Olbrycht: jesteśmy gotowi do walki o 100 mld zł więcej niż PiS

2019-05-06 12:59
publikacja
2019-05-06 12:59

Jesteśmy gotowi do walki, żeby uzyskać 100 mld zł więcej w budżecie UE - zapewnił w poniedziałek europoseł Jan Olbrycht (EPL/PO). Z uzyskanych przez PO pieniędzy sporą część będzie przeznaczona na ochronę zdrowia - dodał senator PO-KO Tomasz Grodzki.

/ fot. Henryk Przondziono / Gosc Niedzieln / FORUM

Jan Olbrycht - jeden z głównych negocjatorów PE wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2017 - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma mówi "zdecydowanie" o stu miliardach złotych więcej w budżecie niż jest w stanie wynegocjować obecny rząd. "Zakładamy, że nasz rząd po jesieni będzie w stanie wynegocjować zupełnie innego typu sumy (niż rząd PiS - PAP)" - zaznaczył.

W ocenie Olbrychta "drastyczna redukcja" w budżecie UE nie wzięła się znikąd. "Mogę zagwarantować, że sposób podejścia przedstawicieli innych rządów jest dosyć czytelny, ale również wielu ludzi w Komisji Europejskiej. Argumentacja: dlaczego mamy pomagać Polsce, skoro Polska zachowuje się w taki sposób. Nikt tego wprost nie mówi, ale to niewątpliwie jest w cieniu negocjacji" - powiedział.

Według europosła zachowanie takich rządów jak polski lub węgierski dało "pretekst do zmiany polityki" i "zupełnie innej dystrybucji pieniędzy". "Staramy się ten proces zatrzymać" - podkreślił Olbrycht. "Jesteśmy gotowi do walki zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i w rządzie, żeby uzyskać sto miliardów więcej" - zapewnił.

Senator PO-KO Tomasz Grodzki przekonywał z kolei, że "Polki i Polacy zasługują na ochronę zdrowia taką, jaka przysługuje obywatelom UE", a "personel systemu ochrony zdrowia zasługuje na zarobki, których siła nabywcza będzie przynajmniej taka sama jak średnia europejska".

"Tymczasem po 4 latach rządów PiS mamy najwięcej zgonów Polaków od wielu lat, grubo ponad 400 tysięcy obywateli zmarło. Mamy wydłużające się kolejki od wielu specjalistów, mamy niezadowolonych, czujących się oszukanymi rezydentów, mamy kompletnie spostponowanych ludzi z niepełnosprawnościami" - mówił senator. Jak zaznaczył, pojawia się w Polsce kolejne poważne zagrożenie, którym jest brak możliwości zaszczepienia nowo narodzonego dziecka przeciwko gruźlicy.

W ocenie Grodzkiego lider PO Grzegorz Schetyna, mówiąc o większych pieniądzach, możliwych do wynegocjowania z budżetu Unii, zarysował logiczny i możliwy do wykonania plan, którego ramy czasowe obejmują ok. 7 lat. "Z tych pieniędzy, które negocjatorzy PO i Koalicji Obywatelskiej mogą uzyskać i uzyskają więcej z pewnością spora część będzie musiała być przeznaczona na ochronę zdrowia" - podkreślił.

Schetyna podczas niedzielnego spotkania wyborczego ugrupowań Koalicji Europejskiej w Łodzi zapowiedział, że wynegocjuje dla Polski dodatkowe 100 mld zł środków z UE. Zapewniał przy tym o skuteczności polityków Koalicji Europejskiej. "My te pieniądze w następnym budżecie (UE) załatwimy i wynegocjujemy. Potrzebujemy tylko do tego trzech kroków - zwycięstwa w wyborach (do PE) 26 maja, zwycięstwa w wyborach październikowych do Sejmu i Senatu, a później - przygotowania fachowej i eksperckiej ekipy do negocjacji dużych pieniędzy, tych 500 miliardów złotych. I to jest dzisiaj nasza obietnica wyborcza" - zadeklarował Schetyna.

Zgodnie z przedstawionym w maju ubiegłego roku projektem nowego budżetu UE, do Polski ma trafić 64,4 mld euro na politykę spójności, czyli o ok. 20 proc. mniej niż w obecnej perspektywie. Komisja Europejska przewidziała cięcia w unijnej polityce spójności o ok. 10 proc. i we Wspólnej Polityce Rolnej o 15 proc.

Nowe zasady rozdziału środków polityki spójności - przygotowane przez obecną Komisję Europejską - przewidują, że wielkość funduszy będzie nadal powiązana z bogactwem regionów, ale są też kryteria dodatkowe, takie jak bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów. Więcej pieniędzy ma być natomiast na badania i rozwój czy edukację.

Całkowity budżet na politykę spójności dla całej UE na lata 2021-2027 ma wynieść w zobowiązaniach i cenach bieżących (uwzględniających inflację) 373 mld euro.

agzi/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lelo1949
Pijany płota się chwyta
nanader1
Chyba wiem w jaki sposób wyżebrać ok. 30zł dla każdego obywatela miesięcznie. PO może doprowadzić do długotrwałej zapaści gospodarczej poprzez nadmiernie rygorystyczne stosowanie prikazów unijnych. Drastycznie: zamykamy kopalnie, elektrownie węglowe, huty i przemysł chemiczny. Pojazdy na diesel zostaną zdelegalizowane Chyba wiem w jaki sposób wyżebrać ok. 30zł dla każdego obywatela miesięcznie. PO może doprowadzić do długotrwałej zapaści gospodarczej poprzez nadmiernie rygorystyczne stosowanie prikazów unijnych. Drastycznie: zamykamy kopalnie, elektrownie węglowe, huty i przemysł chemiczny. Pojazdy na diesel zostaną zdelegalizowane i ludzie nie kupią węgla na zimę ale będzie za to wymarzona aborcja, obozy dla uchodźców i wyższe pensje dla jeszcze większego sektora publicznego (bądź co bądź to kluczowy elektorat PO). Co najważniejsze i święte - wszyscy sędziowie znów będą mogli niezależnie uniewinniać siebie nawzajem z przestępstw i zaniedbań bo to im przecież gwarantuje konstytucja. W skutek tych i innych perturbacji spadnie % wartość polskiego PKB do średniej unijnej a młodzi ludzie znów zaczną wyjeżdżać z kraju. I wtedy pieniądze znów popłyną szerszym strumieniem z powodu reguł rozdzielnika kasy z UE.
przemyslaw-pelka
Jak należy czytać tą wypowiedź:
Obce mocarstwo zapłaci 100 mld euro za odsunięcie legalnie wybranego rządu od władzy.

Czy to legalne aby partia polityczna otrzymywała łapówkę od obcego mocarstwa aby ta mogła realizować jego cele? Tu wychodzi prawda - jesteśmy Księstwem Lennym - wasalem EU
1a2b
A potem ukradniemy 250mld VAT i 150 mld OFE oraz zafundujemy Polakom różne Amber-Goldy.
shiver5
W skrócie program PO na wybory - my wyżebrzemy więcej.
No to wróciło mi wiarę w polską scenę polityczną.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki