Ok. 70% szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych weźmie udział w strajku ZNP

Około 70 procent szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych ma wziąć udział w jutrzejszym jednodniowym strajku organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że najwięcej nauczycieli poparło tę formę protestu w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim, gdzie strajkować będzie od 75 do 90 procent placówek. Najmniejszym obecnie poparciem jednodniowy strajk cieszy się w województwach pomorskim i opolskim, gdzie chęć udziału w strajku zadeklarowało około 40 procent szkół i przedszkoli.

Pedagodzy będą w szkołach, ale nie będą prowadzić lekcji. Sławomir Broniarz przypomniał, że protest będzie polegał na powstrzymaniu się od pracy w godzinach pracy szkół i przedszkoli. Prezes ZNP zaapelował też po raz kolejny do rodziców o zrozumienie wobec protestu nauczycieli i zapewnienie dzieciom opieki w domu.

Minister edukacji Katarzyna Hall oświadczyła, że za zorganizowanie opieki i zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, którzy przyjdą do szkół, odpowiedzialny jest dyrektor placówki. Powinni oni zwrócić się o ewentualną pomoc do organów prowadzących dane szkoły - do samorządów.

W Warszawie rodzice, którzy jutro zastaną zamknięte drzwi do szkoły, powinni poinformować o tym bądź burmistrza dzielnicy, bądź też stołeczne biuro edukacji.

Jutrzejsza akcja ma zwrócić uwagę na postulaty związkowców. ZNP domaga się zwięszenia wynagrodzeń nauczycieli o 50 procent do 2010 roku, wzrostu nakładów na oświatę oraz utrzymania Karty Nauczyciela i dotychczasowych uprawnień emerytalnych nauczycieli.

Komentując żądania strajkujących minister Hall podkreśliła, że jej również zależy na tym by odpowiednio docenić pracę nauczycieli. Zapewniła, że postulaty związkowców są omawiane i część będzie zrealizowana. Katarzyna Hall wyjaśniła, że resort pracuje nad systemem płac, który zachęcałby młodych nauczycieli do wybierania tego zawodu. W kwestii emerytalnej minister Hall chciałaby, aby o długości pracy nauczycieli decydowały kryteria zdrowotne, czyli ustalenie do jakiego wieku nauczyciel może wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

W piątek rozpoczną się rozmowy w sprawie nauczycielskich płac i emerytur. Ustalono to podczas spotkania sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Michała Boniego z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego. W piątkowych rozmowach wezmą udział przedstawiciele trzech resortów - edukacji, finansów i pracy.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil