W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.


„Wojna w naszym sąsiedztwie i sankcje nałożone przez Brukselę w odpowiedzi na nią stworzyły szczególne zagrożenie dla Węgier w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Europy” – powiedział Orban. Według niego wojna przewartościowała znaczenie Azerbejdżanu, który stał się strategicznym partnerem dla Europy i dla samych Węgier.
Podczas wizyty Alijewa podpisano umowę o podwojeniu do 2027 roku wolumenu gazu ziemnego importowanego z Azerbejdżanu do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy, a także umowę o dostawach energii elektrycznej.
Jako że dostawy gazu ziemnego i energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy mają przebiegać przez terytorium Węgier, to Budapeszt również będzie beneficjentem tego rozwiązania – stwierdził szef węgierskiego rządu.
„Cieszymy się, że Węgry nie będą częścią problemu, ale częścią rozwiązania jeśli chodzi o dostawy energii do Europy” - dodał Orban. Alijew stwierdził, że jego kraj „ma mnóstwo energii, aby zaspokoić europejskie potrzeby jako niezawodny dostawca przez następne 100 lat”.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Orban wyraził nadzieję, że Komisja Europejska odpowiednio wesprze projekty dotyczące dostaw energii z Azerbejdżanu.
Podczas spotkania podpisano w sumie siedem porozumień węgiersko-azerskich, w tym współpracę w zakresie gazu ziemnego, rolnictwa, przestrzeni kosmicznej, migracji i wreszcie deklarację o kluczowym partnerstwie strategicznym.
Z Alijewem spotkała się również prezydent Węgier Katalin Novak.
Z Budapesztu Marcin Furdyna