy na poziomie co najmniej 3,5 zł na akcję. To jest dla nas zaskoczenie, bo zakładaliśmy, że i w przyszłym i kolejnym roku spółka nie będzie wypłacać dywidendy" - powiedział Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Po ogłoszeniu strategii w poniedziałek przed godziną 11.00 akcje Orlenu, które chwilę wcześniej spadały nawet 5 proc., zaczęły szybko odrabiać straty i zwyżkowały w pewnym momencie ponad 7 proc. Na zamknięciu sesji za jedną akcję płockiego koncernu płacono 55,34 zł, po zwyżce o 3,40 proc. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki