REKLAMA

Ojcowie poświęcający się opiece nad dziećmi są dyskryminowani

2013-06-22 07:35
publikacja
2013-06-22 07:35

Nie tylko matki, które poświęcają się opiece nad dziećmi, doświadczają dyskryminacji w pracy. Najnowsze kanadyjskie badanie wskazuje, że dyskryminacja dotyczy również ojców dzieci, którzy decydują się podjąć tej kobiecej roli.

W Journal of Social Issues ukazał się właśnie artykuł badaczek z Uniwersytetu Toronto, które analizowały sytuację aktywnych zawodowo mężczyzn należących do klasy średniej, którzy postanawiają czynnie uczestniczyć w wychowaniu dzieci. Rezultaty wskazują, że ojcowie zajmujący się swoimi rodzinami doświadczają bardziej dokuczliwego traktowania w pracy niż tradycyjni ojcowie i mężczyźni bez dzieci - napisały autorki.

Ojcowie, którzy decydują się podjąć wyzwanie odejścia od tradycyjnych ról wychowawczych, są traktowani jak osoby uchylające się od wykonywania obowiązków, niedorobieni mężczyźni, mięczaki - zauważono. Wpływa to na ich ocenę jako pracowników, ponieważ podejrzewa się, że konieczności opieki nad dzieckiem używają jako pretekstu, by urwać się z pracy.

Autorki, prof. Jennifer L. Berdahl z Rotman School of Management Uniwersytetu Toronto i prof. Sue H. Moon z College of Management Uniwersytetu Long Island, cytują pracownika, który wziął trzy tygodnie urlopu po narodzinach jego drugiego dziecka: Wygłaszano uwagi na mój temat i nikt nie zastąpił mnie w pracy. Czułem, że gdybym został w domu i zajął się dziećmi, uważano by, że nie jestem mężczyzną.

Badanie dotyczyło głównie pracowników z klasy średniej, ale autorki zaznaczyły, że troskliwi ojcowie z dyskryminacją mogą się spotkać nawet w środowisku uniwersyteckim, gdzie uważa się ich wtedy za zbyt leniwych, by prowadzić zajęcia. Zachowujących się niestereotypowo ojców spotyka więc podobne traktowanie jak kobiety na wysokich stanowiskach, które po urodzeniu dzieci zostają zaszufladkowane jako osoby niekompetentne.

Dzieci i prace domowe są ciągle uważane za +pracę kobiecą+ o niskim statusie społecznym - podkreśliły autorki. W kulturze, która ceni męskość (...), wzięcie wolnego czy odsunięcie kariery z powodu dzieci jest traktowane jako +wybór+ czy +luksus+, na który stać niewielu - dodały. Podobnie jak mężczyzna, który wkłada kobiecy strój, mężczyzna, który angażuje się w mocno sfeminizowaną opiekę nad dziećmi, może doświadczać braku szacunku i kpin z powodu niedostatecznie męskiego zachowania.

Odwołując się do wcześniejszych badań, autorki konstatują, że osoby, które w pracy łamią genderowe stereotypy, doświadczają złego traktowania. Idealny mężczyzna pracownik oceniany jest na podstawie zaangażowania w pracę i kompetencji. Kobiety ocenia się w pracy na podstawie ich osobistego ciepła. W konsekwencji oceny związane z zajmowaniem się dziećmi są zupełnie odwrócone dla obu płci: najmniej przykrości w pracy grozi tym mężczyznom, którzy tylko w stopniu umiarkowanym zajmują się dziećmi (dobry pracownik i porządny mężczyzna). W przypadku kobiet najłatwiej jest tym, które mocno angażują się w opiekę nad dziećmi (zły pracownik, ale dobra kobieta; nieszanowana, ale lubiana). Najgorzej jest ojcom poświęcającym wiele uwagi dzieciom oraz kobietom bezdzietnym potwierdziły to m.in. badania wśród członków jednego ze związków zawodowych, zrzeszającego pracowników o wykształceniu średnim i wyższym.

Autorki podkreślają, że sytuacja ta staje się problemem w związku ze zmieniającym się modelem rodziny i rosnącymi oczekiwaniami, że ojcowie będą w coraz większym stopniu zajmować się dziećmi. Ich zdaniem ojcowie będą coraz częściej stawać przed trudnymi wyborami między pracą a rodziną. Być może dlatego mężczyźni między 21. a 39. rokiem życia wskazują obecnie na przyjazną rodzinie atmosferę w pracy jako ważniejszy czynnik niż wysokie zarobki, prestiż i bezpieczeństwo miejsca pracy - podkreśliły autorki.

Zwracają też uwagę na konieczność kontynuowania badań i wprowadzenia zmian, dzięki którym w przyszłości społeczeństwo stanie się wolne od wynikającej z sytuacji rodzinnej dyskryminacji płci.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ akl/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Budżet rodziny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki