Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w marcu się nie zmieni

W marcu br. oprocentowanie obligacji oszczędnościowych nie zmieni się, pozostanie na poziomie z lutego - informuje Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie. Na 19 marca zaplanowano losowanie ponad 2,2 mln zł premii dla posiadaczy tzw. obligacji premiowych.

(fot. lovelyday12 / Shutterstock)
Jak wyjaśnił cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Piotr Nowak, warunki oprocentowania skarbowych obligacji oszczędnościowych oferowanych w marcu utrzymane zostają na poziomie z lutego br.

"Atrakcyjna oferta, stworzona z myślą o inwestorach indywidualnych, cieszy się rekordowym popytem wśród nabywców. Posiadaczom obligacji premiowych, oferowanych w czerwcu ubiegłego roku, przypominamy o losowaniu premii pieniężnych, które odbędzie się 19 marca br. Rozlosowana zostanie pula o łącznej wartości 2,24 mln zł" – wskazał Nowak.

Ministerstwo przedstawiło warunki emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w marcu br.

Zgodnie z nimi oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50 proc. w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500+” oprocentowane są odpowiednio w wysokości 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Resort tłumaczy, że dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze.

W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25 proc. Ten sam mechanizm co dla 4-letnich, obowiązuje również w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc.

Natomiast oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

MF przypomina, że obligacje Skarbu Państwa można kupić: przez internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl; w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego; przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy; poprzez konto Inteligo.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne