REKLAMA

Optymizm rośnie, a ceny mieszkań dalej spadają

2011-01-18 10:00
publikacja
2011-01-18 10:00

W styczniu po raz pierwszy od pół roku wzrósł poziom optymizmu na rynku nieruchomości.


Obecnie 66% doradców spodziewa się wzrostu cen w perspektywie 12 miesięcy. Uwzględniając jednak inflację możemy mówić o przecenie w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie. Pretendentem do wzrostów pozostają Katowice.

Oczekiwania odnośnie zmian cen rodzimych nieruchomości w perspektywie 12 miesięcy są systematycznie rewidowane w dół. Wzrost o 1,5% to najniższy poziom w 13-miesięcznej historii badania. Jest on niższy od wyniku grudniowego, ale w nowy rok wkraczamy z nieznacznie wyższym poziomem optymizmu.

Jaskółka odbudowy optymizmu

W styczniowym badaniu Home Broker po raz pierwszy od sierpnia polepszyła się relacja optymistów do pesymistów, czyli oczekujących wzrostu i spadku cen mieszkań w największych miastach Polski. Do pierwszej grupy zalicza się obecnie 66% biorących udział w badaniu, a do drugiej – 34%. Nowy rok przyniósł więc kosmetyczny wzrost liczby optymistów. W dalszym ciągu jednak poziom pesymizmu jest bliski historycznych rekordów.Ceny realnie w dół

W tych warunkach środkowa prognoza zmian cen doradców Home Broker pozostaje dodatnia, a niewielki wzrost cen mieszkań wpisuje się w trend obecnie panujący na rynku nieruchomości. Obserwować można bowiem na nim stabilizację od połowy 2009 roku. Przyspieszająca inflacja najprawdopodobniej spowoduje jednak, że realnie ceny nieruchomości w ciągu roku będą niższe. Centralna projekcja inflacji opublikowana przez Narodowy Bank Polski w październiku wskazuje bowiem, że najprawdopodobniej pod koniec 2011 roku inflacja osiągnie poziom około 3%. Oznaczałoby to realny spadek cen mieszkań o 1,5%. Taka zmiana nie wpłynie znacząco na łatwość zakupu nieruchomości przez przeciętnego nabywcę.

W Katowicach musi drożeć

Wyniki prognoz dla poszczególnych miast jest mocno zróżnicowana. Na największych rynkach wszyscy doradcy spodziewają się wzrostów cen. Są one jednak kosmetycznie, a więc też i tu realnie - po uwzględnieniu inflacji- można spodziewać się spadków. Sytuacja taka powinna mieć miejsce w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie. Inaczej powinno być w Katowicach, gdzie prognoza na kolejne 12 miesięcy mówi o wzroście o 3,4%. Dlaczego? – Poziom cen w stolicy województwa śląskiego jest na tyle niski, a przeciętne wynagrodzenia na tyle wysokie, że wartości nieruchomości muszą iść górę – tłumaczy Artur Skrzypczyński.

Wielki pretendent do przeceny

Dużych przetasowań na rynku wtórnym można się także spodziewać w wyniku zmian w programie „Rodzina na Swoim”. Chociaż data wejścia w życie nowelizacji ustawy nie jest znana, to już teraz można prognozować, że brak możliwości zakupu mieszkań używanych z rządową dopłatą odciśnie się piętnem na rynku wtórnym. – Przecen można się spodziewać szczególnie w przypadku mieszkań w budynkach z wielkiej płyty, które obecnie stanowią jeden z najczęściej wybieranych segmentów przez osoby korzystające z kredytów z dopłatą – tłumaczy Monika Lewalska, doradca Home Broker z Warszawy.

Przecen mogą się także spodziewać właściciele dużych mieszkań. Popyt na tego typu lokale jest bowiem znikomy. Co dwudziesta osoba chciała bowiem w 2010 roku kupić mieszkanie minimum czteropokojowe. W tym samym czasie na rynku wtórnym ten segment rynku odpowiada za 4% transakcji.Bartosz Turek / Home Broker
Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~słoneczko
Ja bojkotuję banki i deweloperów! To jedna wielka mafia. Jedni trzymają z drugimi. Spadek cen mieszkań będzie OGROMNY! A ja poczekam. Najwyżej deweloperzy zbankrutują. A zastąpią ich deweloperzy z ludzką twarzą, NORMALNI! Banki mają o tyle lepiej, że zawsze znajdą idiotę, który u nich zaciągnie kredyt, niekoniecznie Ja bojkotuję banki i deweloperów! To jedna wielka mafia. Jedni trzymają z drugimi. Spadek cen mieszkań będzie OGROMNY! A ja poczekam. Najwyżej deweloperzy zbankrutują. A zastąpią ich deweloperzy z ludzką twarzą, NORMALNI! Banki mają o tyle lepiej, że zawsze znajdą idiotę, który u nich zaciągnie kredyt, niekoniecznie na mieszkanie. Co ja mówię?! Już złapali idiotów, którzy przez 30 lat będą im spłacać kredyt. Bankierzy liczyć umieją. Co nie zmienia faktu, że są ZŁODZIEJAMI. Deweloperzy chyba nieco mniej orientują się jak robić biznes. Co prawda liczą na idiotę, ale idioci już dawno kupili mieszkanie (tzn. spłacają kredyt). A reszta idiotów? No cóż, rząd im już nie pomoże powiesić sobie sznurka na głowę. To MY, zwykli ludzie, ustalamy ceny mieszkań. Ale jedna podstawowa zasada: NIE ZGADZAJCIE SIĘ LUDZIE NA TAKIE SZALONE CENY! Przepowiadam wam, że nie miną nawet 2 lata jak ceny pójdą na łeb, na szyję. Ten proces już się zaczął. Przyspieszy go wejście w życie ograniczeń do "Rodziny na swoim", kryzys gospodarczy (który niestety Polacy dopiero poczują), a ostatecznym gwoździem będzie koniec EURO 2012. Materiały budowlane pójdą w dół... potem niż demograficzny... aż w końcu deweloperzy poczują co to znaczy nie mieć kasy. I albo ceny spadną, albo zaczną jeść ziemię. To się nazywa: Wielka Lekcja Pokory.
~~m
Popieram - zacisnąłem zwieracz do 2013 (II/III kw).
~Maiaaauuu
To jest oczywiste.

Spadną ceny w takich lokalizacjach gdzie psy d...szczekają.

W Warszawie zalicza się do nich:

1. Wawer
2. Białołęka
3. Włochy
4. Wilanów przy Wiśle
5. Bemowo
6. Bielany (te daleko od metra)
7. (niby) Ursynów przy ul. Puławskiej - ten koło lotniska

oraz kaszany
To jest oczywiste.

Spadną ceny w takich lokalizacjach gdzie psy d...szczekają.

W Warszawie zalicza się do nich:

1. Wawer
2. Białołęka
3. Włochy
4. Wilanów przy Wiśle
5. Bemowo
6. Bielany (te daleko od metra)
7. (niby) Ursynów przy ul. Puławskiej - ten koło lotniska

oraz kaszany typu:

1. mieszkania w Piasecznie
2. mieszkania pomiędzy Piasecznem a Warszawą
3. mieszkania w Ząbkach, Legionowie i innych tego typu

oraz kaszany z wielkiej płyty bez względu na lokalizację (oprócz ścisłego centrum, bo tam cena zawsze będzie wysoka nieważne za co)

Drogie pozostaną WSZYSTKIE nie wielkopłytowe mieszkania blisko metra, w śródmieściu, w dobrym mokotowie czyli wzdłuż metra, ulicy Wołoskiej oraz ambasad i łazienek, Ursynów wzdłuż metra, Żoliborz praktycznie cały będzie w cenie, bielany wzdłuż metra, no i trochę Wola wzdłuż planowanego metra.
Praga do dworca Wileńskiego będzie w miarę kosztowna.

Zła informacja czeka wszelkich lokatorów budynków J.W construction. Ich szity spadną prawie jak wielka płyta. A w szczególności nie mają się co cieszyć mieszkańcy osiedla na Górczewskiej i pow. śląskich (przy Tesco ). Mieszkańcy Ci myślą że są fajni i dużo zarobią bo kupili mieszkanie gdzie kiedyś będzie metro.... można powiedzieć że przegrali życie.

Moje prognozy ważne są na 20 lat.
~Maiaaauuu
Jeżeli ktoś myśli że się wstrzeli w fajne mieszkanka to się zgadza , ale tylko w kaszaniastych miejscach
~ferni
Zjazd bedzie wszędzie tak samo jak wszedzie drożało. A ta wiejska wiara w jedną nitkę metra jako perpetum mobile poniżej krytyki.
W tej chwili mieszkania dalej od metra sa tansze. Jeśli spadną ich ceny nikt nie bedzie płaciła 2 razy wiecej tylko dlatego że mozna szybciej odjechac sobie pod PKiN
~pikpok25
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Kredyty preferencyjne (i dopłaty do nich) będzie można uzyskać jedynie na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub budowę domu jednorodzinnego. Z obrotu zostanie wyłączony rynek wtórny. Założono, że przyjmowanie wniosków Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Kredyty preferencyjne (i dopłaty do nich) będzie można uzyskać jedynie na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub budowę domu jednorodzinnego. Z obrotu zostanie wyłączony rynek wtórny. Założono, że przyjmowanie wniosków na udzielenie kredytów preferencyjnych zakończy się pod koniec 2012 r.

... MNOZNIK 1.1
...BEZ SINGLI
~~m
Co ty piszesz? Przecież dzisiaj temat jest dopiero w Radzie Ministrów!
~pikpok25 odpowiada ~~m
http://www.kprm.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/id:5942/
~Mario
Zauwazyliscie jak Turek z HB sie trudzi przez ostatnie dwa dni...(wywiad to TV Bankiera, art o przeludnionych Polskich mieszkaniach i teraz "to")a gdzie Pani Siwek!! tesknimy za jej raportami-bajkami:)
dla zainteresowanych tematem nieruchomosci:

http://bankier.tv/to-byl-rok-wyczekiwania-8100.html
http://www.
Zauwazyliscie jak Turek z HB sie trudzi przez ostatnie dwa dni...(wywiad to TV Bankiera, art o przeludnionych Polskich mieszkaniach i teraz "to")a gdzie Pani Siwek!! tesknimy za jej raportami-bajkami:)
dla zainteresowanych tematem nieruchomosci:

http://bankier.tv/to-byl-rok-wyczekiwania-8100.html
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/magazyny/przeglad-nieruchomosci/1106971-osiedla-duchow.html
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Hiszpanie-i-Irlandczycy-wycofali-sie-z-nieruchomosci-w-Polsce-2267311.html
http://nieruchomosci.dziennik.pl/artykuly/315216,polacy-nie-chca-mieszkan-ceny-spadna.html
i na deser cos dluzszego:
http://www.mojeopinie.pl/historia_kryzysu_banka_na_rynku_nieruchomosci,3,1258889423
warto przeczytac i odniesc sie do naszego rynku....

Dzis obrady nad "RnS", ciekaw jestem czy opinie NBP i MF wystarcza aby zniesc ten bezsensowny program, jutro rada polityki pienieznej powinna podniesc stopy, moze zacznie sie powrot do normalnosci, panswto banki i deweloperzy przestana kastrowac mlode malzenstwa...bo zamiast (200-300)tys odsetek i kolejnych 150tys na przewartosciowanej nieruchomosci moglo by wychowac ze 3-4dzieci!!!!
Na poparcie taka mamy dostepnosc w wawie:
http://w516.wrzuta.pl/obraz/8BmVwtLuZ0X/dostepnosc_mieszkania_za_przecietne_wynagrodzenie_w_warszawie
zorientowani wiedza jaka jest srednia europejska....

Pozdrawiam !

~OPtimista
Jestem optymistą i oczekuję dużych spadków cen nieruchomości. Zdecydowanie poprawi się wówczas życie wielu Polakom. To ciekawe, jak sprytnie można z milionów oczekujących spadków robić pesymistów, a ze sprzedających mających oczywiście interes po drugiej stronie rynku - optymistów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki