DZIEŃ UE

Ołówek podarowany Hitlerowi przez Evę Braun do kupienia na aukcji

2023-06-03 14:00
publikacja
2023-06-03 14:00

Posrebrzany ołówek, który miał został sprezentowany Adolfowi Hitlerowi przez jego długoletnią kochankę Evę Braun, oraz podpisana osobiście fotografia niemieckiego dyktatora zostaną w przyszłym tygodniu wystawione na aukcji w Belfaście - podała agencja PA.

Ołówek podarowany Hitlerowi przez Evę Braun do kupienia na aukcji
Ołówek podarowany Hitlerowi przez Evę Braun do kupienia na aukcji
/ bloomfieldauctions.co.uk

Ołówek i fotografia znajdują się na liczącej kilkaset pozycji liście przedmiotów, które będą sprzedawane 6 czerwca przez dom aukcyjny Bloomfield Auctions.

Jak się uważa, ołówek był prezentem Evy Braun dla Hitlera z okazji jego 52. urodzin w dniu 20 kwietnia 1941 r. Wygrawerowano na nim napis w języku niemieckim kończący się słowem "Eva", a na jego końcówce - litery AH. W 2002 r. został on zakupiony przez prywatnego kolekcjonera i od tego czasu pozostawał w posiadaniu jego rodziny.

bloomfieldauctions.co.uk

"Znaczenie wygrawerowanego osobistego ołówka Hitlera polega na tym, że pomaga on wyjaśnić ukryty fragment historii, dając unikatowy wgląd w osobiste relacje Hitlera, które skrupulatnie ukrywał przed opinią publiczną. Znaczna część przyciągania Hitlera podczas jego dyktatury wynikała z jego starannie skonstruowanego wizerunku jako ojca narodu niemieckiego, który odrzucił osobiste więzi na rzecz lojalności wobec swojego kraju. Ten symbol miłości w postaci spersonalizowanego ołówka od Evy na jego urodziny pomaga ujawnić oszustwo kryjące się za publiczną fasadą Hitlera" - powiedział dyrektor Bloomfield Auctions Karl Bennett.

Dom aukcyjny szacuje, że ołówek osiągnie cenę 50-80 tys. funtów, zaś podpisana przez Hitlera oprawiona fotografia - 10-15 tys. funtów.

Wśród innych przedmiotów na aukcji będą też odręcznie podpisane przez brytyjską królową Wiktorię w 1869 r. ułaskawienie irlandzkich rebeliantów skazanych za zdradę oraz artykuły porozumienia do traktatu podpisanego między Wielką Brytanią a Irlandią, które zawierają odręczne notatki ówczesnego przywódcy irlandzkich unionistów Edwarda Carsona.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
Swastyk nie maja?
Butelek po gazie z Oswiecimia?
Przyrdzewialych V2?
Miotaczy ognia?..

Wąsika hitlera?
Choc ten pewnie vladimir by kupil..

To zadne "pamiatki"..

Jeszcze na portalu bonniera - a co tam, nie?!..

"Kasiurka" sie liczy..
zoomek
"ułaskawienie irlandzkich rebeliantów skazanych za zdradę"
Zdradę kogo? Irlandii?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki