REKLAMA

Orban: Chcemy renesansu Europy i będziemy współpracować, aby ten cel zrealizować

2021-04-01 19:04
publikacja
2021-04-01 19:04
Orban: Chcemy renesansu Europy i będziemy współpracować, aby ten cel zrealizować
Orban: Chcemy renesansu Europy i będziemy współpracować, aby ten cel zrealizować
fot. BERNADETT SZABO / / Reuters

Zgadzamy się co do tego, że chcemy renesansu Europy i będziemy współpracować, aby ten cel zrealizować w przyszłości - powiedział premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim.

W czwartek w Budapeszcie odbywa się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim.

Szef węgierskiego rządu poinformował na konferencji prasowej, że jednym z omawianych tematów była walka z pandemią koronawirusa, choć omówienie tej kwestii nie było powodem czwartkowego spotkania. "Apelujemy do Komisji Europejskiej o to, aby zwiększyła tempo zakupu szczepionek, co jest warunkiem wstępnym, aby zatrzymać pandemię" - mówił.

Orban podkreślił, że jednym z powodów spotkania było opuszczenie Europejskiej Partii Ludowej przez Fidesz.

"Spotkaliśmy się tutaj, aby zaplanować przyszłość, aby porozmawiać wspólnie na temat przyszłości. Powstaje proste pytanie: czego tak naprawdę chcemy? Pan przewodniczący Salvini powiedział, że zgadzamy się co do tego, że chcemy renesansu Europy i będziemy współpracować, aby ten cel zrealizować w przyszłości. Wyjaśniliśmy sobie wszystkie kwestie, które z naszego punktu widzenia, z punktu widzenia naszych krajów i narodów są najważniejsze. Doszliśmy do wniosku, że nie ma ani jednego tematu, gdzie nie bylibyśmy w stanie się porozumieć, w związku z tym interesy naszych narodów nie są sprzeczne ze sobą w żadnym temacie" - mówił Orban.

Ocenił, że obecnie wiele milionów mieszkańców Europy zostało pozostawionych bez właściwych i silnych reprezentacji politycznych. "Fakt, że EPL w zasadzie zaniechała współpracy z nami, a później współpracowała z innymi ugrupowaniami mówi samo za siebie" - stwierdził. "Europejscy chrześcijanie i demokraci nie mają przedstawicieli w Europie, dlatego też chcemy tych ludzi reprezentować, chcemy, żeby oni też mieli głos w Unii Europejskiej" - dodał.

"Uzgodniliśmy kilka rzeczy, rozmawialiśmy na temat wartości, które podzielamy. Jest to dość jasne, że poza zaangażowaniem w relacje transatlantyckie, szukamy wolności, godności, chrześcijaństwa, rodziny i suwerenności narodowej. Mówimy zdecydowane +nie+ cenzurze i pewnego rodzaju mocarstwu europejskiemu pod agendą Brukseli, mówimy +nie+ antysemityzmowi" - oświadczył Orban.

Zapowiedział, że kolejne spotkanie z Morawieckim i Salvinim odbędzie się w maju, najprawdopodobniej w Warszawie.

Nie poddamy się żadnym prowokacjom, nie do zaakceptowania jest dla nas geometria polityczna, w której na prawicy są tylko ekstremiści, a lewica reprezentuje również centrum - powiedział premier Węgier Victor Orban na wspólnej konferencji z Mateuszem Morawieckim i Matteo Salvinim.

"Chciałbym powiedzieć bardzo jasno: nie poddamy się żadnym prowokacjom" - mówił Victor Orban.

"Nasze wartości i nasze stanowiska są bardzo jasne. Chcemy zakończyć te praktyki polityczne, które są po prostu śmieszne. Ta śmieszna geometria polityczna, w wyniku której mamy rozumieć, że na prawicy są tylko ekstremiści, a lewica reprezentuje również centrum. To jest dla nas nie do zaakceptowania, dlatego chcemy zjednoczyć siły, które bronią wolności, tradycyjnych wartości europejskich, godności człowieka i polityki europejskiej" - powiedział premier Węgier.

Morawiecki: Integracja Europejska może dalej się rozwijać, ale nie można zaniedbać jej korzeni  

Integracja Europejska może dalej się rozwijać, ale żeby jej owoce były zdrowe, nie możemy zaniedbać korzeni, z których integracja europejska wyrasta - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przywódcami Węgier i Włoch w Budapeszcie.

Morawiecki na konferencji prasowej po tym spotkaniu podziękował Wiktorowi Orbanowi "za zaproszenie tutaj na dyskusję o przyszłości Europy i obecnej sytuacji pandemicznej".

Mówił, że przywódcy państw podczas spotkanie dyskutowali o tym, "w jaki sposób można przyspieszyć programy szczepień i doprowadzić do tego, żeby w Europie było jak najwięcej szczepionek".

"To jest ten najlepszy sposób, najlepsze remedium na walkę z COVID-19" - podkreślił. Poinformował, że przywódcy państw doszli podczas spotkania do "wielu wspólnych postanowień i uzgodnień".

Jako priorytet określił, jak najszybsze zawalczenie pandemii, po to, by "od maja, czerwca, lipca Europa mogła wracać do normalności", także po to, by "szukać nowych platform porozumienia" w UE.

Mówiąc o tych platformach porozumienia wymienił "współpracę transatlantycką - NATO jako podstawowa płaszczyzna zapewnienia bezpieczeństwa".

"To także pogłębiona integracja europejska w tych wymiarach, które są potrzebne, ale szanująca jednocześnie narodową suwerenność, wolność jednostek, ale również - i to przede wszystkim - szanująca rzeczywiste, prawdziwe, realne europejskie wartości, jak rodzina, godność jednostki, tradycyjne wartości, jak chrześcijaństwo, obrona tych wartości przed różnymi innymi kulturami, jeśli można tak powiedzieć, które z zewnątrz, spoza Europy, ale także z wewnątrz Europy próbują te wartości atakować" - wyliczał Morawiecki.

"Spotkaliśmy się tutaj w Budapeszcie, bo wierzymy w przyszłości Europy, wierzymy w przyszłość Unii Europejskiej, wierzymy w to, że możemy budować wspólną drogę przed Europą" - dodał.

Zapewnił, że integracja Europejska "może dalej się rozwijać". "Ale, żeby jej owoce były zdrowe, nie możemy zaniedbać korzeni, z których integracja europejska" - podkreślił szef polskiego rządu.

Morawiecki: Europa nie może być dyktatem silniejszych

Europa to nie może być dyktat silniejszych. Chcemy zaproponować kontrofertę siłom, które odcinają się od wspólnego dorobku tradycji Europy - mówił w czwartek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.

"Europa to nie może być dyktat silniejszych, dzisiaj większych silniejszych" - mówił premier Morawiecki. Dodał, że chciałby, wspólnie z Orbánem i Salvinim, zaoferować kontrofertę.

"Siły, które odcinają się od wspólnego dorobku tradycji Europy, szacunku do rodziny, suwerennego państwa, godności człowieka, szacunku dla prawdy, prawa narodów do samostanowienia - to są siły, którym chcemy zaproponować pewną kontrofertę" - mówił Morawiecki.

Zaapelował o dialog i solidarność międzyeuropejską na rzecz wspólnych wartości.

"Wierzymy w to, że wiele państw europejskich, wiele narodów, duża część tych narodów będzie w stanie również z nami wejść w ten dialog. Chcemy ten dialog otworzyć. Chcemy być otwarci na ten dialog w najbliższych miesiącach, w najbliższych kwartałach" - podkreślił.

Morawiecki dodał, że przyjaźń włosko-węgiersko-polska jest "bardzo mocna, jest scementowana, ale jednocześnie bardzo otwarta na tworzenie pewnej nowej oferty dla Unii Europejskiej - silnej siłą państw suwerennych (...)."

Morawiecki: Potrzebny jest renesans Europy

Potrzebny jest renesans Europy i jej wartości - powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Wiktorem Orbanem i Mateo Salvinim.

Polski premier na wspólnej konferencji prasowej zaznaczył, że dzisiaj widzimy, iż Europa jest rozchwiana, że targają nią różne sprzeczności i elity europejskie próbują "przedstawiać Unię Europejską, jako projekt tych elitarnych brukselskich salonów".

"My chcemy reprezentować szerokie spektrum poglądów i chcemy reprezentować ludzi. Dlatego, kiedy dzisiaj jest mowa o konferencji przyszłość Europy, z której wiele poglądów - a szczególnie tradycyjne, chrześcijańskie poglądy, prorodzinne poglądy są wykluczane - to rozmawialiśmy tutaj właśnie o tym, żeby myśleć o pewnym intelektualnym podglebiu, które będzie tworzyło przyszłość Europy, renesans Europy" - powiedział premier Morawiecki.

"Potrzeba dzisiaj takiego programu odbudowy, ale też renesansu Europy, jej wartości, o które możemy się oprzeć" - dodał.

Według szefa polskiego rządu pod takimi wartościami podpisać mogłoby się wiele zwykłych rodzin - włoskich, węgierskich, polskich, ale też rodzin z innych krajów.

"Mogłoby uznać je jako swoje. Normalność, spokój, nie żadne rewolucje światopoglądowe, tylko praca, praca dla dobra rodziny, dla dobra państw narodowych, obrona kultury Europy, obrona tradycyjnych europejskich wartości" - mówił polski premier w Budapeszcie.

Przypomniał, że mitologicznym obrazem jest uprowadzenie księżniczki Europy przez Zeusa, pod postacią byka. "Dzisiaj widzimy, że Europa jest na takim rozdrożu, że ona utraciła w pewnym stopniu swoje korzenie i właśnie chcemy pomóc jej w odbudowie tych korzeni, bo są siły na kontynencie, które próbują uwieść Europę i ją porwać w nieznane, które obawiamy się jest czymś obcym rzeczywistej, prawdziwej, chrześcijańskiej kulturze europejskiej" - ocenił premier Morawiecki.

Salvini: Żadna organizacja nie powinna orzekać, kto jest demokratą, a kto nim nie jest

Każdy kraj powinien mieć prawo, żeby podążać własną ścieżką, bo nie ma żadnej organizacji, która ma prawo do tego, żeby decydować, kto jest demokratą, a kto nim nie jest - mówił Matteo Salvini na wspólnej konferencji prasowej z premierami Mateuszem Morawieckim i Victorem Orbanem.

"Jesteśmy tu po to, żeby zbudować coś trwałego" - podkreślał. Przekonywał, że polityka europejska nie będzie taka sama w okresie pocovidowym, jak byłą przed covidem.

"To nie jest tak, że lewica będzie narzucać kwestie kulturowe, czy też związane z rodziną i tradycjami" - mówił także Salvini.

"Wolność musi być dla wszystkich, dla każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej i każdy kraj europejski zasługuje na szacunek. Nigdy żaden kraj nie powinien być szantażowany. Każdy kraj powinien mieć prawo, żeby podążać własną ścieżką, bo nie ma żadnej organizacji, która ma prawo do tego, żeby decydować kto jest demokratom, a kto nim nie jest" - podkreślał lider włoskiej Ligi Północnej. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Polityka na świecie

Komentarze (21)

dodaj komentarz
marxs
było Trzech Tenorów a jest Trzech Bankrutów
300_pala
Salvini: „Pozwoliłbym rządzić Putinowi w połowie krajów europejskich.” Gratuluję Panie Premierze
@MorawieckiM
takiego towarzystwa.
Upadek.
marok
Na szczęście Salvini nie ma takiej mocy sprawczej. Natomiast Niemcy mają dużo wyższa moc sprawczą i dzięki nim jest kończony drugi Nord Stream. To oznacza realną możliwość szantażowania krajów uzależnionych od rosyjskich dostaw gazu.
Komu chcesz gratulować niemieckich koalicjantów w
Na szczęście Salvini nie ma takiej mocy sprawczej. Natomiast Niemcy mają dużo wyższa moc sprawczą i dzięki nim jest kończony drugi Nord Stream. To oznacza realną możliwość szantażowania krajów uzależnionych od rosyjskich dostaw gazu.
Komu chcesz gratulować niemieckich koalicjantów w europarlamencie?
300_pala odpowiada marok
Zapytaj w Donbasie....
Na Ruskie Nakryją czapką . Nikt nie będzie bronił wschodnich rubieży.
Podobno mamy pertraktować na linii Wisły. Napiszę ci w sekrecie że Putin rozlicza się w Dolarach
marxs odpowiada marok
was sprzedajne PISiarstwo nie trzeba szantażować wystarczy dać wam po 555+ was się nie szantażuje was się kupuje
marok odpowiada 300_pala
Rosja jak za caratu w XX wieku, jest rozsadzana od środka. Polityka Putina uderzania na zachód przyniosła kryzys ekonomiczny w Rosji. Zwykli Rosjanie wyjeżdząjący na zachód doświadczają drastycznych różnic w poziomie życia, w porównaniu z tym czego doswiadczają w Rosji. Najbardziej uderza ich to , że kraje , które Rosja jak za caratu w XX wieku, jest rozsadzana od środka. Polityka Putina uderzania na zachód przyniosła kryzys ekonomiczny w Rosji. Zwykli Rosjanie wyjeżdząjący na zachód doświadczają drastycznych różnic w poziomie życia, w porównaniu z tym czego doswiadczają w Rosji. Najbardziej uderza ich to , że kraje , które jeszcze niedawno było w jednym bloku a teraz są w Unii tak bardzo się zmieniły na plus w porównaniu z Rosją , co każe im wyciągać jedyny słuszny wniosek, władza ciągnie ich w złym kierunku. Czy atak na zachód i konflikt z NATO przyniósłby korzyści Putinowi? Raczej jego koniec jak w przypadku cara Mikołaja II.
marxs odpowiada marok
nie ma nic gorszego na świecie niz PISiarz -katolik pluje jadem i rzuca g. w każdego swojego przeciwnika swego czasu klasyk porównał was do szarańczy
marok odpowiada marxs
"was sprzedajne PISiarstwo nie trzeba szantażować wystarczy dać wam po 555+ was się nie szantażuje was się kupuje"

Ja nie pobieram 500+.
Każdego czymś się kupuje ,wszystko zależy od wyznawanych wartości. Ja cenie PIS za pilnowanie polskich interesów i skuteczną politykę ekonomiczno-socjalną. Jako
"was sprzedajne PISiarstwo nie trzeba szantażować wystarczy dać wam po 555+ was się nie szantażuje was się kupuje"

Ja nie pobieram 500+.
Każdego czymś się kupuje ,wszystko zależy od wyznawanych wartości. Ja cenie PIS za pilnowanie polskich interesów i skuteczną politykę ekonomiczno-socjalną. Jako Polacy jesteśmy dzieki temu bardziej niezależni i żyjemy na dużo wyższym poziomie.
prawnuk
Chyba najlepiej dla Europy będzie pozbyć się tych 3 państw.... i iść w kierunku większej integracji.... Francuz nie zna pojęcia "Unia Europejska" - dla niego Europa to po prostu Unia. Bredzenie, że sukienkowi ukrywający pedofilii w swoich szeregoch reprezentują jakiekolwiek wartości to kompletne BREDNIE
3xx
jak zwykle mowia na odwrot, oni chca sredniowiecza :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki