Orban: Obecna Komisja Europejska musi odejść w 2019 r.

Premier Węgier Viktor Orban uważa, że obecna Komisja Europejska powinna odejść w 2019 roku. Orban oświadczył w sobotę, że projekt następnego budżetu, przygotowany przez Komisję, jest proimigracyjny. Mówił o tym na konferencji w Budapeszcie.

(fot. Laszlo Balogh / Reuters)

Zdaniem Orbana w projekcie nowego budżetu KE przekazuje się pieniądze obywateli migrantom i organizacjom pozarządowym. "Projekt jest taki, jakby napisał go George Soros" oznajmił, nawiązując do amerykańskiego finansisty, który według władz Węgier usiłuje sprowadzić do Europy miliony imigrantów.

Podkreślił, że jeśli nie uda się osiągnąć wystarczających wyników drogą uzgodnień i jeśli zdanie innych państw w kwestii migracji i budżetu nie będzie tolerowane, to trzeba się liczyć z tym, że Europejczycy wypowiedzą swoje zdanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Według Orbana Komisja Europejska stała się narzędziem dużych państw wobec małych krajów i dlatego, jak podkreślił, "ta Komisja w 2019 r. musi odejść".

Premier Węgier zaznaczył, że jego kraj może zaoferować swoją pomoc w wielu sferach dotyczących wspólnej polityki europejskiej, na przykład na polu reform gospodarczych albo odsyłania do domu migrantów. Jak ocenił, należy eksportować pomoc, a nie importować problemy.

Pytany o możliwą rolę Węgier w europejskiej polityce odparł, że Węgry zdają sobie sprawę ze swojej siły, znaczenia i zadań i jako członek UE nie pragną europejskiej roli politycznej. "We mnie też nie ma i nie będzie takich ambicji" zaznaczył. I dodał: "10 mln obywateli, 114 mln euro PKB, mniej niż 20 tys. żołnierzy - taka jest rzeczywistość".

Jego zdaniem pewne ambicje Węgier dotyczą Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej. Jak powiedział, Węgry chcą należeć do regionu, który ściśle współpracuje i składa się z pomagających sobie nawzajem państw. Dodał, że Węgry uznają kierowniczą rolę Polski w regionie środkowoeuropejskim i chciałyby pomóc zachodniobałkańskim państwom, a szczególnie Serbii, w uzyskaniu członkostwa w UE.

Orban zaznaczył też, że choć przywódcy Europejskiej Partii Ludowej (EPP) popełnili błędy "ze szkodą dla nas", to Fidesz jest wierny ideom tej rodziny partyjnej i Helmuta Kohla. "Zamiast dezercji podejmijmy się raczej trudniejszego zadania: odświeżmy EPP i pomóżmy jej w odnalezieniu na nowo swych chrześcijańsko-demokratycznych korzeni" powiedział.

Ocenił, że mimo sukcesów, EPP przez ostatnie półtora roku powoli, ale stale traciła na sile, czego przyczyną jest, w jego opinii to, że stworzyła "antypopulistyczny front ludowy" wobec nowych partii.

"Zamiast antypopulistycznego frontu ludowego nastąpił renesans chrześcijańskiej demokracji" - uznał Orban. "Nasi lewicowy i liberalni przeciwnicy chcą nas zakuć w dyby, dyktując tematy i opinie" powiedział, porównując to do taktyki komunistów wobec partii obywatelskich.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ zm/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 24 pro447

lewackie trzęsawisko w tym wątku wybiło. dostajecie łupnia komuszki, a za rok dołączy do was na śmietniku historii her junker, her timer i reszta man's.

! Odpowiedz
17 12 wektorwg

A VAT 27% to wczyim interesie jest?

! Odpowiedz
47 32 drabio

Orban nie zamierza z uni wychodzić on twardo walczy o swoje interesy w UE kosztem przeciwników i emigrantów. Węgry nie podejmują żadnych wysiłków w celu rozwiązania problemu uchodźców. Problemem który popychał miliony Syryjczyków i Afrykanów na mordercza podróż do Europy to bieda i wojna. Wojnę w Syrii wygenerowała Rosja, USA, Francja, Niemcy które bombardowały "terrorystów". Rosja która fanatycznie bombardowała np. Homs robi dobry business z Orbanem cieszy się jego wsparciem. Okoliczności te sprawiaja że wypowiedź Orbana brzmi wyjatkowo cynicznie. Taki cynik to wątpliwy sojusznik. Osoba która najbardziej pomoże uchodźcom to ta która pomoże zaprowadzić pokój, porządek, prawo i możliwość rozwoju w ich krajach pochodzenia. Smutne jest to że Orban nic nie zrobił w tym celu a popierając Putina musiał.miec świadomość skąd wzięły się te masy u granic Węgier i tylko napędzał sobie wyborców. Wyjątkowy cynik. Czy tak działa chrześcijański demokrata? Jedyne co ma na swoją obronę to, że Węgry to mały kraj, który chce przetrwać. Na tle Orbana znacznie lepiej wypada nawet Morawiecki, i mam nadzieję że nie da wkręcić naszego kraju w podobne hece bo to haniebna i krótkowzroczna polityka. Powinniśmy głośniej mówić problem uchodźców należy rozwiązać u "źródła". I zastanowić się jak to zrobić. Ale nikt nie robi nic tylko słucha coraz głośniejszego ryku Orbana i mu podobnych a Rosja i inne mocrastwa gardzą podzielona Europą. Doszło do tego że jeden statek z uchodźcami zniszczył zaufanie wśród krajów europejskich do siebie czyli to o co Europa starała się zbudować od 60 lat. Na tym też straci Polska bo jeżeli upadnie Schengen i wspólny rynek minione 15 lat będziemy tesknie wspominać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 73 camaroooo

Poczatkiem konca Unii bylo przyjecie Tuska na wysokie stanowisko. Praktycznie od tego momentu wszystko zaczelo sie sypac :D

! Odpowiedz
67 36 wektorwg

orban wychodź Z UE. Na co czekasz.

! Odpowiedz
30 67 ajwaj

Pan Orban stwierdza fakty :)
Ojce chrzestne UE tj, deep state, Soros itd. ida na smienik historii

Pytanie na czasie: "a kto obejmie stery potem? :)"

! Odpowiedz
26 46 ajwaj

Widzi Orban co sie kreci:
w jaskini lwa globalistów Sorosa & Co. UE Niemczech, komprador Merkel, partner z koalicji:
""Seehofer powiedział o Merkel: "Nie można już pracować z ta kobietą"""

https://www.focus.de/politik/deutschland/groko-im-news-ticker-seehofer-ueber-merkel-kann- mit-der-frau-nicht-mehr-arbeiten_id_9109719.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz