Organizacje rolne apelują do premier May w sprawie pracowników z UE

Sto brytyjskich organizacji z sektora rolnego i spożywczego zaapelowało do rządu, by po brexicie nie utrudniał przyjazdu na Wyspy Brytyjskie pracownikom z Unii Europejskiej. Firmy niepokoją się o stabilność branży po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

(fot. ZBIGNIEW OSIOWY / FORUM)

W liście wysłanym do premier Theresy May podkreślają, że opiera się ona na pracy ludzi przyjeżdżających z kontynentu - szczególnie w sezonie. Chodzi między innymi o Polaków, Litwinów i Rumunów pracujących przy zbiorze owoców i warzyw.

"Uregulowanie kwestii imigracji powinno być priorytetem" - czytamy w liście. Ważne jest by, "rząd zapewnił dalszy i adekwatny dopływ pracowników - sezonowych i tych zatrudnionych na stałe" - piszą autorzy. I podkreślają, że dotychczas znacząca liczba pracowników pochodziła z kontynentu.

Farmy i firmy przetwarzające żywność już wcześniej alarmowały, że od czasów referendum w sprawie brexitu trudniej im znaleźć ręce do pracy, a ewentualne utrudnienia czy biurokracja mogą zniechęcać ludzi do przybywania tu i podejmowania pracy sezonowej. Efektem są obawy przedstawicieli branży, że owoce i warzywa mogą pozostać niezebrane.

Autorzy apelują też, by po brexicie nie pojawiły się bariery w handlu z Francją, Niemcami czy Polską. To nawiązanie do ciągle trwającej dyskusji nad tym, jak rozwiązać kwestię kontroli granicznych powiązaną z ewentualnym opuszczeniem przez Królestwo Unii Celnej.

Rząd w odpowiedzi przypomina, że do grudnia 2020 roku będzie obowiązywał okres przejściowy, sektor spożywczy nie odczuje więc wtedy wyjścia z Unii. Rzecznik rządu dodaje, że Londyn jest "zdeterminowany, by uzyskać jak najlepszy układ z Brukselą".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.