Ojciec zaginionego Belga prosi o dostęp do jego konta na WhatsApp

Ojciec 18-letniego Belga, który zaginął w Australii, publicznie zaapelował w poniedziałek o pomoc w dostępie do jego konta na komunikatorze internetowym WhatsApp, zapewniającym zaszyfrowaną łączność.

(fot. Dado Ruvic / Reuters)

Theo Hayez był po raz ostatni widziany 31 maja, gdy wychodził z nocnego klubu w mieście Byron Bay w Nowej Południowej Walii. Jego zaginięcie zgłoszono 6 czerwca, gdy nie wrócił do schroniska i nie udało się z nim skontaktować. Jego ojciec Laurent Hayez przyleciał w zeszłym tygodniu do Australii, by włączyć się do poszukiwań.

"Wiemy (...), że Theo korzystał z aplikacji WhatsApp tamtej nocy, kiedy zaginął. Rozumiemy politykę poufności i szanujemy ją. Jednak tutaj to kwestia przyjścia z pomocą osobie w poważnym niebezpieczeństwie. Niezwłoczne uzyskanie przez śledczych dostępu do konta Theo na WhatsApp ma żywotne znaczenie. Liczy się każda minuta" - powiedział dziennikarzom.

Nadinspektor policji Dave Roptell poinformował, że do Facebooka, który jest właścicielem aplikacji WhatsApp, zwrócono się o umożliwienie dostępu do konta zaginionego Belga. WhatsApp wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że współpracuje z policją "zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa i naszymi warunkami świadczenia usług".

Agencja AP zwraca uwagę, że WhatsApp nie ma dostępu do zaszyfrowanych konwersacji prowadzonych przez użytkowników. Stosuje szyfrowanie end-to-end, co oznacza, że wiadomość jest zakodowana na urządzeniu nadawcy, a następnie dekodowana na telefonie odbiorcy, a po drodze nikt nie ma do niej dostępu. Jednak komunikatory zapewniające szyfrowaną łączność dysponują ograniczonymi informacjami o swoich użytkownikach, niezbędnymi, by w ogóle móc im świadczyć usługi.

Associated Press dodaje, że w Australii rozważa się wprowadzenie prawa, które zmusiłoby globalne firmy technologiczne, takie jak Facebook i Google, do pomagania policji w odczytywaniu zaszyfrowanych informacji przesyłanych przez ekstremistów i innych przestępców.

Poszukiwania zaginionego Belga są prowadzone na lądzie, na morzu i z powietrza. Miał on wrócić do Belgii po ośmiu miesiącach podróżowania po Australii. 

az/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil