REKLAMA

Orlen i PGNiG pozytywnie o tarczy antyinflacyjnej. Liczą na wzrost popytu dzięki obniżce cen paliw

2021-11-25 14:08
publikacja
2021-11-25 14:08
Orlen i PGNiG pozytywnie o tarczy antyinflacyjnej. Liczą na wzrost popytu dzięki obniżce cen paliw
Orlen i PGNiG pozytywnie o tarczy antyinflacyjnej. Liczą na wzrost popytu dzięki obniżce cen paliw
/ Orlen

PKN Orlen i PGNiG pozytywnie oceniają przedstawione przez rząd założenia tarczy antyinflacyjnej, zakładające czasowe obniżki obciążeń podatkowych. Przedstawiciele koncernów oceniają, że spadek cen paliw powinien przełożyć się na wzrost popytu.

"Propozycja tarczy antyinflacyjnej rządu Morawieckiego to bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia grupy Orlen oraz naszych klientów. Zaproponowane działania pozwolą na obniżenie cen paliw na rynku polskim, wzmacniając tym samym działania podejmowane przez grupę Orlen, przy utrzymaniu konkurencyjności oraz rynkowych warunków prowadzenia biznesu" - przekazał PAP Biznes prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski poinformował, że spółka bardzo pozytywnie ocenia rządowy plan obniżenia VAT na gaz z 23 do 8 proc. w I kwartale 2022 r.

"Cena paliwa gazowego na pewno ma istotny wpływ na jego popyt, więc decyzje o obniżce VAT oceniamy na pewno bardzo pozytywnie" - powiedział Perkowski podczas konferencji prasowej.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił tzw. tarczę antyinflacyjną, która ma przynieść 10 mld zł oszczędności.

Ograniczenie dynamiki rosnących cen paliw ma nastąpić wskutek obniżenia od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Planowane jest obniżenie stawki VAT na gaz ziemny dla odbiorców tego gazu za pomocą narzędzi podatkowych. VAT będzie obniżony do 8 proc. (z obecnych 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 roku.

Rząd proponuje też zwolnienie energii elektrycznej z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE. Obniżka VAT na energię elektryczną do 5 proc. będzie obowiązywać przez trzy miesiące w okresie styczeń-marzec 2022 r. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wtomek
Jeżdżę, ogrzewam tyle ile muszę-bez względu na cenę benzyny, gazu...to jest tzw. popyt sztywny. Niech nie udają ,że się ucieszą jak ceny spadną.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki