REKLAMA

Optymizm polskich konsumentów nadal przygasa

2020-01-23 10:10
publikacja
2020-01-23 10:10

W styczniu nastroje Polaków nieznacznie zmieniły się względem grudnia. Bieżącą sytuację oceniamy coraz gorzej, choć jednocześnie wciąż lepiej od przyszłej.

/ FORUM
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych obecnie i w przyszłości.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od -100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w styczniu BWUK wyniósł 3,7 pkt. i był o 0,6 pkt. proc. niższy niż miesiąc wcześniej. To najniższy poziom wskaźnika od 13 miesięcy oraz czwarty spadek z rzędu. Marsz w dół wskaźnika rozpoczął się po tym, jak we wrześniu osiągnął on najwyższą wartość w historii badania (10,2).

Z kolei WWUK sięgnął -0,6 pkt., czyli o 0,2 pkt. więcej niż w grudniu. Ujemny wynik, oznaczający przewagę „pesymistów” nad „optymistami”, utrzymuje się drugi miesiąc z rzędu, co po raz ostatni miało miejsce w pierwszej połowie 2017 r.

/ GUS

W latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt. i -21,1 pkt. Historyczne minimum BWUK odnotowane zostało w kwietniu 2002 r. (-39,7 pkt.), rok wcześniej najniższy do tej pory wynik zaliczył WWUK (-50 pkt.).

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 7-16 stycznia (1204 wywiadów, w tym 66 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo). 

MZ

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bha
Plastikowy ,debetowy etc.,,optymizm" od dawna.
sammler
Optymizm przygasa, a sprzedaż detaliczna trzyma się mocno? Nikt nie widzi sprzeczności?
r4k
Może inflacja jest za niska?
Jakby ją jeszcze podwyższyć to może konsumenci zaczeli by się cieszyć?
marxs
w tym roku bedzie w PISiej Republice Rad wielkie gospodarczo-polityczne bum(nie mylić z boom)
jacyna2017
Biadolisz tak już kilka kilka i nic!? Płacą coś czy to tak z czystej frustracji, czy tęsknoty na POprzednikami? Wytrwałośc popłaca - w końcu, jak uczy ekonomia, nadejdzie kryzys, wykraczesz i będziesz prorokiem!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki