REKLAMA

Orban: Węgry chcą uruchomić gospodarkę inwestycjami i cięciem podatków

2020-09-25 20:09
publikacja
2020-09-25 20:09
fot. Laszlo Balogh / Reuters

Węgry chcą uruchomić swoją gospodarkę po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa zwiększeniem inwestycji i obcięciem podatków – oświadczył w piątek premier Viktor Orban w wywiadzie dla agencji Reutera.

„Inwestycje, inwestycje, inwestycje, cięcia podatków i inwestycje” – powiedział Orban pytany, w jaki sposób chciałby uruchomić węgierską gospodarkę. „Koncentrujemy się na inwestycjach, bo jeśli są inwestycje, to są też miejsca pracy” – podkreślił.

Jego zdaniem to wystarczy, by doprowadzić do ponownego wzrostu gospodarczego, nawet bez przypadającej Węgrom części unijnego funduszu odbudowy.

W drugim kwartale tego roku PKB Węgier spadł o 13,6 proc. w stosunku do II kwartału roku ubiegłego, a minister finansów Mihaly Varga zapowiedział, że powrót do stanu gospodarki sprzed pandemii będzie wolniejszy, niż początkowo przypuszczano.

Pytany o kurs forinta, który spadł w tym tygodniu wobec euro do poziomu najniższego od pięciu miesięcy, powodując nieoczekiwane podniesienie stóp przez bank centralny, Orban odparł, że stopy są prerogatywą banku centralnego.

„Węgierski Bank Narodowy jest niezależny i ufam mu. To po prostu nie jest moje zadanie” - powiedział. I dodał: „Jeśli doprowadzą do tego, że (forint) będzie mocny, będę musiał dostosować do tego politykę gospodarczą”.

Orban powiedział też, że w pełni ufa prezesowi banku centralnego Gyoergyowi Matolcsyemu. „Jeśli się przyjrzeć liczbom w węgierskiej gospodarce ostatnich kilku lat, widać, że są znakomite i częściowo zawdzięczamy to bankowi centralnemu. Fakty rodzą zaufanie” – oznajmił.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
cwany_lis
"Fakty rodzą zaufanie"..... klasyka.
Piękne zdanie, pytanie co po nim ?
Życzę sukcesów braciom Madziarom i ctrt +c, ctrl +v w PL.
drabio
A może tak po polsku. Cięcie podatków dla posłów (wysoka kwota wolna) dodrukować kaski wywołać inflację niech ludzie z oszczędnościami uciekają w nieruchomości i inne inwestycje. Reszta niech bierze tanie kredyty.

Wydaje mi się że na Węgrzech jest grubo skoro bank centralny podnosi stopy nie oglądając się
A może tak po polsku. Cięcie podatków dla posłów (wysoka kwota wolna) dodrukować kaski wywołać inflację niech ludzie z oszczędnościami uciekają w nieruchomości i inne inwestycje. Reszta niech bierze tanie kredyty.

Wydaje mi się że na Węgrzech jest grubo skoro bank centralny podnosi stopy nie oglądając się na Orbana a Orban nawet nie ma o to pretensji.
cycybum
Nie jestem fanem Orkana, ale te zapowiedzi są dobre. Ciekawe jak z realizacją
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
disnej2x
Morawiecki: podatki, składki, daniny, opłaty
artureg
Dodałbym socjal, plusy, jarkowe, piórników...
meryt odpowiada artureg
Kindergeld
kuba_rzeszowiak
Dziwne te czerwone łapki, czy te trole nie wiedzą, że się demaskują? Ano tak z inteligencją są na bakier. Ja dałem zieloną bo Fakty rodzą zaufanie buhaha

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki