Optymizm polskich konsumentów nadal przygasa

W styczniu nastroje Polaków nieznacznie zmieniły się względem grudnia. Bieżącą sytuację oceniamy coraz gorzej, choć jednocześnie wciąż lepiej od przyszłej.

(FORUM)
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych obecnie i w przyszłości.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w styczniu BWUK wyniósł 3,7 pkt. i był o 0,6 pkt. proc. niższy niż miesiąc wcześniej. To najniższy poziom wskaźnika od 13 miesięcy oraz czwarty spadek z rzędu. Marsz w dół wskaźnika rozpoczął się po tym, jak we wrześniu osiągnął on najwyższą wartość w historii badania (10,2).

Z kolei WWUK sięgnął -0,6 pkt., czyli o 0,2 pkt. więcej niż w grudniu. Ujemny wynik, oznaczający przewagę „pesymistów” nad „optymistami”, utrzymuje się drugi miesiąc z rzędu, co po raz ostatni miało miejsce w pierwszej połowie 2017 r.

(GUS)

W latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt. i -21,1 pkt. Historyczne minimum BWUK odnotowane zostało w kwietniu 2002 r. (-39,7 pkt.), rok wcześniej najniższy do tej pory wynik zaliczył WWUK (-50 pkt.).

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 7-16 stycznia (1204 wywiadów, w tym 66 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo). 

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 bha

Plastikowy ,debetowy etc.,,optymizm" od dawna.

! Odpowiedz
0 9 sammler

Optymizm przygasa, a sprzedaż detaliczna trzyma się mocno? Nikt nie widzi sprzeczności?

! Odpowiedz
23 30 r4k

Może inflacja jest za niska?
Jakby ją jeszcze podwyższyć to może konsumenci zaczeli by się cieszyć?

! Odpowiedz
69 38 marxs

w tym roku bedzie w PISiej Republice Rad wielkie gospodarczo-polityczne bum(nie mylić z boom)

! Odpowiedz
27 53 jacyna2017

Biadolisz tak już kilka kilka i nic!? Płacą coś czy to tak z czystej frustracji, czy tęsknoty na POprzednikami? Wytrwałośc popłaca - w końcu, jak uczy ekonomia, nadejdzie kryzys, wykraczesz i będziesz prorokiem!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil