Orban: Węgry do końca maja wzniosą drugie ogrodzenie graniczne

Węgry do końca maja wzniosą na południowej granicy drugie ogrodzenie, które będzie w stanie powstrzymać nawet największe tłumy imigrantów od strony Turcji - oświadczył w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor Orban (fot. Laszlo Balogh / Reuters)

"Budujemy teraz drugi mur ochronny, drugie ogrodzenie ochronne, które będzie gotowe do końca maja. Będzie ono w stanie powstrzymać nawet największe tłumy ściągające od strony Turcji. Ludzie w Austrii i Niemczech mogą spać spokojnie, bo Węgry ochronią zewnętrzne granice Europy" zapewnił Orban.

Premier uznał za błąd ze strony Unii Europejskiej, że - chcąc powstrzymać falę imigracji - poprzestała wyłącznie na porozumieniu z Turcją.

"A już szczególnie nie jest mądrą polityką składanie naszego bezpieczeństwa na ręce Turków, a jednocześnie ciągłe ich szkalowanie, atakowanie, potępianie, że są nie dość demokratyczni, mają złą fryzurę i niedobry system polityczny - stałe wywoływanie konfliktów w Turkami. Nie twierdzę, że są niewinni w tym sporze, ale nasze nastawienie do Turcji w sytuacji, gdy od niej oczekujemy bezpieczeństwa, nie wydaje się spójne" powiedział.

Jak podkreślił, należy zadbać o umowę z Turkami, "ale przy tym pełną parą budować ogrodzenia i zatroszczyć się o fizyczne bezpieczeństwo swoich granic".

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził w środę jednostronnym anulowaniem porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do UE. Chodzi o zawartą 18 marca 2016 roku umowę między Turcją a Unią, która doprowadziła do znaczącego zmniejszenia liczby migrantów przedostających się z Turcji przez Morze Egejskie na greckie wyspy i dalej do UE.

Cavusoglu uczynił to w sytuacji, gdy na linii Turcja-Holandia doszło do bezprecedensowego kryzysu dyplomatycznego wokół zakazania przez holenderskie władze udziału przedstawicieli rządu w Ankarze w wiecach w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji. W tym zaplanowanym na 16 kwietnia plebiscycie ma zapaść decyzja w sprawie zmiany ustroju Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki.

Opisując w styczniu powstające nowe ogrodzenie, doradca Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi powiedział, że będzie ono wyższe i solidniejsze oraz że "nie można go przeciąć zwykłymi nożycami do metalu". Ma też umożliwić zapewnienie skutecznej ochrony granicy przy pomocy mniejszej liczby osób.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

mw/ ulb/ mal/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~lesu

Wysokie płoty tato grodził, żeby do Kasi nikt nie chodził.

! Odpowiedz
0 2 ~Ed

Orban ma odwage....

! Odpowiedz
2 8 ~tg

to teraz bedzie tusk z junkerem czaskał po gębie orbana za to że ten chroni swój własny kraj!!!!!!!

! Odpowiedz
3 10 ~gosc

GazetaLiberty juz podaje,ze turcy zerwali umowe o powstrzymaniu "imigrantow". Kiedy Polacy pojda po rozum do glowy i umocnia granice ?

! Odpowiedz
6 3 ~LeonZ

Uchodźcy w Polsce nie mają czego szukać. Tu jest niewiele lepiej niż u nich. Nie musimy się obawiać, że zostaną. Ja bym nawet na miejscu Szydło zgodził się ich przyjąć, ale obozy zrobił w Zgorzelcu :)

! Odpowiedz
5 3 ~CzerwonyWiewior

W porównaniu z innymi, nasze granice są naprawdę dobrze strzeżone. Budowanie kilkuset kilometrów płotów w lesie nie ma żadnego sensu. Przy tak długiej granicy trzeba stawiać na monitoring i mobilność jednostek

! Odpowiedz
0 10 ~CzerwonyWiewior

Słusznie, ale UE powinna się skupić na obronie granic zewnętrznych - czyli w Grecji i Bułgarii.

! Odpowiedz
1 15 ~IAM

Brawo Orban. Jeden z ostatnich pragmatycznych polityków w EU.

! Odpowiedz
1 1 ~mwa

Mam nadzieję że za parę lat będziemy o nim mówić "Jeden z pierwszych pragmatycznych polityków w EU."

! Odpowiedz
3 11 ~rtg

A co u nas robi się, aby powstrzymać nieuniknioną falę imigrantów z Azji i Afryki? Nie oszukujmy się. Ukraina to idealny szlak dla każdego. Ile kilometrów solidnego ogrodzenia wybudowano do tej pory? Co z zachodnią granicą, za która dzieją się dantejskie sceny? Nie pocieszaj się, że u nas niższy poziom życia niż w Belgii czy Niemczech. Pamiętaj to rząd PO i PSL z Kopacz i Piechocińskim przy wsparciu posłów tych partii w ostatnich tygodniach urzędowania wyraził zgodę na przyjęcie ponad 7000 imigrantów z Azji i Afryki. Chcesz jechać do Nicei, Paryża czy Malmoe? To były kiedyś piękne, pachnące, czyste i bezpieczne miejscówki. A dzisiaj? Dramat. Syf poza ścisłym centrum. Strach wieczorem z dziewczyną iść uliczkami. Nie chcę tego w Polsce. We Francji stan wyjątkowy trwa już ponad rok i nie ma podstaw, aby oczekiwać status quo w najbliższych latach.... W Turcji czeka kilka milionów Azjatów na "tranzyt" do Europy. Bułgarzy drżą ze strachu. W Libii, Ceucie dziesiątki tysięcy gotowe wsiadać na wysłane po nich jednostki marynarki wojennej oczekujące na sygnał z pontonu SOS. Zamiast wysadzić ich na brzeg załadunku odwożą ich do Europy. Poczytajcie relacje kapitana z Royal Navy, który musi uczestniczyć w tym sprawnym procederze. Ludzie zacznijcie samodzielnie wyciągać wnioski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz