Opozycja: Słowa prezydenta zapowiedzią polexitu

Według polityków KO prezydent nie powinien atakować UE, a jego słowa to zapowiedź polexitu. Przedstawiciele prezydenta i rządu zaprzeczali, dodając, że Polska ma prawo kształtować wymiar sprawiedliwości.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

W piątek i sobotę prezydent Andrzej Duda mówił o zmianach w sądownictwie i próbach "narzucania w obcych językach" rozwiązań ustrojowych.

Według Marcina Kierwińskiego (KO) Duda "powinien bronić polskiej racji stanu tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne, a nie atakować UE". "Jeśli ktoś coś panu prezydentowi narzuca, to pan prezes Kaczyński" – powiedział Kierwiński w Polsat News. Wytknął, że "prezydent ani słowem nie odpowiedział prezydentowi Putinowi wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne, a wroga szuka w UE". Dodał, że "na końcu tej drogi jest tak naprawdę polexit".

Borys Budka (KO) ocenił w TVN24, że ostatnie wypowiedzi "kompromitują głowę państwa", a prezydent, który "powinien w czasach trudnych stawiać na bezpieczeństwo i partnerskie relacje, absolutnie nie zrozumiał, czym jest wspólnota europejska". "Dlatego jesteśmy we wspólnocie, że rozmawiamy różnymi językami, ale mamy wspólne wartości" – dodał.

Prezydencki doradca Andrzej Zybertowicz wyjaśniał, że "prezydent nie godzi się na Unię dwóch uczciwości", w której organy UE nie reagują, kiedy inne kraje naruszają unijne regulacje lub nie stosują się do wyroków TSUE. Dodał, że "w Niemczech sposób powoływania sędziów wcale nie bardziej demokratyczny niż u nas". Podkreślał też, że Duda "ma bardzo bliski kontrakt z wyborcami" i "wsłuchuje się w emocje".

Mówienie o polexicie za nieuzasadnione uznał w TVP Info Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta. "Opozycja bardzo długo straszy takim scenariuszem. To jest nieprawdą, jest nierealne" – powiedział. "Słowa pana prezydenta jasno mówiły o tym, że mamy prawo do tego, żeby sami stanowić, w jaki sposób Polska ma funkcjonować, także w sferze związanej z wymiarem sprawiedliwości. A ta sfera nie jest opisana w traktatach czy umowach międzynarodowych. Wtrącanie się czy instytucji międzynarodowych czy innych państw poprzez jakiś przedstawicieli nie powinno mieć miejsca" – mówił Sałek.

Europoseł PO Andrzej Halicki wyraził satysfakcję z poparcia przez opozycję rezolucji PE. Zaznaczył, że w rezolucji nie ma mowy o sankcjach. Dodał, że dokument wskazuje, że środki z budżetu UE nie mogą trafiać do instytucji, które nie gwarantują ich właściwego wykorzystania. "Nie można z Ministerstwa Sprawiedliwości środków unijnych przekazywać ojcu Rydzykowi" – zaznaczył.

Zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasza Schreibera politycy mogą się spierać w polskim parlamencie, ale za granicą powinni mówić jednym głosem. Dodał, że rząd nie ugnie się pod naciskiem, a "PiS nie pozwoli na to, by poniżać Polskę, narzucać nam rozwiązania ze strony innych państw".

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar pytany w Radiu Zet o słowa Dudy zwrócił uwagę, że prezydent jako osoba odpowiedzialna za całe państwo "powinien uważać na język". "Moim zdaniem to jest język, który nie łączy, ale dzieli. To jest język, który cały czas podnosi emocje" – mówił RPO. Zwrócił uwagę, że język polski jest także językiem urzędowym UE, a "wyroki Trybunału Unii są przygotowywane we wszystkich językach".

W piątek prezydent mówił w Zwoleniu, że Polacy mają prawo decydować o sobie i swoich sprawach, posiadać uczciwy, dobry wymiar sprawiedliwości. "Próbują nam dzisiaj to nasze prawo (...) na wszystkie sposoby odebrać. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy. Tu jest Unia Europejska, tak, oczywiście i bardzo się cieszymy z tego, że jest, ale przede tu jest Polska" – przemawiał. W sobotę w Katowicach mówił, że niektórzy w Polsce nie chcą "naprawy polskiego sądownictwa".

W piątek Senat odrzucił w całości ustawę rozszerzającą odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadzającą zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. RPO i SN. Rozmowy w Sejmie, Senacie, SN, KRS i z RPO prowadziła delegacja Komisji Weneckiej.

Jakub Borowski, Karolina Mózgowiec, Bartłomiej Figaj

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
32 35 tomek_bankier

Z Unii trzeba by wyjść, bo to widać, że im tam odbiło wszystkim. Najlepiej jednak z jakąś umową, albo kogoś namówić jeszcze i stworzyć własną drugą, konkurencyjną Unię. Monopol zawsze wykorzystuje przewagę.

! Odpowiedz
54 12 eresan

Nie podobają Ci się drogi które nam sfinansowali?

! Odpowiedz
48 21 jkendy

Władymir nas chętnie przyjmie do swojej Unii byliśmy już w niej 50 lat.

! Odpowiedz
42 8 krokus12

może lepiej w Polsce zrobić referendum w sprawie Unii i ewentualnie podzielić na dwie jedna z Unią a druga z Białorusią ,Węgrami i Rosją

! Odpowiedz
16 4 xxpp

Już jest alternatywa. Wspólnota Niepodległych Państw.

! Odpowiedz
9 7 xxpp odpowiada krokus12

Tak, Unia z Rosją to doskonały pomysł. Byliśmy w takiej Unii najpierw 123 lata, a później 44.

! Odpowiedz
10 2 krokus12 odpowiada xxpp

widać ,że zbliżają się wybory i PIS rzucił trochę kasy dla trolli i mądrych tekstów

! Odpowiedz
101 29 aleks__

Taki Duda może sobie mówić co chce bo ma dożywotnio zapewnioną emeryturkę prezydencką, ale dla przeciętnego Polaka wyjście z Unii to katastrofa.

Takie teksty jak wygłasza Duda i ta cała jego bufonada szkodzą interesowi Polski.

My potrzebujemy wyważonych Polityków i nie potrzebujemy wojny na dwóch frontach z Rosją na wschodzie i z całym Zachodem bo w tej chwili jestesmy sami w tej cząści świata.

Liczyć tylko na Wujka Sama to czysta głupota, bo widać aż nadto wyrażnie że polityka USA zmieniła się diametralnie w stosunku do tego co było w latach 80tych czy nawet jeszcze początek 21 wieku. Teraz polityka USA kieruje się interesem geopolityczno finansowym i może szybko uznać że nie opłaca im się branić Polski a lepiej ją poświęcić w zamian za coś innego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
96 20 talmud

tacy kolesie jak juda zrobia & poświęca wszystko & wszystkich dla własnego interesu....glosowanie na cos takiego to czyste samobojstwo.....

! Odpowiedz
6 79 kyjo

Chyba pomyliłeś Dude z komoruskim.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil