REKLAMA

Orlen chce wybudować port instalacyjny w Świnoujściu

2022-06-23 10:34
publikacja
2022-06-23 10:34
Orlen chce wybudować port instalacyjny w Świnoujściu
Orlen chce wybudować port instalacyjny w Świnoujściu
fot. Peter Adams Photography / / Shutterstock

Paliwowy potentat, który planuje ogromne inwestycje w morskie wiatraki, chce wydzierżawić dużą działkę na terenie portu w Świnoujściu i wybudować tam terminal instalacyjny.

– W przypadku wygrania przez spółkę postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim portem instalacyjnym, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku – podał Orlen w czwartkowym komunikacie.

Jak dodał, na 20 hektarach wydzierżawionych od Portu Świnoujście planowane jest wybudowanie infrastruktury zdolnej do obsługi dużych jednostek, transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z portu wypływałyby również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych.

– Morska energetyka wiatrowa to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną i zwiększaniem bezpieczeństwa naszego regionu. Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego już projektu farmy wiatrowej, która ma rozpocząć produkcję w 2026 roku, Grupa ORLEN wystąpiła o koncesje na kolejnych 11 projektów na Bałtyku – skomentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

– Realizacja tak wielkoskalowych projektów wymaga od nas zapewnienia odpowiedniej infrastruktury. Dwa porty instalacyjne będą w stanie efektywnie zabezpieczyć potrzeby związane z tymi inwestycjami, ale będą również mocnymi impulsami rozwojowymi dla całych regionów – podkreślił.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przetarg na dzierżawę nieruchomości gruntowych o powierzchni blisko 190 tys. m kw., zlokalizowanych przy ul. Ludzi Morza, ogłosił na początku kwietnia tego roku. Wywoławcza stawka czynszu to 5,35 zł netto za m kw., czyli ok. 1 mln zł za całość. Wadium ustalono na 2 mln zł.

W połowie maja okazało się, że w postępowaniu uczestniczą trzy podmioty: Orlen Neptun II, GE Power (spółka koncernu General Electric), a także a także firma Krawczyk Investment – Port Świnoujście.

Z jaką firmą Orlen będzie realizował projekt? Czy to szansa dla Szczecina? Jak wygląda polski łańcuch dostaw dla offshoru? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tomasz Elżbieciak

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (4)

dodaj komentarz
lampeduza
za kasę podatników, Obajtek może ogłosić budowę kosmodromu im J Kaczyńskiego! Najwyżej się rozbierze jak Ostrołękę.
inwestor.pl
Czy Pcim powinien zostać nową stolicą Polski?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA z marżą 24 dolary)
polonu
niech w Pcimiu wybuduje port stacjonarny na gaz .

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki