REKLAMA

Opozycja syryjska zawiesiła udział w rozmowach pokojowych w Astanie

2017-05-03 16:48
publikacja
2017-05-03 16:48
fot. via ReutersTV / Reuters

Syryjska opozycja zbrojna oświadczyła w środę, że zawiesza udział w rozmowach pokojowych, które się toczą w stolicy Kazachstanu Astanie. Zażądała od władz Syrii, by podległe im wojska zaprzestały bombardowań sił opozycyjnych.

Źródło zbliżone do rozmów powiedziało agencji Reuters, że delegacja syryjskiej opozycji zbrojnej nie opuściła na razie budynku, gdzie w środę rozpoczęła się kolejna zaplanowana na dwa dni tura rozmów, a wysoki rangą przedstawiciel MSZ Kazachstanu Ajdarbek Tumatow wyraził nadzieję, że w czwartek delegacja syryjskiej opozycji powróci na rozmowy.

Rzecznik opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Ramadan oświadczył, że delegacja zawiesiła udział w rozmowach po zaprezentowaniu memorandum w sprawie nieprzestrzegania przez rząd Syrii ustaleń dotyczących wstrzymania bombardowań. Według Associated Press opozycja domaga się utworzenia stref bezpieczeństwa, monitorowanych przez państwa, które gwarantują formalnie obowiązujący rozejm; strefy te miałyby umożliwić dobrowolny powrót uchodźców.

Agencja AP pisze, że propozycje utworzenia co najmniej czterech stref bezpieczeństwa zaproponowała też - choć nieformalnie - Rosja. Strefy te miałyby być patrolowane przez siły Rosji, Iranu i Turcji.

W czwartej turze rozmów po raz pierwszy bierze udział w charakterze obserwatora przedstawiciel Departamentu Stanu USA Stewart Jones. Associated Press przypomina, że w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej we wtorek prezydenci USA i Rosji Donald Trump i Władimir Putin ustalili, że zaktywizują działania dyplomatyczne w celu zakończenia trwającej od sześciu lat wojny domowej w Syrii.

Podczas poprzednich rozmów w Astanie Iran, Rosja i Turcja uzgodniły m.in. trójstronny mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii, który ma powstrzymać strony konfliktu przed prowokacjami; pozwala on tym trzem państwom na natychmiastową reakcję na wszelkie przypadki naruszenia rozejmu formalnie obowiązującego od 30 grudnia 2016 roku.

mmp/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki