Okręty szpitalne na pomoc przeciążonym szpitalom w USA

Przeciążone z powodu epidemii koronawirusa szpitale w Nowym Jorku i Los Angeles mogą liczyć na pomoc dwóch okrętów szpitalnych amerykańskiego wojska. Każdy z nich ma tysiąc łóżek.

(fot. SMG / Reuters)

Okręt szpitalny USNS Mercy wpłynął w piątek do portu w Los Angeles. Bliźniaczy USNS Comfort ma zacumować w poniedziałek w Nowym Jorku. Jednostki te mają nie tylko odciążyć przepełnione szpitale, ale też podnieść morale w dwóch największych amerykańskich aglomeracjach.

Zarówno w Los Angeles, jak i w Nowym Jorku na okrętach leczeni będą pacjenci z innymi schorzeniami niż Covid-19. Tym samym szpitale miejskie będą mogły się bardziej skupić na walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Przebudowane zbiornikowce mają po 10 pokładów i długość trzech boisk piłkarskich. To największe okręty szpitalne na świecie.

Każdy z nich jest w stanie przyjąć na raz 1000 pacjentów. Mercy i Comfort mają po 12 sal operacyjnych, laboratoria medyczne, oddziały intensywnej terapii i lądowiska dla helikopterów. Pracować na nich może nawet 1200 osób jednocześnie. Pomalowane są na biało, z czerwonymi krzyżami.

Comfort służył już raz Nowojorczykom po zamachach z 11 września 2001 roku.

Prezydent USA Donald Trump, który osobiście nadzorował wypłynięcie Comfort z bazy w Norfolk, mówił, że "poprzez leczenie niezainfekowanych pacjentów okręty (szpitalne) będą bardzo pomocne w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa". Nazwał je "ważącym 70 tys. ton przesłaniem nadziei i solidarności".

Na aglomerację Nowego Jorku przypada 56 proc. nowych wykrytych przypadków koronawirusa w USA. Szpitale w regionie są przeciążone, z dnia na dzień rośnie liczba zmarłych. Do niedzieli rano w stanie Nowy Jork zginęły 782 osoby zakażone koronawirusem.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wzywa do zwiększenia liczby łóżek w jego stanie z 53 tys. do 140 tys. i dostarczenia tysięcy respiratorów. Władze Los Angeles spodziewają się, że już za kilka dni i tam sytuacja będzie tak dramatyczna jak w Nowym Jorku.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ akl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 mateuszzex

" Do niedzieli rano w stanie Nowy Jork "ZGINELY" 782 osoby zakażone koronawirusem."
Nieporadnosc jezykowa Mateusza Obremski z PAP-u "poraza" podobnie ja covid-19

! Odpowiedz
2 0 mooooo

Z powodu braku jakichkolwiek środków sanitarnych typu ,, maski rękawice sanitajzery ludziom w USA zalecają trzymać się od siebie dystans 6 feet !

! Odpowiedz
6 8 mith21

Tylko w Nowym York zakażonych jest ponad 60 tys osób; w szpitalach przebywa 8,5 tys chorych. Okręt na 1 tys pacjentów (bez respiratorów) będzie bardzo pomocny...No ale Trump miał kilkanaście minut przed kamerami.

! Odpowiedz
0 4 tchlix

"Na okrętach leczeni będą pacjenci z innymi schorzeniami niż Covid-19"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil