WAŻNE

Okręt uszkodzony podczas ćwiczenia Baltops wraca do kraju

2019-06-17 12:54
publikacja
2019-06-17 12:54

Uszkodzony podczas ćwiczenia Baltops polski okręt ORP Gniezno wraca do kraju zgodnie z harmonogramem – poinformował w poniedziałek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

/ fot. Ryszard Nowakowski / FORUM

"Okręt wraca zgodnie z harmonogramem, spodziewamy się go jeszcze dzisiaj" – powiedział Lewandowski.

Jak poinformował "okręt ćwiczył operacje desantowe, podczas jednego z wejść na plażę uderzył w podwodny obiekt, uszkadzając poszycie w części dennej".

Rzecznik zaznaczył, że nikomu nic się nie stało. Dodał, że ryzyko takich sytuacji wiąże się z prowadzeniem operacji desantowych, a konstrukcja jednostki jest przystosowana do tego typu zdarzeń.

Uszkodzony okręt to ORP Gniezno – zbudowany w Polsce okręt desantowo-minowy typu Lublin, zwodowany w 1988 r. W ćwiczeniu Baltops uczestniczyły trzy okręty z Polski - poza ORP Gniezno dwa trałowce.

Baltops to coroczne międzynarodowe ćwiczenie morski organizowane na Bałtyku przez Stany Zjednoczone. W tegorocznej 47. edycji bierze udział 8,6 tys. marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej, 50 okrętów, 36 samolotów i śmigłowców.

Ćwiczenie zaczęło się 7 czerwca w Kilonii, okręty operowały u wybrzeży Niemiec, Szwecji, a później krajów bałtyckich, gdzie prowadzono m.in. działania desantowe.

W manewrach po raz pierwszy prowadzonych przez reaktywowaną w ubiegłym roku 2. Flotę Stanów Zjednoczonych bierze udział 17 państw należących do NATO oraz będąca partnerem sojuszu Szwecja. Polska uczestniczy w ćwiczeniu Baltops od 1993 roku.(PAP)

auto: Jakub Borowski

brw/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki