REKLAMA

Oprogramowanie ransomware staje się coraz większym zagrożeniem dla firm

2021-09-25 17:18
publikacja
2021-09-25 17:18
Oprogramowanie ransomware staje się coraz większym zagrożeniem dla firm
Oprogramowanie ransomware staje się coraz większym zagrożeniem dla firm
fot. Chim / / Shutterstock

Coraz więcej holenderskich firm pada ofiarami cyberprzestępców. Hakerzy szyfrują pliki w systemach komputerowych i żądają okupu. Ostatnio ofiarą ransomware padła telewizja RTL, która za odblokowanie swych plików zmuszona była zapłacić 8,5 tys. euro.


Oprogramowanie ransomware ogranicza dostęp do systemu komputerowego, a szantażyści internetowi żądają zapłacenia okupu, aby blokada została usunięta.

„Istnieją statystyki, które mówią, że w cyberprzestępczości w obiegu jest więcej pieniędzy niż w przestępczości związanej z narkotykami” – stwierdził ostatnio w podkaście „Cyberheroes” Hester Somsen, zastępca szefa Krajowego Koordynatora ds. Bezpieczeństwa i Zwalczania Terroryzmu.

Jak informuje dziennik „Algemeen Dagblad” nie ma dnia bez informacji o firmie, która nie padałaby ofiarą działania cyberprzestępców. Gazeta szacuje, że w 2020 roku ofiarami ataków ransomware padło około 10 tys. Holendrów – osób prywatnych i firm.

Eksperci twierdzą przy tym, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Firmy często godzą się zapłacić okup, aby szybko odzyskać dostęp do swoich plików. Tak było w przypadku telewizji RTL, która została zaatakowana w ubiegłym tygodniu, o czym poinformował należący do tego samego właściciela portal RTL Nieuws.

Komputery RTL w siedzibie w Hilversum, w środkowej Holandii, zostały kompletnie zablokowane. Przestępcy zażądali wysokiego okupu za przywrócenie dostępu. Po negocjacjach stacja zdecydowała się zapłacić 8,5 tys. euro okupu, za co została skrytykowana przez policję. „Nigdy nie należy płacić, ponieważ to tylko zachęca do popełniania tego typu przestępstw” – uważa policja cytowana przez portal.

RTL może jednak mówić o szczęściu, bowiem na ogół przestępcy w takich sytuacjach żądają dziesiątek, jeżeli nie setek tysięcy euro. „Algemeen Dagblad” opisuje przypadek właściciela firmy, który po hakerskim ataku zdecydował się zapłacić 50 tys. euro.

„Nie miałem wyjścia, firma nie mogła funkcjonować, z każdą godziną traciłem tysiące euro” – powiedział przedsiębiorca wyjaśniając, że pieniądze, które zapłacił cyberprzestępcom były mniejsze niż potencjalne straty.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_cien_na_sciane
a teraz dig dong dig dong ile by kosztował dysk żeby zrobić backup i wsadzić ten dysk do sejfu ale ja się w ogóle nie dziwie ze takie akcje są bo ludzie i całe kraje jak polska kupują Windowsy antywirusy i te ich serwery płaca tyle kasy obniżając swoja konkurencyjność potem już płaca w abonamencie :D dla mnie manager a teraz dig dong dig dong ile by kosztował dysk żeby zrobić backup i wsadzić ten dysk do sejfu ale ja się w ogóle nie dziwie ze takie akcje są bo ludzie i całe kraje jak polska kupują Windowsy antywirusy i te ich serwery płaca tyle kasy obniżając swoja konkurencyjność potem już płaca w abonamencie :D dla mnie manager który ma w firmie windows to iiiiiiiii....ta

trzeba powiedzieć to jasno sami się prosicie :D
itso_cien_na_sciane
''telewizja RTL, która za odblokowanie swych plików zmuszona była zapłacić 8,5 tys. euro.'' - sponsorzy terrorystów

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki