Orange Bank trafi do Polski. Na co mogą liczyć Polacy?

Orange Bank zastąpi lukę po Orange Finanse. Prezes Orange Polska poinformował, że Polacy mogą spodziewać się oferty kolejnej instytucji bankowej za trzy lata. Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie banku znad Sekwany, żeby zobaczyć, czego można po niej oczekiwać również w Polsce.

Orange Polska planuje uruchomienie w 2021 roku sprzedaży usług bankowych w oparciu o Orange Bank, instytucję należącą do francuskiej spółki-matki – powiedział prezes Orange Polska Jean-Francois Fallacher. Przygotowania do wdrożenia tych usług mają rozpocząć się dopiero za dwa lata. Produkty bankowe sprzedawane przez Orange nie będą już oferowane przez mBank (Orange Finanse), a będą pochodzić z własnego Orange Banku.

(fot. REUTERS/Charles Platiau/File Photo / FORUM)

O rozwodzie operatora Orange Polska i mBanku skutkującym ogłoszenie wycofania marki Orange Finanse z rynku pisaliśmy już przed wakacjami. Mariaż zapewniał Polakom bardzo atrakcyjne warunki prowadzenia kont osobistych. Rachunek bankowy pod pomarańczowym szyldem zapewniał bezpłatne prowadzenie, bezpłatną kartę płatniczą i jako jeden z niewielu darmowych pakietów także nielimitowane wypłaty z bankomatów w Polsce. Choć konto nadal pozostaje w obsłudze, to ich otwieranie zostało już wstrzymane.

Orange Bank z Francji do Polski – co zaproponuje?

Orange Bank jest młody także w samej Francji. Wystartował tam zaledwie rok temu. Jego strategia jest jednak dość agresywna i nastawiona na szybką akwizycję części rynku. Celuje w akwizycję 2 mln klientów w ciągu najbliższych lat, chcąc obsługiwać co czwartego użytkownika w segmencie banków wyłącznie internetowych we Francji. Bank powstał na bazie Groupama Banque, w którym 65% udziałów kupiło wcześniej Orange. Marka chwali się również, że jest pierwszym bankiem internetowym w pełni mobilnym na terenie Francji.

Podstawowe konto osobiste w Orange Banku kosztuje Francuzów okrągłe 0 euro (niestety pod warunkiem wykonania 3 płatności kartą lub wypłat w miesiącu – inaczej 5 euro). To samo tyczy się karty płatniczej i płatności mobilnych. Darmowa jest także usługa przelewów SMS-em na numer telefonu. Hitem jest jednak darmowa wypłata z bankomatów w całej strefie Euro. Zaznaczyć jednak trzeba, że płatności mobilne w Orange Banku są oparte na nieco przestarzałym (i w Polsce już wymarłym) standardzie SIM NFC – wymaga on do działania specjalnej karty SIM i oczywiście telefonu wyposażonego w antenę NFC.

Akwizycja klientów poza dobrymi warunkami cenowymi odbywa się także przez stosowanie atrakcyjnych promocji. Za założenie konta w Orange Banku można zgarnąć do 120 euro. 80 euro na powitanie przysługuje klientom, którzy wykonali trzy płatności kartą lub mobilnie w ciągu pierwszego miesiąca od otwarcia rachunku. Kolejne 40 euro otrzymują abonenci usług Orange we Francji.

Orange Bank w Polsce w 2021 roku?

Oczywiście niekoniecznie musimy spodziewać się tego samego w polskiej wersji tych samych produktów, które mają pojawić się u nas w 2021 roku. Jeśli jednak apetyt na nowych klientów będzie równie duży w Polsce co we Francji, możemy spodziewać się kolejnego darmowego konta w ofercie.

Z kolei na więcej możemy liczyć w przypadku płatności mobilnych. Oczywiście Orange może forsować swój standard obligujący do kupienia oferty w Orange ze specjalną kartą SIM, ale może to być wiązanie sznura u własnej szyi – klienci banków w Polsce są już przyzwyczajeni do znacznie wygodniejszych i mniej wiążących płatności mobilnych.

Pod znakiem zapytania jest również przeniesienie aplikacji mobilnej Orange Banku. Faktycznie Polacy będą korzystali z tego samego oprogramowania czy może jednak na nasz rynek przeznaczona będzie zupełnie inna aplikacja. Francuska wersja ma ocenę powyżej 3 na Google Play i zawiera szereg przydatnych funkcji – m.in. menedżera finansów oraz tymczasową blokadę karty płatniczej z poziomu aplikacji.

Mateusz Gawin

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 cyklonb

Jak będą takimi samymi złodziejami jak Orange telekomunikacja to mogą od razu nie wchodzić, nawet pomijają rozliczenia za świadczone lub nie świadczone usługi telekomunikacyjne to firma Orange ma kradziony znak towarowy zarejestrowany w Polskie w urzędzie patentowym lata wcześniej na potrzeby amerykańskiej wówczas Orange telekomunikacja i internet LLC a także mają kradzioną domenę www.orange.pl za którą nie zapłacili odstępnego poprzedniemu właścicielowi który ją cały czas użytkował.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne