Orban chce utworzenia europejskiej armii

Instytucje europejskie powinny wrócić do właściwych sobie zadań: Unią kierować powinna Rada Europejska, a Komisja - zakończyć "zabawę w politykę" - powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban. UE powinna według niego dokonać rewizji wspólnych polityk i stworzyć wspólną armię.

Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor Orban (fot. Kacper Pempel / FORUM)

W wystąpieniu na wspólnej konferencji prasowej przed spotkaniem szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie Orban przedstawił stanowisko Węgier w odniesieniu do przyszłości UE. Odniósł się w tym kontekście do perspektywy Brexitu, który - jego zdaniem - "nie jest przyczyną, lecz efektem sytuacji europejskiej".

Według Orbana UE zmaga się obecnie z utratą zdolności adaptacyjnych "praktycznie w każdym wymiarze", m.in. w odniesieniu do kryzysu ekonomicznego, migracyjnego oraz problemów europejskiego bezpieczeństwa. Ponadto - przekonywał - Unia nie trzyma się "nawet istniejących naszych zasad" dotyczących ochrony granic czy polityki budżetowej krajów członkowskich.

Orban przedstawił również węgierskie propozycje zmian w UE. Opowiedział się m.in. za utrzymaniem "bardzo rygorystycznej polityki budżetowej, bazującej na wzroście gospodarczym" oraz nadaniem większego priorytetu sprawom bezpieczeństwa. "Zacznijmy tworzenie wspólnego wojska europejskiego" - apelował.

Premier Węgier podkreślił ponadto, że instytucje europejskie powinny wrócić do właściwych sobie zadań. "Rada Europejska niech prowadzi Unię, Komisja niech zakończy zabawę w politykę i powróci do swoich podstawowych zadań" - przekonywał.

Jak dodał, Unia powinna dokonać rewizji wspólnych polityk: utrzymać "stare dobre polityki" - politykę spójności i rolniczą, zrezygnować z unijnych polityk do spraw socjalnych i migracji, a także utworzyć nowe polityki, dotyczące m.in. cyfryzacji.

Z kolei odnosząc się do ewentualnej potrzeby zmiany traktatu podstawowego UE, Orban ocenił, że pokażą to późniejsze etapy rozmów.

Za utworzeniem wspólnej europejskiej armii opowiedział się również premier Czech Bohuslav Sobotka: "Lepsza ochrona granic Schengen to nie tylko kwestia lepszej współpracy w walce z terroryzmem, ale naszym zdaniem powinniśmy również otworzyć dyskusję na temat możliwego powstania wspólnej armii europejskiej" - powiedział. "Ten proces nie będzie łatwy. Niemniej jestem przekonany, że Europa potrzebuje lepszej współpracy w dziedzinie obronności i polityki bezpieczeństwa przede wszystkim, jeśli chodzi o zapewnienie (bezpieczeństwa) granic zewnętrznych strefy Schengen" - dodał czeski premier. Czytaj więcej.

(PAP)

msom/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~T-

Dwa kraje praktycznie bez armii (szczególnie Węgry) domagają sie armii. Chyba ruskim chcą stworzyć nowe możliwości

! Odpowiedz
1 1 ~Gk

Takie wojsko już istnieje i nazywa się NATO i Polska i Francja i Niemcy używają języka angI els kiego potrafią się dogadać mają wspólne standardy i są skoddynowane to jest tylko kwestia wydzielenia czesci NATP takie NATO EU i tyle to jest możliwe i niech Jacek i inni na górze przestań pie... a PL jak chce to się sama może bronić przed 120mln Rosja albo w jedną albo w druga

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

Tak - a rozkazy będą w esperanto.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 7 ~jacek

Teraz nie moga sie dogadac , a wspólne wojsko??? A kto bedzie naczelnym dowodca? Nikt sie nie zgodzi na Niemca , na Francuza , na Wlocha itd. Wielu dowodcow naczelnych , to takie wojsko o dupe rozbic .

! Odpowiedz
2 8 ~Jan

Prawdę mówiąc nie wierzę w to co tu przeczytałem. Podejrzewam ze komentarz został stworzony na podstawie fragmentów wypowiedzi Orbana i Sobotki wyrwanych z kontekstu. Nie pojmuję czego na spotkaniu grupy państw Wyszehradu szuka Aniela Merkelowa. Po co się spotykać z politycznym trupem? Poza tym mam obawy czy wszystkie kraje grupy Wyszehradzkiej potrafią zachować kręgosłup.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~as

Wspólne wojsko??? Mam wrażenie, że cytują jakiegoś Junkersa albo Makrelę. Polak i Niemiec w jednym mundurze, ostatni żyjący AKowcy dostaną chyba wylewu...

! Odpowiedz
4 3 ~biedny_maluszek

Biedny Kaczyński stoi pewnie teraz w rozkroku, bo jego mentor po raz kolejny pokazał, że kocha UE (przypominam, że ostatni raz pokazał podczas Brexitu gdzie wykupił pierwsze strony największych gazet z apelem o to, żeby głosować za pozostaniem w UE).

! Odpowiedz
3 6 ~Eltor

Bardzo zły pomysł. UE już ma wspólną niby straż graniczną (Frontex) i efekty jak widać są opłakane.

! Odpowiedz
2 7 ~OO

no i Antek na dowódcę armii UE, bo nie ma bardziej wiernego człowieka prezesa (przez małe p) jak on a tylko on zapewni właściwą politykę Uni

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil