REKLAMA

Orban: Przyjęcie planowanego pakietu sankcji UE byłoby historyczną klęską

2022-05-05 21:04, akt.2022-05-06 08:52
publikacja
2022-05-05 21:04
aktualizacja
2022-05-06 08:52
Orban: Przyjęcie planowanego pakietu sankcji UE byłoby historyczną klęską
Orban: Przyjęcie planowanego pakietu sankcji UE byłoby historyczną klęską
fot. BERNADETT SZABO / / Reuters

Przyjęcie planowanego szóstego pakietu sankcji unijnych przeciw Rosji byłoby historyczną klęską – ocenił premier Węgier Viktor Orban w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Treść listu przedstawił w czwartek portal Index.hu.

„Ani Węgry, ani cała Unia Europejska nie są gotowe do przyjęcia i realizacji posunięć proponowanych przez Komisję. Sankcje można przyjmować, jeśli we wszystkich państwach członkowskich spełnione zostaną wszystkie niezbędne warunki” – przytacza Index.hu słowa Orbana na podstawie fragmentów listu upublicznionych przez „Financial Times”.

Jak podkreślił Orban, KE nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji.

Według szefa węgierskiego rządu przyjęcie proponowanych sankcji wymagałoby znacznego rozwinięcia infrastruktury dostaw surowców energetycznych i gruntownej przebudowy systemu rafinerii. Według niego te przedsięwzięcia wymagają czasu i inwestycji, których nie sposób sfinansować na rynkowych zasadach.

Premier Węgier zaznaczył ponadto, że ceny energii już teraz osiągają wartość najwyższą od 40 lat, a sankcje spowodowałyby ich dalszy wzrost, zwiększając obciążenie dla najbiedniejszych.

Jak dodał, największą wartością UE w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę była dotąd jedność. W jego opinii szósty pakiet sankcji by tę jedność podkopał.

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę - powiedział premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia.

Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w ich obecnej formie - oświadczył Orban.

Tym samym węgierski przywódca powtórzył stanowisko wyrażone w czwartek w liście skierowanym do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym podkreślił, że Komisja nie może stwarzać sytuacji, w której sankcje przyniosłyby Węgrom większą szkodę niż Rosji. Dodał, że największą wartością UE w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę była jak dotąd jedność, a w jego opinii proponowany szósty pakiet sankcji mógłby tę jedność podważyć.

Von der Leyen powiedziała w środę, że KE proponuje m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończony miałby być import ropy naftowej, a do końca roku - produktów rafinowanych. „Powiedzmy sobie jasno, nie będzie to łatwe, ponieważ niektóre państwa członkowskie są silnie zależne od rosyjskiej ropy, ale po prostu musimy to zrobić. (...) (Prezydent Rosji Władimir) Putin musi zapłacić wysoką cenę za swoją brutalną agresję (na Ukrainę - PAP)" - podkreśliła.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska 

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
adam.1983
Te całe sankcje są o kant d... rozbił skoro wprowadza je tylko część świata, chiny, turcja, indie itp mają te sankcje w poważaniu więc bardzo łatwo je obejść.
Zapotrzebowanie europy na energie z powodu sankcji się nie zmniejszy więc trzeba będzie więcej importować z innych źródeł i wystarczy że dostawcy się odpowiednio dogadają
Te całe sankcje są o kant d... rozbił skoro wprowadza je tylko część świata, chiny, turcja, indie itp mają te sankcje w poważaniu więc bardzo łatwo je obejść.
Zapotrzebowanie europy na energie z powodu sankcji się nie zmniejszy więc trzeba będzie więcej importować z innych źródeł i wystarczy że dostawcy się odpowiednio dogadają to i "odputiniać" paliwa nie trzeba bo można zmienić umowy że araby więcej swojego wydobycia sprzedadzą na rynek UE a niedobór importu do krajów nie uczestniczących w sankcjach zapełni Rosja.
Rosja swoje itak sprzeda a araby i inni żyjący z wydobycia ropy się ucieszą bo cena dużo wyższa niż przed sankcjami.
dididif
węgierska bolszewia będzie wkrótce dojechana.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
chenoch
Covid się skończył a politykę "nie będziesz miał nic" trzeba ciągnąć dalej.
zoomek
Po prostu wstawią rabina ktory ukoszerni i odputini ropę i gaz, zapłacimy 3x tyle i już.
Czego nie rozumiesz?
USA sprzedaja TANIEJ od Rosji? Poważnie?
Czy robią biznes na trupach na Ukrainie?
prs
Za grosz nie mam zaufania do Orbana..
bober87
A ja uważam, że mądry z niego gość. Źle uważasz, że w polityce ważne jest zaufanie. Nieprawda, w polityce liczą się tylko biznes i interesy i ciągłe zastanawianie się: "co druga strona może nam zrobić" oraz "co druga strona może nam dać". W Polsce jest naiwne myślenie, że jak będziemy wszystkich lubić i będziemy A ja uważam, że mądry z niego gość. Źle uważasz, że w polityce ważne jest zaufanie. Nieprawda, w polityce liczą się tylko biznes i interesy i ciągłe zastanawianie się: "co druga strona może nam zrobić" oraz "co druga strona może nam dać". W Polsce jest naiwne myślenie, że jak będziemy wszystkich lubić i będziemy na każde zawołanie, heroiczni, prawi i uczciwi to będą nas wokoło lubić, szanować, dawać wszystko i co najważniejsze, o nas dbać. Bo Polacy to taki fajny naród, nie róbmy im pod górkę. Nieprawda. Widać to choćby teraz w trakcie masowej migracji ludzi z Ukrainy. Co powiedziała UE? Że to dobry czas by Polskę zagłodzić.
Orban robi dokładnie to samo co Niemcy, czyli patrzy na swoje interesy. Z tą różnicą, że jak Niemcy coś robią, to jest to "europejska solidarność", "europejskie wartości", jak np. NS2. Co powiedziała Makrela? Że to jest projekt czysto biznesowy. Psów nikt nie śmiał na niej powiesić. Orban mówi, że nie może zrezygnować z gazu i ropy, bo to położy jego gospodarkę. Efekt? Jest nazywany ruską onucą. Takie o to podwójne standardy.
"Na wojnie nie chodzi o to, żebyśmy ginęli my, tylko żeby ginęli nasi wrogowie". I to trzeba sobie w naszym kraju wbić do głowy, podczas gdy my chlubimy się krwią przelaną na wszystkich wojach i powstaniach. I teraz robimy to samo: odcinamy się od gazu, ropy, nie zastanawiając się, czy aby ten ruski kacap Putin nie cierpi mniej niż my. Popieram w tej kwestii Orbana i Scholza: najpierw trzeba się zastanowić, czy te sankcje nie uderzą bardziej w nas niż w ruskich. Chodzi o to, żeby jemu szybciej upuszczać krwi niż nam.
bober87 odpowiada (usunięty)
Tak, będę się zastanawiać, skąd wziąć ropę do swoich czołgów

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki