REKLAMA
PIT 2023

Opłaty ich nie odstraszają. Włoski Pantenon odwiedziło 1,4 mln osób

2023-12-10 07:21
publikacja
2023-12-10 07:21

Opłatę 5 euro wprowadzono pięć miesięcy temu.- Była to słuszna decyzja. Do zabytku niemal cały czas ustawiają się kolejki. - poinformował włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Opłaty ich nie odstraszają. Włoski Pantenon odwiedziło 1,4 mln osób
Opłaty ich nie odstraszają. Włoski Pantenon odwiedziło 1,4 mln osób
fot. Aerial-motion / / Shutterstock

Bilet wstępu kosztuje 5 euro, ulgowy dla obywateli krajów UE w wieku od 25 do 28 lat – 3 euro. Z opłaty zwolnieni są wszyscy w wieku poniżej 18 lat oraz mieszkańcy Rzymu.

Dochód z biletów uzyskany od lipca wyniósł 5,3 miliona euro.

„Decyzja o wprowadzeniu biletu wstępu do Panteonu okazała się sukcesem i potwierdza, że ta wspaniała architektura nadal fascynuje” - stwierdził minister kultury.

Przypomniał, że uzyskane przychody zgodnie z podpisanym protokołem przeznaczane są na utrzymanie zabytku, na inicjatywy pomocowe oraz na odbudowę dóbr kultury na terenach włoskiego regionu Emilia- Romania, zniszczonych w wyniku majowej powodzi.

Panteon to jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu. Wzniesiono go w I wieku n.e. jako świątynię dla wszystkich bogów imperium. Z czasem popadła ona w ruinę.

W VII wieku Panteon został odrestaurowany na polecenie papieża Bonifacego IV i zaadaptowany na chrześcijański kościół. Pełni funkcję katolickiej świątyni do dziś, jako kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny od Męczenników.

Najbardziej charakterystyczna jest kopuła Panteonu o średnicy ponad 43 m. To największa na świecie kopuła z niezbrojonego betonu. W jej szczycie znajduje się otwór – oculus – przez który promienie słoneczne wpadają do wnętrza.

W świątyni można podziwiać przykłady sztuki starożytnej i chrześcijańskiej. Pochowani są tam między innymi malarz i architekt Rafael Santi, a także dwaj włoscy królowie - Wiktor Emanuel II i i Humbert I.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ wr/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kryzysio
PANTENON powiadacie, towarzyszu przygłupie?
carlito1
Bo nie miały odstraszać. To zwykła opłata... biznes...

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki