REKLAMA
PIT 2023

Oprocentowanie "obligacji Morawieckiego" idzie w górę

Maciej Kalwasiński2022-07-01 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-07-01 06:00

Od 1 lipca rośnie oprocentowanie rocznych i dwuletnich obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Więcej zarobią nie tylko ci, którzy dopiero teraz zdecydują się na ich zakup, ale także ci, którzy zainwestowali w rządowe papiery w czerwcu.

Oprocentowanie "obligacji Morawieckiego" idzie w górę
Oprocentowanie "obligacji Morawieckiego" idzie w górę
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W maju Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od czerwca Ministerstwo Finansów wprowadzi do sprzedaży nowy typ obligacji detalicznych Skarbu Państwa, aby chronić oszczędności Polaków przed inflacją i skłonić banki do podniesienia oprocentowania depozytów. Resort zrealizował obietnicę premiera i przed miesiącem umożliwił chętnym zakup nowych rządowych papierów.

Ich oprocentowanie jest oparte o stopę referencyjną NBP. W czerwcu było to 5,25 proc. w skali roku w przypadku obligacji rocznych (ROR0623) i 5,5 proc. (po powiększeniu o marżę w wysokości 0,25 p.proc.) w przypadku obligacji dwuletnich (DOR0624). Wkrótce na konta bankowe pierwszych nabywców zaczną wpływać odsetki z tytułu tych papierów - są one bowiem wypłacane co miesiąc. Każde zainwestowane 1000 zł powinno im przynieść zysk (po opodatkowaniu) w wysokości nieco ponad 3,5 zł.

Od 1 lipca oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich rośnie w ślad za stopą referencyjną NBP, która została podniesiona decyzją Rady Polityki Pieniężnej do poziomu 6 proc. Takie więc jest oprocentowanie w drugim miesiącu inwestycji w papiery roczne, a dwuletnich wynosi 6,25 proc. Dziś zaczyna się drugi okres odsetkowy w przypadku obligacji kupionych 1 czerwca, w przypadku nabytych 2 czerwca będzie to 2 lipca itd. W sierpniu oprocentowanie zapewne znów wzrośnie, ponieważ RPP szykuje na najbliższym posiedzeniu kolejną podwyżkę stóp proc.

Od dziś w sprzedaży są kolejne serie rządowych papierów detalicznych - roczne są oznaczone jako ROR0723, a dwuletnie jako DOR0724. Ich oprocentowanie sięga odpowiednio: 6 proc. w skali roku brutto i 6,25 proc.

Poza tym resort sprzedaje również oszczędnościowe obligacje trzymiesięczne, trzyletnie, czteroletnie, dziesięcioletnie oraz rodzinne: sześcio- i dwunastoletnie, które kupić mogą beneficjenci programu 500+. Oprocentowanie tych instrumentów również wzrosło w porównaniu do czerwca, ale w ich przypadku z podwyżki skorzystają nabywcy lipcowych serii - ci, którzy zainwestowali papiery w minionym miesiącu zarobią tyle, ile gwarantowały im serie czerwcowe.

Nie znamy jeszcze pełnych danych o sprzedaży obligacji oszczędnościowych w czerwcu, ale z cząstkowych informacji z KDPW oraz aneksu do listu emisyjnego możemy wnioskować, że padł rekord popularności rządowego długo detalicznego. Wartość sprzedaży zapewne po raz pierwszy w historii przekroczyła 10 mld zł w jednym miesiącu. Z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa istotne jest, o ile zwiększyło się zaangażowanie inwestorów - niektórzy mogli się bowiem zdecydować na wcześniejszy wykup papierów nabytych w ostatnich miesiącach ze względu na znaczny wzrost oprocentowania obligacji oferowanych przez resort finansów w czerwcu.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (47)

dodaj komentarz
4mirek
Jakie obligacje on kupuje , bo moje w FUNDUSZU OBLIGACJI PZU SPADAJĄ NA PYSK , A MOŻE PZU MNIE OSZUKUJE ?
pakamera
to które obligacje są Morawieckiego,a które nie są Morawieckiego?
zoomek
wszystkie dzieci nasze są
darius19
sporo etatowych trolli "zoomek", "itso","pozhoga"... klasyka podpuszczanie i budowanie wiarygodnosci. Ciekawa zmiana narracji - juz nie plucie na Zachod, UA.... i wskazywanie ich jako winnych. A jeszcze niedawno prezes NBP mowil ze inflacja to pikus
jezykminimalny
Mam nadzieję że jak opozycja i Donald dojdą do władzy to zlikwidują bezsensowne rozdawnictwo, i skończy się inflacja.
zoomek
Żebyś się nie zdziwił. Podniosą VAT na 25%. A rozdawać będą - swoim.
daniel_1
Mój sześcioletni syn kupuje waluty i zloto za swoje kieszonkowe.
5 dolarów i 1 gram zlota plus 50€
PLN zostawia sobie na wakacje aby sobie coś kupić ponad to co dają rodzice.
daniel_1
PS
W walucie Polski Złoty posiada ok 200PLN.
zoomek
To jakaś wyższa matematyka. W którym sklepie tak rozliczacie?
On kupuje w sensie ma założone konto?
itso_zasob_ostateczny
zwykła herezja

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki